Urządzając pokój, patrzmy na wszystko z perspektywy dziecka - zobaczymy wówczas np. niebezpiecznie wystające uchwyty od szuflady, ostre rogi mebli czy zabawki, które pozostają poza zasięgiem dziecka.

Przedszkolaka zapytajmy o zdanie i uwzględnijmy jego marzenia - będzie chętniej spędzał czas u siebie, mniej bał się ciemności i poczuje dumę, że zrobił z dorosłymi coś ważnego. Zadbajmy o to, by meble i dodatki były estetyczne i dobrej jakości. Postarajmy się jednocześnie poskromić własne emocje, które często przesłaniają nam rzeczywiste potrzeby najmłodszych. Zapomnijmy o modzie, bo dzieci mają własny świat. Nie kupujmy rzeczy, o których kiedyś marzyliśmy - czasy i zabawki szybko się zmieniają.

fot. SF MEBLE

Urządzamy pokój dla niemowlaka

Gdy urządzamy pokój malucha, zaczynamy od mebli, takich jak łóżeczko ze szczebelkami i komoda z przewijakiem. W miarę jak dziecko dorasta, zmieniamy wystrój. Czasem trudno to zrobić, jeśli na samym początku kupimy meble niezbyt trafione i mało przyszłościowe. Dlatego lepiej zainwestować w łóżeczko "rosnące" z dzieckiem, takie, które można przeobrazić w tapczanik, zdejmując boki i wydłużając spód.

Niektóre zestawy mebli są tak pomyślane, że mogą służyć zarówno przedszkolakowi, jak i nastolatkowi. Na przykład drzwi szafy można przełożyć na drugą stronę, dzięki czemu fronty w misie zmienią się w gładkie, jednokolorowe.

Uczyć zabawą
Akcesoria do pokoju malucha wybierajmy mądrze. Decydując się na plakat z literkami wspomożemy naturalny rozwój dziecka. Fot. Michał Ellmann. WIKILISTKA

Wiele kolekcji mebli da się rozbudować, np. o biurko, które nie jest potrzebne dwulatkowi, ale pierwszoklasiście i owszem. Jeśli urządzając pokój maluszkowi, bierzemy pod uwagę drobne remonty co jakiś czas, to warto pokusić się o położenie tapety w typowo dziecięce wzory.

fot. DEKORNIK

Jeśli jednak wolimy długodystansowe rozwiązania, sprawdzą się stonowane kolory ścian. Dobrym wyborem będą modne delikatne pastele (szczególnie écru, biel wełny lub perłowe szarości) - odpowiednie i dla maluszka, i starszego dziecka.

Dzieci mają głos - pokój dla przedszkolaka

Pokój niemowlaka aranżujemy sami, ale przedszkolaka warto dopuścić do dyskusji dotyczącej wystroju jego azylu - to doskonałe ćwiczenie wyobraźni, lekcja logiki, a także kompromisu. Bo dyskusja nie oznacza ulegania wszelkim dziecięcym kaprysom. Warto jednak posłuchać, co dziecko ma nam do zakomunikowania i jakie są jego marzenia. I wziąć je pod uwagę.

Baza podróżnika
Ciekawym pomysłem jest urządzenie pomieszczenia w jednej tematyce. Leśne motywy, słodkie jednorożce, a może egzotyczne safari? Niech zdecyduje nasz potomek. H&M HOME

Mały artysta z pewnością ucieszy się z miejsca (tablicy, specjalnej tapety lub farby na ścianie), gdzie będzie mógł rysować kredą. Mała księżniczka, zafascynowana światem bajek, na pewno będzie zachwycona, gdy w jej pokoju stanie łóżko z baldachimem lub pojawi się różowa tapeta w jednorożce.

Większość chłopców, którzy marzą o tym, by wreszcie samemu zasiąść za kierownicą, pokocha dywan z torem wyścigowym czy ulicami miasta.

