Czarno biały pokój dziecka
Czarno-biały pokój dziecka wcale nie musi być nudny i smutny. Liczne wzory i formy dodadzą mu różnorodności, a naturalne drewno ociepli wnętrze. W pokoju ucznia świetnie sprawdzi się tablica kredowa, którą będzie mógł wykorzystać w nauce i zabawie. Ta jest w zestawie razem z biurkiem. Fot. Wild One

Podziel pokój na trzy strefy

Rozpoczynając metamorfozę pokoju ucznia warto wydzielić w pomieszczeniu odpowiednie strefy:

  • Strefę nauki - w niej znajdzie się biurko, tablica nad biurkiem, elementy do przechowywania, miejsce na książki.
Moodboard
"Moodboard" to tak zwana tablica inspiracji. Nastolatki mogą umieszczać na niej plakaty ulubionego zespołu, kartkę urodzinową, kalendarz czy też plan lekcji. Wszystko to oprawione w prostej, designerskiej formie. Fot. Archistacja
  • Strefę zabawy - w tym miejscu zagospodarujmy przestrzeń na zabawki uporządkowując je w dekoracyjne pudełka, kartony czy kosze. Duży, miękki dywan zapewni komfort w zabawie.
  • Strefę odpoczynku - w tej strefie należy umieścić łóżko, delikatne oświetlenie sprzyjające zasypianiu, pufy, miękkie poduszki, siedziska i dekoracje sypialniane.
Tablica kredowa w pokoju dziecka
Tablice kredowe można zamówić w niemalże każdym kształcie i kolorze. A co na niej się znajdzie, zależy już tylko od wyobraźni! Fot. Pracownia Miłosz/ PAKAMERA

Zadbaj o komfort małego ucznia

Biurko

Oczywiście najważniejsze w pokoju ucznia jest biurko. Jeśli do tej pory dziecku wystarczał niezobowiązujący stolik, kiedy pójdzie do szkoły, potrzebować będzie biurka z prawdziwego zdarzenia - solidnego i ergonomicznego miejsca do pracy.

Nieprawidłowa pozycja przy biurku to zdaniem lekarzy jedna z głównych przyczyn wad postawy i wzroku u dzieci. Dlatego najlepsze są biurka i krzesła z regulowaną wysokością. Niestety, większość producentów mebli o tym zapomina i wiele biurek dla dzieci ma standardową "dorosłą" wysokość.

Jeśli zdecydujemy się na takie biurko, zapewnijmy dziecku krzesło z regulacją wysokości siedziska i oparcia oraz - koniecznie! - podnóżek. Inaczej to nasza pociecha będzie musiała dostosować się do mebli, co z pewnością nie wyjdzie jej na zdrowie.


Prawidłowa pozycja przy biurku - 4 kąty proste

Nie potrzeba żadnych tabel! Wysokość biurka i krzesła łatwo dostosujemy do wzrostu dziecka, jeśli zapamiętamy zasadę 4 kątów prostych: siedząc na krześle z przedramionami opartymi na blacie, a stopami na podłodze, dziecko powinno mieć łokcie, stawy biodrowe, kolana i stawy skokowe zgięte pod kątem prostym.

Oświetlenie

Urządzając pokój ucznia nie zapominajmy także o oświetleniu. Jeśli jest taka możliwość, ustawmy biurko przy oknie. Jeżeli natomiast dostęp do światła naturalnego jest utrudniony, skupmy się na odpowiednim doborze oświetlenia sztucznego.

Najlepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe. Dbając o wzrok naszego dziecka, dobierzmy także lampkę na biurko. Istotne jest jej ustawienie. Osoby leworęczne powinny mieć ją przed sobą po prawej stronie. Odwrotnie sprawa wygląda przy dzieciach praworęcznych.

Optymalna odległość źródła światła od blatu wynosi 35-50 cm.

Na rynku jest dostępnych wiele gadżetów i artykułów szkolnych. Należy je jednak wybrać dobrze. Co to znaczy? Liczy się nie tylko wygląd, ale także dbałość o ekologię. Kartonowy lub drewniany przybornik to doskonały wybór. Gadżety: Fabryka Form, Dawanda, NPW ROW

Organizacja

Kolejną ważną rzeczą jest taka organizacja miejsca do pracy ucznia, aby wszystkie potrzebne rzeczy były w zasięgu ręki, ale nie zagracały blatu biurka. Niezastąpione będą tradycyjne szuflady i kontenerki, ale warto też wykorzystać przestrzeń nad biurkiem. Z pomocą przyjdą nam pełne schowków nadstawki i praktyczne półki.

Ściana nad biurkiem to także dobre miejsce na plan lekcji oraz tablicę na notatki i "przypominajki". W pokoju ucznia - podobnie jak w kuchni - świetnie sprawdzą się pojemniki zawieszone na relingach, będą idealne na kredki, długopisy i inne drobiazgi.

Istotne jest, aby zabawki i książki umieszczać na wysokości wzroku dziecka. Zapewni to swobodę i możliwość korzystania ze wszystkich pomocy.

Spinacz w kształcie krokodyla, a może pastelowa teczka? Gadżetów mamy pod dostatkiem! Ciekawym rozwiązaniem jest także drewniana półka na książki w kształcie samochodu. Być może dzięki niej, nasze dziecko chętniej wyciągnie rękę po książkę? Gadżety: Dawanda, Done by Deer, Fabryka Form

Zabawki i gadżety wspomagające naukę - wybieraj mądrze

Jak mawiała Maria Montessori: "Dziecko chłonie swoje otoczenie: rzeczy, które widzi nie zostają tylko zapamiętane, stają się częścią jego duszy. Otoczenie dostosowane do potrzeb dziecka, które pozwala mu na swobodne obserwowanie i poznawanie świata." Wybierając zabawki i pomoce naukowe warto skupić się na rzeczach, które zachęcą małego człowieka do aktywności i kreatywności. 

Obrazki na ścianie
Wybierając plakaty do pokoju dziecka zwróćmy uwagę na ich praktyczność. Obrazek z alfabetem pomoże w stymulacji pamięciowej dziecka. Fot. ABC ViSSEVASSE

Nie dajmy się także zwariować na punkcie kolorowych, grających zabawek. Wybierając stonowane kolory, różnorodne formy i naturalne materiały wprowadzimy do pokoju dziecka szczyptę designu, a w nim samym pobudzimy poczucie estetyki i wspomożemy rozwój dobrego gustu.

Mapa świata
Dzieci posiadają naturalną ciekawość świata. Aby ją wspomóc i dać się jej rozwinąć, warto zainwestować w naklejkę ścienną w postaci mapy. Mały odkrywca zapamięta występowanie zwierząt i nazwy kontynentów. Fot. Pastelove Love

Szukasz więcej inspiracji do pokoju dziecka? Zajrzyj tutaj!

Zdjęcie otwierające: Yoko Design