Od czego zacząć aranżację oświetlenia tarasowego?

Planowanie oświetlenia tarasowego dobrze jest zacząć już na etapie projektowania domu. Wydaje się, że to zbyt wcześnie, jednak kluczowym elementem aranżowania oświetlenia na tarasie jest zaprojektowanie zewnętrznej instalacji elektrycznej równolegle z instalacją wewnątrz domu. Instalacja zewnętrzna powinna być przede wszystkim bezpieczna, czyli uwzględniać wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Zastanówmy się, gdzie najlepiej umieścić gniazdka elektryczne do podłączenia okazjonalnych świątecznych dekoracji świetlnych oraz jaki rodzaj oświetlenia zostanie zamontowany na tarasie na stałe. Przemyślany plan to podstawa i gwarant braku nieprzyjemnych niespodzianek podczas rozprowadzania instalacji elektrycznej i późniejszego użytkowania trasu. Najlepiej, jeśli doradztwem i montażem instalacji zajmie się wykwalifikowany elektryk z wymaganymi uprawnieniami.

Jakie lampy na taras?

Najlepszy efekt przynosi połączenie z sobą kilku źródeł światła i stworzenie na tarasie kompleksowo zaplanowanej kompozycji świetlnej. Idealnie, jeśli zaprojektujemy system oświetlenia na każdą okazję i sprawdzający się w każdej sytuacji. Oznacza to osobne włączniki do kinkietów, oświetlenia sufitowego, lamp stojących i punktów świetlnych umieszczonych w podłodze lub ścianach. Pozwoli to oświetlić taras ilością światła dopasowaną do aktualnych potrzeb.

Duża różnorodność lamp na tarasie sprzyja budowaniu atmosfery i nastroju w zależności od okazji i pory dnia. Pamiętajmy również o spójności aranżacyjnej oświetlenia. Postawmy na design lamp dopasowany do konkretnego stylu domu i jego otoczenia. Inne oświetlenie zamontujemy w nowoczesnej i minimalistycznej przestrzeni, inne z kolei na tarasie domu urządzonego w tradycyjnym aranżu.

Warto nadmienić, że taras jest naturalnym przedłużeniem przestrzeni mieszkalnej, a jego aranżacja nawiązuje do stylu panującego w domu. Zróbmy zatem z oświetlenia tarasowego atut, który podbije klimat tej dodatkowej przestrzeni stworzonej wręcz do relaksu i wypoczynku.

Oświetlenie tarasu w stylu nowoczesnym - czasem mniej znaczy więcej

Nowoczesne tarasy urządzone są z reguły w stylu minimalistycznym. Na próżno szukać tu zdobnych mebli ogrodowych i bogatej kolorystyki. Zachowawcze barwy i proste formy to synonim stylu nowoczesnego. Nierzadko do aranżacji nowoczesnego tarasu zostaje wykorzystany beton w połączeniu z drewnianymi dodatkami lub stonowane kolorystycznie płytki.

Oświetlenie na nowoczesnym tarasie powinno nienachalnie podkreślać minimalistyczny styl. Świetnie sprawdzi się podświetlenie odstających i drewnianych elementów oraz schodów tarasu taśmami LED. Na tym jednak nie koniec, ponieważ możemy zamontować również nowoczesne metalowe kinkiety, punkty świetlne wpuszczone w schodki lub podłogę tarasu i ścianę oraz lampy stojące z niewielkimi prostymi metalowymi abażurami. Doskonałym dopełnieniem może stać się podświetlana duża biała donica w geometrycznym kształcie, w której umieścimy zieloną roślinę.

Bajkowa sceneria - oświetlenie tarasu w stylu romantycznym

To już dosłownie zupełnie inna bajka. Romantyczny klimat tarasu rozpościera szerokie pole dla twórczej kreatywności. Wygodne meble z puchatymi poduszkami, przyjemne w dotyku tekstylia, kwiaty w donicach oraz biel i pastele - tak, zdecydowanie można się tu zatracić na długie godziny z filiżanką aromatycznej kawy. Jak oświetlić tak subtelną i delikatną przestrzeń? Również subtelnie i delikatnie.

