Niezależnie czy w domu, czy poza nim, w miejscu do pracy powinniśmy mieć zagwarantowany spokój, a aranżacja wnętrza powinna sprzyjać koncentracji na wykonywanych zadaniach. Od czego zacząć?

Praca w domu wymaga od nas dużej dyscypliny, a także umiejętności płynnego przechodzenia od spraw służbowych do prywatnych. Dlatego domowe biuro warto urządzić tak, abyśmy po skończonej pracy mogli przynajmniej symbolicznie je zamknąć.

Jeśli do dyspozycji mamy wolny pokój, warto przeznaczyć go na osobny gabinet. Gdy domowe biuro tylko miejsce przy biurku, dobrze jest zamknąć je całe za przesuwnymi drzwiami. Ponieważ z komputera zazwyczaj korzystamy również poza czasem pracy, warto tak zorganizować przestrzeń, aby po "zamknieciu biura" na biurku pozostał tylko komputer.

Biurko Pinta i system do archiwizacji James Documents, MARTELA   Domowe biuro - BoConcept
Wszystko na swoim miejscu - biurko Pinta i system do archiwizacji James Documents, MARTELA   Dobrze zaprojektowany regał jest jak biurkowy organizer – niezbędny! BOCONCEPT

Aby uniknąć bałaganu, koniecznie trzeba opracować sposób przechowywania dokumentów. Można je trzymać na przykład w segregatorach chowanych grzbietami do góry w szufladach z pełnym wysuwem. Takie rozwiązanie zapewnia wygodny dostęp do dokumentów i nie skazuje nas na oglądanie ich przez okrągłą dobę.

Kompletując meble do domowego biura, wybierajmy rzeczy trwałe i funkcjonalne, ale nie rezygnujmy z estetyki. Kupując biurko, warto pamiętać, że błyszczący blat będzie odbijał światło lampki i nas oślepiał. Poza tym ciemne powierzchnie bardziej męczą wzrok i bardziej widać na nich kurz. Dlatego powierzchnia biurka powinna być jasna i matowa.

Mimo to biurko łatwo dobierzemy do stylu innych mebli w pokoju. Jeśli pozostałe meble w pokoju są w kolorze wenge, nie musimy kupować białego biurka. Wystarczy na blacie położyć jasną matę, która nie tylko da przyjazny dla użytkownika kolor, lecz będzie dodatkowo chronić blat biurka.

Zamykane biurko Mybox - Martela   Biurko Hissmon biurko dla dwóch osób. IKEA
Mybox - jeden ruch ręki biuro zamknięte. MARTELA   Praca w duecie również powinna być wygodna. Biurko Hissmon biurko dla dwóch osób. IKEA

Aranżując domowe biuro warto mieć świadomość niekorzystnego wpływu pola elektromagnetycznego na fale mózgowe. Dlatego nie powinno się go urządzać w sypialni, najlepiej, żeby było w pomieszczeniu, które łatwo wywietrzyć.

Zasady bezpiecznego użytkowania komputera mówią, że po każdej godzinie pracy (maksimum po dwóch) powinniśmy zrobić przynajmniej 15-minutową przerwę. W tym czasie komputer powinno się całkowicie wyłączyć i odciąć dopływ prądu. Chcąc zneutralizować niekorzystne oddziaływanie urządzeń elektrycznych, w pobliżu monitora ustawmy rośliny, które równocześnie dadzą odpoczynek naszym oczom.

tekst: Marta Urbanek
zdjęcie wprowadzające: BoConcept