Pokój dziecięcy na poddaszu to sposób na racjonalne wykorzystanie przestrzeni. Osoby ceniące oryginalne rozwiązania nietypowe usytuowanie ścian może zainspirować do pomysłowej stylizacji.

Aranżację pokoju dziecięcego na poddaszu warto rozpocząć od ustawienia biurka pod oknem połaciowym. Dzięki naturalnemu oświetleniu miejsca pracy zapewnimy dziecku komfort nauki. To także dobry sposób na wykorzystanie tej części pokoju na poddaszu na niską zabudowę meblową. Przestrzeń pod skosem to idealne miejsce na półki, które pomieszczą niezbędną biblioteczkę ucznia.

Drugim w kolejności meblem będzie łóżko. Niezależnie od wzrostu dziecka ustawmy je wezgłowiem do pełnej wysokości pomieszczenia. Taki układ nie tylko zagwarantuje bezpieczeństwo (minimalizujemy ryzyko, że dziecko uderzy się o połać dachową), ale też pozwoli lepiej wykorzystać samą ścianę połaciową. Tę naprzeciwko łóżka z łatwością możemy przemienić w ekran, na którym rozwiesimy mapę świata albo karty ze słówkami języka obcego. Nauka na leżąco to bardzo zdrowa alternatywa dla obciążającej kręgosłup pracy przy biurku.

 
Meble utrudniają dostęp do okien połaciowych, ale dzięki elektrycznemu sterowaniu nie jest to żaden problem. Okna można otwierać i zamykać pilotem. FAKRO   Z długiego pomieszczenia na poddaszu drzwiami przesuwnymi wydzielono obszerną garderobę, która pomieści nie tylko ubrania, ale też zabawki i sprzęt sportowy. Drzwi ozdobione fototapetą są jednocześnie wiodąca dekoracją pokoju dziecka. RAUMPLUS

Strefę zabawy w dziecięcym pokoju na poddaszu zaplanujmy w tej części, gdzie zachowana jest pełna wysokość wnętrza. Żywiołowe zabawy dzieci wymagają bezpiecznego miejsca. Warto wydzielić, na przykład aranżacją mebli, strefę, w której dziecko poruszać się będzie bez ryzyka bolesnego uderzenia o połać dachową.

Kolorystyka wnętrza powinna zostać jednolita i neutralna. Ulubione przez dziecko barwy lepiej wprowadzać nie w kolorze ścian, lecz za pomocą mebli, dywanów i tapicerek. Stosując taki klucz kolorystyczny bez trudu zachowamy harmonię i proporcje wnętrza.

Urządzając pokój dziecięcy na poddaszu koniecznie pamiętajmy o zabezpieczeniu okien połaciowych przed niekontrolowanym otwarciem. Odpowiednie okucia pozwolą unieruchomić uchylonego okno, żeby się bardziej nie otworzyło, lub zamknąć i zabezpieczyć przed otwarciem przez dziecko.