Jakie funkcje ma spełniać pokój przedszkolaka?

To naprawdę trudne - urządzić wnętrze, które ma służyć do zabawy, wypoczynku, skupionej pracy i snu, pobudzać kreatywność, a przy tym zapewniać bezpieczeństwo. Takie właśnie zadania musi spełniać pokój przedszkolaka. Dziś nawet maluchy ścigają się z czasem: w przedszkolach uczą się języków obcych i przygotowują do zadań szkolnych, w domu rozwiązują logiczne łamigłówki i… szperają po internecie. Czasem też fajnie byłoby po prostu zagrać w kapsle lub w klasy, i to nawet wtedy, gdy pada deszcz.

Krzesło domek, My Mini Home, 220 zł

Kolory i powierzchnia pokoju przedszkolaka

To tylko nieliczne z powodów, dla których na pokój kilkulatka powinniśmy przeznaczyć pomieszczenie możliwie duże i jasne. Z kolorami możemy tu sobie poczynać śmielej, niż w salonie, warto jednak trzymać się określonego kanonu, by wnętrza łączyło widoczne pokrewieństwo. Wzory kolorowych tapet oraz barwy mebli i dodatków mogą być żywsze i odważniej zestawione, ale dobrane w sposób, który nie będzie wpływał na dziecko drażniąco.

Łóżko Tipi dla dzieci, Wood Look, 699 zł

Meblowanie pokoju przedszkolaka

Umeblowanie to osobny rozdział - bogactwo rynkowej oferty może oszołomić. Zakup mebli modułowych lub skompletowanie łóżka, biurka, komódek, regałów i szafy to rozwiązanie bardzo wygodne. Dodatkowym atutem będzie możliwość regulacji rozmiarów mebli, które mogą wtedy "rosnąć" wraz z dzieckiem. Warto jednak taki zestaw autorsko uzupełnić, choćby poprzez dobór wyjątkowego dywanu, tekstyliów i ściennych dekoracji (np. zabawnych naklejek). Wybierajmy tworzywa miłe w dotyku, naturalne i niealergizujące.

Krzesełko dla maluszka, Little Nomad, 219 zł

Pomysłem bardziej ambitnym będzie urządzenie pokoju dziecięcego za pomocą mebli "z różnych bajek". Świetne efekty może dać np. zestawienie klasycznych mebli "po dziadkach" z własnoręcznie odnowionymi i udekorowanymi sprzętami "po starszym bracie" (używamy do tego tylko nietoksycznych, wodorozcieńczalnych farb i lakierów). To nie takie trudne; żeby stworzyć ciekawy deseń czy grafikę, nie trzeba być Picassem, wystarczy skorzystać z jednego z setek dostępnych na rynku szablonów. Nasz autorski wkład będzie prezentem dla potomka; w ten sposób ofiarowujemy mu rodzaj własnego, bardzo osobistego rodowodu - poczucie zakorzenienia i bezpieczeństwa, tak bardzo dzieciom potrzebne.

Fotel 366 junior w stylu vintage, Mebloscenka, 1100 zł
Autor
Do zabawy, nauki i wypoczynku - pokój przedszkolaka
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....