Budy dla psa - jakie są rodzaje?

Dawne budy były po prostu deskami zbitymi w mały domek, do którego pies mógł wejść na legowisko przez jedno wejście. Tymczasem dzisiejsze budy mają o wiele więcej do zaoferowania. Można je dostosować do gabarytów oraz upodobań psa. Buda dla psa z tarasem poza małym pomieszczeniem dla zwierzaka posiada też miejsce na zewnątrz, które może być zadaszone lub nie i z którego pies może obserwować otoczenie. Na coś podobnego pozwala również buda z płaskim dachem, na którym psy mogą się kłaść.

Z kolei buda z dachem dwuspadowym wielu osobom odpowiada bardziej ze względów estetycznych, a psom zapewnia więcej przestrzeni w środku. Sprawdzi się więc w przypadku większych psów, dając im pełną swobodę ruchów. Ciekawym rozwiązaniem jest buda z zadaszonym przedsionkiem, która zapewnia zwierzęciu więcej przestrzeni i możliwość leżenia bliżej wyjścia w upalne dni. Przedsionek stanowi wówczas idealne miejsce na ustawienie misek z jedzeniem i wodą.

Buda dla psa ocieplana powinna być wyścielona materiałem lub innym materiałem izolującym, aby zapewnić psu komfortowe warunki w okresie zimowym. Z kolei letnie wersje nie wymagają niemal żadnych dodatków. Same funkcje budy to nie wszystko. Istnieje wiele modeli, które różnią się estetyką, a więc zarówno kolorem, formą, jak i wykończeniem. Niektóre z nich stylizowane są na dworki, inne cechują się stylem rustykalnym, a jeszcze inne wyglądają na bardzo nowoczesne konstrukcje. Warto dopasować budę do estetyki panującej w całym ogrodzie, tak aby wszystkie elementy tworzyły spójną całość. Bardzo ważny jest też wybór odpowiednich materiałów, z jakich zrobiona jest buda.

Buda dla psa - drewniana czy z tworzywa sztucznego?

Przez wiele lat drewniane budy dla psów były jedynym dostępnym wariantem, ale w dobie bud z tworzywa sztucznego trzeba zrewidować pogląd, że są najlepsze. Drewno wymaga impregnacji, aby nieustannie dobrze się prezentowało i dłużej służyło. Ponadto nie jest w pełni odporne na deszcze i wilgoć.

Tymczasem budy z tworzywa sztucznego są łatwe do umycia i nie potrzebują żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich minusem jest jednak to, że w okresie zimowym nie chronią zwierzęcia tak dobrze przed zimnem. Wybór odpowiedniej budy dla psa powinien więc być uzależniony od tego, czy będzie ona również używana zimą lub czy właściciel ma zamiar regularnie dbać o drewno.

Buda dla psa - jak zrobić?

Zrobienie budy dla psa to szansa na to, aby konstrukcja była optymalna i w najwyższym stopniu spełniała jego potrzeby, a przy okazji powód do satysfakcji właściciela. Pracę rozpoczynamy od projektu, który musi uwzględniać wielkość całej konstrukcji. Warto zmierzyć legowisko dla psa lub psa podczas snu i założyć, że buda musi być o jakieś dwadzieścia centymetrów szersza i dłuższa niż leżący pies.

Ważne jest również to, aby wejście do budy było przynajmniej o kilka centymetrów szersze i wyższe niż pies. Jeśli zwierzę sporadycznie przebywa w ogrodzie, można zdecydować się na budę bez ocieplenia. Jeśli jednak spędza tam większość czasu w roku, konieczne będzie wykonanie ocieplenia z materiału izolującego i uwzględnienie w głębokości budy miejsca na materac lub koc.

Najłatwiejszy projekt może składać się z desek i krawędziaków, ale nieco lepszym pomysłem jesy użycie płyty OSB, ponieważ jest łatwiejsza w obróbce i zapewnia znacznie większą szczelność.

Do łączenia wszystkich elementów wykorzystuje się łączniki cieślarskie, a każdy element powinien być dokładnie zaimpregnowany. Dach można wykonać z gontu bitumicznego, ponieważ jest estetyczny i zapewnia ochronę przed wilgocią. Wystarczy wyciąć wymierzone elementy, oszlifować je i za pomocą łączników połączyć ze sobą zgodnie z wybranym projektem.

Zdjęcie otwierające artykuł: Domek dla psa Deauville, proj. studio projektowe Bad Marlon