Dzieci uwielbiają też wspinaczki, dlatego tak lubią łóżka piętrowe. To doskonałe rozwiązanie, gdy w pokoju mieszka rodzeństwo, a jeśli mamy jedynaka, na dole, zamiast drugiego łóżka, może stanąć biurko.

Fot. Cuckooland

Warto też wybrać takie elementy wyposażenia pokoju dziecka, które bez problemu się demontuje lub składa. Maluch będzie zachwycony, kiedy w pokoju pojawi się kolorowa huśtawka lub namiot tipi- gdy nie będą potrzebne, z łatwością je usuniemy.

Fot. @these_beautiful_things

Porządek w pokoju dziecięcym

Nauka porządku to dla dziecka jedna z pierwszych lekcji użytkowania własnej przestrzeni. Maluch uczy się dbania o własne rzeczy i tego, że ma obowiązki. Ułatwmy tę naukę, dbając o to, by w pokoju było miejsce nie tylko na ubrania, ale również na zabawki, książeczki, podręczniki i przybory szkolne.

fot. ZARA HOME

W tej roli doskonale sprawdzają się szafy, komody, regały, ale również wszelkie skrzynie i pojemniki. Te ostatnie często są kolorowe i mają ciekawą formę, czym zachęcają dziecko do robienia z nich użytku. Dobrze, jeśli mają kółka ułatwiające przesuwanie, ale jeszcze istotniejsza jest możliwość ustawiania ich jeden na drugim.

Wybierając biurko pod komputer, szukajmy takiego modelu, który będzie miał elementy pozwalające na przechowywanie drobiazgów (szuflady, kontenerek, półki), a także szeroki blat (co najmniej 120 cm). Wiele nowoczesnych biurek w pokoju ucznia ma regulację wysokości blatu i jego pochylenia, dzięki czemu może przy nim pracować i przedszkolak, i nastolatek. Warto pamiętać, że dbając o wygodne meble, dbamy również o zdrowie naszych pociech.

Jak stworzyć funkcjonalny pokój dziecka?

O funkcjonalne rozwiązania w pokoju malucha zapytaliśmy Żanetę Strażyńską, architektkę wnętrz.

- Urządzając pokój dziecka, starajmy się, aby pobudzał wyobraźnię i zachęcał do kreatywnej zabawy. Fajnym rozwiązanie mogą okazać się meble wielofunkcyjne, np. łóżko piętrowe, pod którym jednego dnia mogą stać regały na zabawki, a innego może być tam baza dla naszego małego superbohatera. Wraz z wiekiem dziecka rosną też jego potrzeby i zmieniają się zainteresowania, więc dobrze, gdy meble rosną wraz z dzieckiem. Wybierając biurko z regulacją wysokości, możemy dostosować je do każdego wieku. Natomiast jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, a musimy zmieścić strefę spania, nauki i zabawy, wybierzmy np. łóżko z wysuwanym biurkiem. Warto też myśleć przyszłościowo i decydując się na łóżko piętrowe, zwrócić uwagę na możliwość zrobienia z niego dwóch osobnych - przyda się, kiedy nasze dzieci będą nastolatkami. Jeśli zdecydujemy się na meble dobrej jakości i w naturalnej kolorystyce, posłużą nam na naprawdę długi czas. Wówczas możemy zmieniać tylko dekoracje, tapety, naklejki. Nie zapominajmy też o kwestii bezpieczeństwa. Meble dla dzieci powinny być pozbawione ostrych kantów i być pokryte ekologicznymi farbami i lakierami. 

Kolekcja Funflex pozwala na nieograniczone możliwości łączenia elementów jak puzzli. Co ważne, do pomalowania każdego mebla użyto ekologicznych farb w trosce o zdrowie najmłodszych domowników. INMONDO

Zobacz także:

Jak urządzić pokój ucznia?
Inspirujemy - pokój córki Moniki Mrozowskiej
Urządzamy pokój dla nastolatka