Oczywiście potrzebne do tego meble, w których przechowasz dokumenty, a może nawet cenne zbiory, którymi zechcesz się komuś pochwalić.
Własny, oddzielony od reszty mieszkania gabinet, jest domeną przestronnych apartamentów i domów jednorodzinnych. W małych mieszkaniach trudno przeznaczyć całe pomieszczenie na biuro, dlatego najczęściej funkcję gabinetu pełni część salonu lub sypialni. Wybór miejsca do pracy ma kluczowe znaczenie przy urządzaniu gabinetu. Do kącika pracy urządzonego w sypialni, wybierzemy inne biurko czy regał, niż do oddzielnego gabinetu, w którym będziemy przyjmować gości.
Jak, urządzając miejsce do pracy, wybrać biurko na miarę czasów?
Biurko to podstawowy składnik gabinetu. Wokół niego skupiają się pozostałe elementy wyposażenia. Jednak jego uroda wydaje się być sprawą drugoplanową w porównaniu z funkcjami, jakie ma pełnić. Na nim stawiamy monitor lub laptop i całe mnóstwo stylowych akcesoriów komputerowych. Wygodne biurko ma mieć odpowiednie wymiary, czyli głębokość ok. 80-90 cm (pamiętajmy, że odległość monitora od przedniej krawędzi biurka nie powinna być mniejsza niż 60 cm) i szerokość 120-160 cm.
Do niedawna sądzono, że dobre biurko należy zaopatrzyć w wysuwaną półkę na klawiaturę - jednak najnowsze badania wykazały, że mniej obciążamy kręgosłup, opierając ręce na blacie biurka. Monitor komputera winien znajdować się na wysokości wzroku - nie używajmy popularnych niegdyś podstawek, jeśli na ekran będziemy musieli patrzeć z dołu.
Idealne są monitory, których wysokość można regulować - to szczególnie ważne, gdy z jednego komputera korzystają różne osoby. Nie zapominajmy też, że istotna jest odległość ekranu od oczu. Najzdrowiej dla nas, jeśli zachowamy odległość 40-75 cm. Pod biurkiem koniecznie zostawmy wolną przestrzeń na nogi.
Jak powinno być oświetlone miejsce do pracy?
Decydując o wnętrzu do pracy biurowej, warto uwzględnić stronę, na którą wychodzą okna. Najlepsze jest światło od północy lub wschodu. Południowe może dać się nam mocno we znaki. Istotne jest też ustawienie komputera względem okna. Jeśli monitor będzie stał bokiem, unikniemy odbijania światła i zmęczenia wzroku. Monitor możemy też ulokować tyłem do okna. Jeśli jednak okno musimy mieć za plecami, zadbajmy o zaciemniające zasłony lub żaluzje.
Gdy pracujemy głównie przy sztucznym świetle, usytuowanie względem okna nie ma większego znaczenia. Musimy natomiast zadbać o właściwe oświetlenie sztuczne, stosując podobne zasady, jak w wypadku oświetlenia naturalnego. Posługujmy się nie tylko oświetleniem bocznym w postaci małej lampki, ale też górnym, rozjaśniającym wnętrze, bowiem kontrast między jasnym ekranem a ciemnym otoczeniem jest dla wzroku bardzo męczący.