Wymiary biurka i krzesła - ergonomia przede wszystkim
Odpowiednia wielkość biurka to podstawa funkcjonalności i wygodny. Standardowo powinno mieć 80-90 cm szerokości i 120-160 cm długości. Wysokość biurka powinna być dostosowana do wzrostu użytkownika - na ogół to 72-75 cm, dla wyższych osób 80-85 cm. Są też modele o regulowanej wysokości. Ważne, aby kąt między ramieniem a przedramieniem osoby siedzącej przy biurku był prosty. Miejsce na nogi pod biurkiem powinno mieć minimum 70 cm szerokości i 60 cm głębokości.
Biurka z prostokątnymi blatami są polecane do pokoi dziecięcych i młodzieżowych. Wygodnie układa się na nich książki, zeszyty, akcesoria, a jednocześnie pozostaje powierzchnia do pracy. Możemy też ustawić na nim laptop lub komputer stacjonarny - wówczas odległość między monitorem a przednią krawędzią biurka powinna wynosić co najmniej 60 cm, by prawidłowo korzystać z klawiatury i myszki.
Narożne biurka o szerokości 120 cm i długości 120-160 cm (często z wyprofilowaną przednią krawędzią) dobrze sprawdzają się w większych pokojach. Powierzchnia blatu pozwala na wydzielenie miejsca na komputer, dokumenty, przybory. Istnieje możliwość dostawienia dodatkowych elementów po bokach tworzących miejsce np. na drukarkę. Swobodę komponowania przestrzeni do pracy i jej łatwą modyfikację dają biurka o nietypowych kształtach blatów np. trapezu czy fali.
Producenci prześcigają się w różnorodności użytego do produkcji materiału - oprócz litego drewna, płyty laminowanej, płyty fornirowanej, spotkać można biurka metalowe, szklane, z wykończeniem ze skóry, rattanu czy tworzywa sztucznego.
Biurko najlepiej ustawić prostopadle do okna, aby zapewnić optymalny dostęp do dziennego światła, które mniej męczy wzrok. Światło powinno naturalnie rozjaśnić strefę pracy, ale nadmierne nasłonecznienie utrudnia widoczność na ekranie komputera i bywa męczące. Najlepsze będzie rozproszone światło północne lub wschodnie. Jeśli biurko znajduje się przy oknie wychodzącym na południe, warto przesłonić je roletą lub zasłoną. Podobnie, gdy biurko stoi przodem lub tyłem do okna. Pracując wieczorem, należy pamiętać o doświetleniu lampą biurkową.
Ergonomia miejsca pracy to również odpowiednie krzesło. Standardowa wysokość siedziska wynosi 38-55 cm. Wygodne krzesło to takie, które posiada regulację wysokości i pochylenia (możliwość dostosowania do wzrostu), mechanizm obrotowy (możliwość zmiana pozycji bez konieczności wykonywania skrętów ciałem) oraz kółka z możliwością blokady. Wysokość siedziska powinna być tak ustawiona, by kolana były zgięte pod kątem prostym.
Domowe biuro - klasyczne czy nowoczesne?
Pierwszym skojarzeniem na myśl o pokoju do pracy jest klasyczny gabinet ze stylizowanymi meblami - drewniane biurko, duże, masywne, ale przed wszystkim komfortowe. W nowoczesnym pokoju do pracy biurka są lekkie i efektowne, wykonane z drewna, płyt meblowych, ale i szkła czy metalu.
Nowym trendem w architekturze wnętrz jest przenikanie się stref przeznaczonych do pracy i wypoczynku. Oferta rynkowa jest tak szeroka, że z powodzeniem można zaaranżować miejsce do pracy w dowolnej części mieszkania, nie tracąc przy tym jednolitego stylu wystroju wnętrz.
Inteligentne biurka
Doskonałą propozycją dla osób kreatywnych, lubiących niebanalne rozwiązania, a w szczególności dla dzieci, są biurka inteligentne. Czym różnią się od typowych biurek? Po pierwsze, możliwością indywidualnej aranżacji. Poszczególne elementy stanowią jedynie inspirację do eksperymentowania, tworzenia własnych projektów. Można je dowolnie zestawiać ze sobą, zmieniać ich kolorystykę i wygląd oraz komponować z innymi meblami.
Po drugie, zmieniają się, dostosowując do różnych etapów życia i potrzeb użytkownika. Można powiedzieć, że to niekończąca się opowieść. Okazuje się, że to możliwe, aby biurko, które służyło małemu Olusiowi jako teatrzyk czy tor wyścigowy stało się centrum kosmicznego dowodzenia dla nastoletniego Olka, a student Aleksander wykona przy nim swoje pierwsze projekty graficzne. To samo biurko, ale inaczej zaaranżowane i dopasowane do wieku, wzrostu i oczekiwań.
Biurko tego typu wymaga samodzielnego montażu. Jego komponenty są wielofunkcyjne, łatwo je ze sobą połączyć w dowolne konfiguracje. Można regulować wysokości blatów, rozstaw półek, miejsce przymocowania drzwiczek, montować oświetlenie czy elementy dekoracyjne typu nakładki tekstylne, korkowe, lustrzane, haczyki, zawieszki, baldachimy, linki i siatki. Biurka są wyposażone w szafki i kontenerki ułatwiające przechowywanie.
zdjęcie wprowadzające: Smart by VOX