Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to możliwe, że możesz zapalić światło na górze schodów, a zgasić je na dole? Wszystko dzięki sprytnemu rozwiązaniu, jakim są łączniki schodowe. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane, ich zasada działania jest dość prosta.
Co to jest łącznik schodowy?
Łącznik schodowy pozwala na włączenie lub wyłączenie oświetlenia z dwóch różnych miejsc. Dzięki temu możesz wygodnie sterować oświetleniem na schodach, nie biegając w górę i w dół. Możesz zastosować łączniki schodowe również w sypialni, umieszczając jeden łącznik przy drzwiach, a drugi przy łóżku. To także dobry sposób na wygodne włączanie i wyłączanie światła w pokojach przechodnich. Łączniki schodowe są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, które jak widać, przydaje się nie tylko w przypadku oświetlenia schodów.
Z pewnością nie raz spotkasz się z nazewnictwem: włącznik i wyłącznik. Bez obaw, mowa o tym samym elemencie. Po prostu potocznie mówi się włącznik i wyłącznik, a pojęciem „łącznik” posługują się z reguły fachowcy.
Jak działają łączniki schodowe? Prościej, niż myślisz!
Zasada działania łączników schodowych jest dość prosta. Wyobraź sobie, że masz dwa włączniki - jeden na górze, drugi na dole schodów. Oba są połączone ze sobą za pomocą specjalnych przewodów elektrycznych. Kiedy naciskasz jeden z włączników, prąd płynie przez obwód i żarówka się zapala. Naciskając drugi włącznik, przerywasz obwód i światło gaśnie. Niezależnie od tego, którego włącznika użyjesz, efekt jest ten sam - możesz włączyć lub wyłączyć światło z dowolnego miejsca.
Dlaczego łączniki schodowe są tak praktyczne?
Montaż łączników schodowych to same zalety. Wybierając łącznik schodowy:
- nie musisz wracać do dolnej części schodów, żeby zgasić światło;
- możesz zapalić światło, zanim jeszcze wejdziesz na schody, co zwiększa bezpieczeństwo;
- łączniki schodowe są często stosowane w innych miejscach, np. na korytarzach i w dużych pomieszczeniach;
- dzięki łącznikom schodowym unikniesz konieczności umieszczania wielu przełączników w jednym miejscu.
Jak podłączyć łączniki schodowe - schemat
Włączenie i wyłączenie światła w dwóch różnych miejscach jest możliwe za sprawą obwodu elektrycznego, czyli układu zamkniętego dla prądu elektrycznego, który przepływa przez oba włączniki. Zasada jest prosta. Światło zgaśnie, jeśli obwód zostanie przerwany. Zapoznaj się ze schematem pojedynczych łączników schodowych, a okaże się, że zasada ich działania nie jest taka skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.
Rodzaje łączników schodowych: wybierz odpowiedni
Choć nazwa może sugerować, że istnieje tylko jeden rodzaj łączników schodowych, w rzeczywistości możemy wyróżnić kilka różnych typów, różniących się między sobą funkcjonalnością i zastosowaniem.
- Łączniki schodowe pojedyncze - to najpopularniejszy rodzaj łączników. Wyposażone są w jeden przycisk i umożliwiają włączenie oraz wyłączenie światła z dwóch różnych miejsc, na przykład na dole i górze schodów. Płytka, działająca na dotyk może stanowić nowoczesną alternatywę dla tradycyjnego przycisku.
- Łączniki schodowe podwójne - należą do grupy łączników świecznikowych, czyli grupowych, a każdy z elementów posiada dwa przyciski. Łączniki schodowe podwójne pozwalają na sterowanie jednocześnie dwoma niezależnymi obwodami elektrycznymi.
- Łączniki schodowe krzyżowe - nie są używane samodzielnie, a w połączeniu z dwoma łącznikami schodowymi. Umożliwiają sterowanie oświetleniem z trzech (lub więcej) miejsc.
Projektujesz elektrykę z łącznikami schodowymi? Pamiętaj o tych rzeczach!
Projektując instalację elektryczną z łącznikami schodowymi w mieszkaniu lub domu, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach.
- Zastanów się, ile łączników będzie Ci potrzebnych. Jeśli schody są długie, możesz rozważyć montaż dodatkowego włącznika pośrodku.
- Wybierz łączniki schodowe, które pasują do stylu twojego wnętrza i są łatwe w obsłudze.
- Zleć montaż łączników schodowych wykwalifikowanemu elektrykowi. Nieprawidłowo wykonana instalacja może prowadzić do problemów z bezpieczeństwem.
Obecnie na rynku dostępne są łączniki schodowe z dodatkowymi funkcjami, np. z czujnikiem zmierzchu, który automatycznie włącza światło po zmroku, jeśli wykryje ruch. To rozwiązanie nie jest zalecane właścicielom zwierząt domowych, swobodnie przemieszczających się po domu.
Łącznik schodowy: podsumowanie
Łączniki schodowe to proste, ale niezwykle przydatne urządzenia, które z pewnością ułatwiają życie. Dzięki nim możesz wygodnie sterować oświetleniem nie tylko na schodach, ale w całym domu. Jeśli chcesz zamontować u siebie łączniki schodowe, skonsultuj się z elektrykiem. Nie wykonuj tego zadania samodzielnie, ponieważ możesz narazić bezpieczeństwo swoje i domowników. Pamiętaj, z prądem nie ma żartów!