Dzieci szybko rosną, a ich pokój powinien "rosnąć" razem z nimi. Dlatego tak ważna jest odpowiednia aranżacja przestrzeni kilkuletniego dziecka, które posiada już własną osobowość i chce ja zademonstrować. Taki pokój powinien być jednocześnie sypialnią, miejscem do nauki, własną twierdzą - a w pochmurne dni placem zabaw.

To naprawdę trudne - urządzić wnętrze, które ma służyć do zabawy, wypoczynku, skupionej pracy i snu, pobudzać kreatywność, a przy tym zapewniać bezpieczeństwo. Takie właśnie zadania musi spełniać pokój przedszkolaka. Dziś nawet maluchy ścigają się z czasem: w przedszkolach uczą się języków obcych i przygotowują do zadań szkolnych, w domu rozwiązują logiczne łamigłówki i… szperają po internecie. Czasem też fajnie byłoby po prostu zagrać w kapsle lub w klasy, i to nawet wtedy, gdy pada deszcz.

To tylko nieliczne z powodów, dla których na pokój kilkulatka powinniśmy przeznaczyć pomieszczenie możliwie duże i jasne. Z kolorami możemy tu sobie poczynać śmielej, niż w salonie, warto jednak trzymać się określonego kanonu, by wnętrza łączyło widoczne pokrewieństwo. Wzory kolorowych tapet oraz barwy mebli i dodatków mogą być żywsze i odważniej zestawione, ale dobrane w sposób, który nie będzie wpływał na dziecko drażniąco.

Kolorowe drzwi Happy z tablicą - Polskone   Haftowana narzuta Blossom - Designers Guild - Decodore   Dziecięce meble Filo - Pinio
Kolorowe drzwi z kolekcji Happy z wmontowaną magnetyczną ścieralną tablicą to doskonałe pole do popisów artystycznych i sposób na niepomazane ściany (fot. Polskone)   Haftowana narzuta z bawełny Blossom projektu Designers Guild wyciszy dziecko przed snem (fot. Decodore)   Dziecięce meble Filo to połączenie litego drewna sosnowego i naturalnego kolorowego filcu. Dzięki bogatej gamie kolorów istnieje możliwość aranżacji pokoju zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki (fot. Pinio)

Umeblowanie to osobny rozdział - bogactwo rynkowej oferty może oszołomić. Zakup mebli modułowych lub skompletowanie łóżka, biurka, komódek, regałów i szafy to rozwiązanie bardzo wygodne. Dodatkowym atutem będzie możliwość regulacji rozmiarów mebli, które mogą wtedy "rosnąć" wraz z dzieckiem. Warto jednak taki zestaw autorsko uzupełnić, choćby poprzez dobór wyjątkowego dywanu, tekstyliów i ściennych dekoracji (np. zabawnych naklejek). Wybierajmy tworzywa miłe w dotyku, naturalne i niealergizujące.

Modułowe meble do pokoju dziecka - Locomoco   Modułowe meble dla dziecka - Locomoco   Modułowe meble dla dziecka - biurko i szafka - Locomoco
Modułowe mebelki do pokoju dziecka mogą być biurkiem, szafką a nawet miejscem do zabawy. Dzięki dopasowanym, wielofunkcyjnym elementom zmiana aranżacji jest dziecinnie prosta (fot. Locomoco

Pomysłem bardziej ambitnym będzie urządzenie pokoju dziecięcego za pomocą mebli "z różnych bajek". Świetne
efekty może dać np. zestawienie klasycznych mebli "po dziadkach" z własnoręcznie odnowionymi i udekorowanymi sprzętami "po starszym bracie" (używamy do tego tylko nietoksycznych, wodorozcieńczalnych farb i lakierów). To nie takie trudne; żeby stworzyć ciekawy deseń czy grafikę, nie trzeba być Picassem, wystarczy skorzystać z jednego z setek dostępnych na rynku szablonów. Nasz autorski wkład będzie prezentem dla potomka; w ten sposób ofiarowujemy mu rodzaj własnego, bardzo osobistego rodowodu - poczucie zakorzenienia i bezpieczeństwa, tak bardzo dzieciom potrzebne.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Kids Town