Jak wyposażyć pokój niemowlaka?

Łóżeczko z regulacją poziomu

Noworodek i niemowlę potrzebują bardzo niewiele i… tak wiele. Bezpieczeństwa, spokoju, higieny. Dlatego najważniejsze w pokoju dla maleństwa będą: łóżeczko z regulacją poziomu i możliwością częściowego demontażu balustradki, dostęp światła i świeżego powietrza oraz proste, łatwe do utrzymania w czystości meble.

Kolory - jasne, pastelowe, sprzyjające odprężeniu, wzory - spokojne i stonowane. Nieliczne kontrastowe dodatki - zabawki, karuzelki czy obrazki na nieagresywnym tle będą skuteczniej przyciągały dziecięcą uwagę. Na dziesiątki wchłaniających kurz i roztocza pluszaków przyjdzie jeszcze czas.

Komody, fotel i przewijak

Ważna jest także wygoda mamy - warto wstawić do pokoju praktyczne komody (najwygodniejsze do przechowywania ubranek), przewijak, kosz na pieluszki i wygodny fotel, w którym spędzimy niejedną godzinę karmiąc i tuląc maleństwo do snu. Wybierając oświetlenie dokupmy małą lampkę dającą półmrok - delikatne światło sprawdzi się podczas nocnych wizyt w pokoju dziecka.

Zadbajmy także o jakość powietrza w pokoju malucha - rozważmy zakup nawilżacza lub oczyszczacza powietrza. Z pewnością ułatwią spokojny sen niemowlaka.

A co z dekoracjami? To zależy już tylko od naszej wyobraźni. Modnymi dodatkami są girlandy, materiałowe literki z imieniem dziecka, lub dekoracyjne poduszki z motywem leśnych zwierzątek. Nie dajmy się jednak zwieść producentom pięknych pościeli! Choć łóżeczko przystrojone w bawełniane ochraniacze i pastelową pościel wygląda pięknie, może stać się ono zagrożeniem dla noworodka. Niemowlę do ukończenia pierwszego roku życia powinno spać w śpiworku - minimalizujemy w ten sposób możliwość uduszenia.

Jak architekci urządzają pokoje niemowlaków?

Zagadnienia i dylematy związane z urządzaniem pokoju niemowlęcia szczególnie bliskie są arch. Annie Koszeli, właścicielce Autorskiej Pracowni Projektowej Architektury Wnętrz. Projektantka sama niedawno została mamą. Czym kierowała się wybierając meble do pokoju małej Basi?

- Wyposażenie musi być przede wszystkim bezpieczne. Zwracajmy uwagę na wystające narożniki, o które można się skaleczyć – radzi Anna Koszela.

Stabilne, wykonane z wyselekcjonowanego bezsęcznego drewna meble marki Nizio doskonale łączą ponadczasową estetykę i funkcjonalność. Przemyślany design i brak ostrych krawędzi, dzięki starannemu, ręcznemu wykonaniu drewnianych kołysek i łóżeczek, zapewniają bezpieczeństwo najmłodszym. NIZIO HOME

- W łóżeczkach dziecięcych szczególne znaczenie ma rozmieszczenie szczebelków, które gwarantuje bezpieczeństwo podczas snu i może ograniczyć „wspinaczkę” malucha. Wybierzmy łóżeczko z blisko usytuowanymi szczeblami. Na początku jednak, możemy zdecydować się romantyczną kołyskę lub kosz – zajmują dużo mniej miejsca. Łóżeczko to inwestycja, która może poczekać nawet 5-6 miesięcy od pojawienia się maluszka. Meble o większych gabarytach powinniśmy koniecznie przymocować do ściany – w szczególności dotyczy to komód, które dziecko może przewrócić.

Tak przygotowany pokój niemowlaka zapewni nam komfort i spokój na pierwszy rok życia dziecka.

Autor
Pokój niemowlaka - poradnik dobrej aranżacji!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....