Pierwszym krokiem przy wyborze lampy jest sprawdzenie jej funkcjonalności - rozprowadzania światła, załamywania promieni oraz dopasowania się do wnętrza. W pomieszczeniu można wykorzystać trzy rodzaje oświetlenia - ogólne, punktowe i dekoracyjne. Przez odpowiednie ich połączenie możemy uzyskać efekt przyjemnego i widnego wnętrza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia?

W dużym salonie, łazience lub kuchni ważne jest wykorzystanie kilku źródeł światła np. poza oświetleniem wiszącym warto zdecydować się również na lampę stołową lub kinkiety. Nie należy jednak przesadzać. Liczba lamp zależy od wielkości pomieszczenia oraz jego przeznaczenia. Kiedy zdecydujemy się na trzy punkty świetlne - wiszące, stojące i punktowe – musimy pamiętać, że podzielą one pomieszczenie na kilka sekcji. Rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się w salonie połączonym z jadalnią. Nad stołem warto umieścić żyrandol, a w części z kompletem wypoczynkowym postawić dużą stojącą lampę. Oświetleniem można również wyeksponować ważny punkt w pomieszczeniu np. obraz czy galerię zdjęć.

Designerskie lampy

Poza funkcjonalnością znaczenie ma również design oświetlenia oraz dopasowanie go do pomieszczenia. W industrialnym wnętrzu nie umieścimy klasycznej lampy, a w minimalistycznym - zdobionego żyrandola. Jeśli często zmieniamy style wnętrzarskie, lepiej zdecydować się na oświetlenie o jak najbardziej neutralnej formie. Natomiast w przypadku surowego, stonowanego pomieszczenia można wybrać bardziej designerską wersję.

Poniżej prezentujemy propozycje 10 nietypowych lamp.

1. Kinkiet Circular wykonany z unikalnego drewna - doskonałe rozwiązanie dla miłośników stylu rustykalnego lub industrialnego. Lampa z pnia drzewa to również bardzo ekologiczny dodatek do wnętrza.

Dekoria.pl, lampa kinkiet Circular
Dekoria.pl, lampa kinkiet Circular

2. Nowoczesna lampa podłogowa Curve o minimalistycznym designie. Surowa forma to efekt połącznia metalowej, wygiętej w łuk podstawy oraz czarnego abażura.

Dekoria.pl, lampa podłogowa Curve
Dekoria.pl, lampa podłogowa Curve

3. Industrialna lampa podłogowa The Cage o kształcie przypominającym klatkę. Siatkowy abażur oraz drewniany stelaż tworzą niecodzienną kompozycję. Lampa idealnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu loftowym.

Dekoria.pl, lampa podłogowa The Cage
Dekoria.pl, lampa podłogowa The Cage

4. Egzotyczna lampa stołowa Akar wykonana z korzeni drzewa. Powyginane gałęzie wprowadzą do pomieszczenia wrażenie bezpośredniej bliskości z naturą. Światło, które będzie przez nie przenikać, wytworzy na ścianie wyjątkowe świetlne iluminacje.

Dekoria.pl, lampa stołowa Akar
Dekoria.pl, lampa stołowa Akar

5. Nowoczesna lampa stołowa Luna o niestandardowym designie. Klosz w kształcie kopuły oraz możliwość dowolnej regulacji nachylenia strumienia światła sprawia, że lampa dopasuje się do każdego miejsca.

Dekoria.pl, lampa stołowa Luna
Dekoria.pl, lampa stołowa Luna

6. Ekologiczna lampa stołowa Nature wykonana z naturalnych materiałów - drewna i lnu. Połączenie falistej, drewnianej podstawy oraz beżowego klosza sprawia, że lampa stanowi niezwykły element dekoracyjny.

Dekoria.pl, lampa stołowa Nature
Dekoria.pl, lampa stołowa Nature

7. Indonezyjska lampa ścienna Matahari o niekonwencjonalnej formie. Zewnętrzna tarcza stworzona jest z gałęzi, natomiast w środku umieszczone zostały kawałki gliny. Lampa zarazem intryguje i zachwyca.

Dekoria.pl, lampa ścienna Matahari
Dekoria.pl, lampa ścienna Matahari

8. Lampa wisząca Mirror z lustrzaną powłoką w kształcie kuli. Prosta forma lampy dzięki lustrom pięknie odbija światło, rozświetlając całe pomieszczenie. Pasuje do nowoczesnych i industrialnych wnętrz.

Dekoria.pl, lampa wisząca Mirror
Dekoria.pl, lampa wisząca Mirror

9. Prosta lampa wisząca Vancouver III wykonana ze szkła i metalu. Swoją formą nawiązuje do stylu industrialnego. Idealnie sprawdzi się w jadalni, powieszona bezpośrednio nad stołem.

Dekoria.pl, lampa wisząca Vancouver III
Dekoria.pl, lampa wisząca Vancouver III

10. Oryginalna lampa wisząca Reflektor przypominająca oświetlenie studyjne. Dzięki specjalnym pokrętłom można ją dowolnie ustawiać. Daje delikatne, punktowe światło.

Dekoria.pl, lampa wisząca Reflektor
Dekoria.pl, lampa wisząca Reflektor