Wielogodzinny bezruch w pozycji siedzącej jest męczący i niekorzystny dla zdrowia. Jeszcze gorzej jednak, jeśli tkwimy w niewłaściwej, niezdrowej pozycji. Dlatego tak ważne jest ergonomiczne stanowisko pracy. Dzięki niemu poprawi się nasz komfort psychofizyczny oraz efektywność pracy.
Podstawową kwestią jest optymalna wysokość biurka i krzesła. Dopasowane tych mebli do naszego wzrostu nie tylko ułatwi pracę i sprawi, że mniej będziemy zmęczeni, lecz także ograniczy ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem, nadgarstkami i dłońmi, a także wzrokiem i krążeniem.
Optymalna wysokość biurka
Pamiętajmy, że przy biurku możemy pracować nie tylko na siedząco, lecz także stojąc. Ten drugi sposób sprawdza się, jeśli korzystamy z biurka przez krótki czas. Do dłuższej pracy bardziej odpowiednia jest pozycja siedząca. Zatem wysokość blatu biurka (oraz jego wielkość) powinna wynikać z tego, czy będziemy przy nim siedzieć, czy stać.
Jeśli do biurka tylko co jakiś czas podchodzimy, aby wykonać jakąś nie zajmująca wiele czasu czynność, optymalna wysokość blatu to 90 do 100 centymetrów. Takie wysokie biurko nie musi być duże - wystarczy, ze będzie na nim miejsce na położenie teczki dokumentów lub laptopa. Przy tego typu biurkach warto postawić wysoki stołek, na którym będziemy mogli swobodnie przysiąść.
Miejsce do pracy w pozycji siedzącej powinno być dostosowane do wzrostu użytkownika. Dlatego najbardziej komfortowe rozwiązanie to takie, w którym do własnych potrzeb możemy dostosować nie tylko wysokość siedziska, ale także wysokość biurka. Jednak aby wykorzystać ten atut, musimy wiedzieć, jaka wysokość biurka i krzesła jest dla nas optymalna.
Prawidłowa wysokość krzesła
Przy standardowej wysokości blatu biurka (75 cm) krzesło powinno mieć możliwość regulacji wysokości siedziska do 50 centymetrów. Wysokość krzesła należy ustawić tak, aby podłokietniki były mniej więcej na wysokości blatu biurka. Wtedy podczas pracy przedramiona będą swobodnie spoczywać na podłokietnikach, dając możliwość komfortowej pracy nadgarstkom i dłoniom. W prawidłowej pozycji kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem powinien być lekko rozwarty.
Kiedy dostosujemy już wysokość siedziska do blatu biurka warto zadbać o komfortowe ustawienie stóp. Nogi powinny w kolanach i w stawach skokowych powinny być zgięte pod kątem prostym. Jeśli siedzisko będzie zbyt wysoko, ucisk jego krawędzi pod kolanami utrudni krążenie. Dlatego dla osób niskich polecany jest podnóżek, aby stopy miały wygodny i stabilny kontakt z podłożem.
zdjęcie wprowadzające: BoConcept