Rozproszone światło wydobywające się z lampionów i latarenek, świece LED, girlandy świetlne podwieszone na balustradzie i suficie oraz lampy w kształcie kul z pewnością romantycznie wzmocnią już samą w sobie nastrojową przestrzeń. Jeśli blasku jeszcze zbyt mało, postawmy na delikatną kurtynę świetlną, wszak to dekoracja nie tylko świąteczna.

Naturalny i komfortowy - jak oświetlić taras w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski jest przytulny, jasny i bliski naturze. Drewno bielone lub naturalne, rattan, miękkie poduszki, plecionki i sznurkowa huśtawka dodają tarasowi ciepłego domowego szlifu. Oświetlenie takiej przestrzeni wymaga pomysłu. Z pewnością nie sprawdzą się tu nowoczesne lampy, lepiej postawić na miękkie rozproszone światło płynące z zawieszonych lampek cotton balls, plafonów, świeczników i lampionów.

Oświetlenie główne zapewni mleczna sufitowa lampa kula, ozdobna żarówka w rattanowym abażurze lub zestaw kinkietów ściennych emitujących delikatne światło o ciepłym żółtym zabarwieniu.

Namiastka wakacji na tarasie - a może taras w stylu Hampton?

Taras przywodzący na myśl nadmorskie kurorty to miejsce, w którym aż chce się przebywać. Po co czekać do wakacji, skoro można stworzyć wakacyjną przestrzeń we własnym ogrodzie?

Taras w stylu Hampton pełen jest odniesień do wakacyjnego klimatu. Dominuje tu biel przełamana odcieniami błękitu, jasnej szarości i granatu, a leżaki i wygodne meble oraz pufy z technorattanu zwiększają komfort relaksujących się gości i domowników.

Do oświetlenia takiej przestrzeni możemy wykorzystać eleganckie sufitowe białe lub transparentne szklane lampy z chromowanymi dodatkami, ceramiczne białe lampy stołowe z niebieskim motywem i kinkiety w stylu vintage. Niebanalnym dodatkiem stanie się solarna lampa imitująca latarnię, która nie wymaga podłączenia do prądu.

Lofty nadal trendy - techniczne industrialne oświetlenie na taras

Taras w stylu loftowym to oczywista kontynuacja domu nawiązującego do industrialnej tematyki. To styl surowy i techniczny, więc taras z pewnością został wyposażony w lekkie meble na metalowych konstrukcjach, na ścianach znajduje się beton lub cegła, a na podłodze drewno. Oświetlenie również powinno wpisać się w oszczędny formą i surowy klimat.

Czarna metalowa lampa sufitowa z drucianą osłoną żarówki, stare miedziane lampy stojące, industrialny reflektor na trójnogu, żarówki zawieszone na drutach, czy techniczny halogen z powodzeniem znajdą tu swoje miejsce. Warto odwiedzić targi staroci i poszukać jedynych w swoim rodzaju perełek, które wykorzystamy do oświetlenia tej wyjątkowej przestrzeni.

Lampa grzewcza na chłodne wieczory - nastrój i światło

Nawet latem zdarzają się chłodne i pochmurne wieczory. Nie powinno nas to odstraszać od korzystania z dobrodziejstw świeżego powietrza, dlatego dobrym wyborem może być lampa grzewcza, która nie dość, że zapewni zbawienne ciepło, to również klimatycznie oświetli taras, imitując żywy ogień. Czytanie książki w takiej atmosferze to czysta przyjemność.

Lampa grzewcza, czyli promiennik elektryczny lub gazowy jest urządzeniem, które może zostać zastosowane na balkonach i tarasach, ponieważ nie wydziela gryzącego dymu. Design urządzenia dostosujemy do każdego stylu, w którym urządziliśmy taras. W ofercie producentów znajdziemy nowoczesne metalowe minimalistyczne modele, jak i kamienne promienniki formą przypominające tradycyjne kamienne lub stalowe palenisko.

Autor
Sposoby na oświetlenie tarasu - najpiękniejsze aranżacje
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...