Jaką kurtynę świetlną wybrać na święta?

Przez długie dziesięciolecia świąteczny blask we wnętrzach zapewniały tradycyjne lampki choinkowe. Nadal są popularne, ale dlaczego ograniczać się tylko do choinki? Kurtyna świetlna, czyli sznury zawieszonych obok siebie lampek LED, to niezwykle uniwersalny pomysł na piękne rozświetlenie całego wnętrza. Dlaczego uniwersalny? O tym poniżej, a teraz przejdźmy do tego, jaką kurtynę LED kupić na Boże Narodzenie i dlaczego warto?

Kurtyna świetlna LED jest rozwiązaniem energooszczędnym. Wykazuje również dłuższą żywotność niż nieustannie przepalające się lampki wyposażone w żarówki. Sznury światełek LED umieszczone w niewielkiej odległości obok siebie emitują zjawiskowy blask. Diody LED wykorzystane w kurtynie nie nagrzewają się, więc bez obaw można zawiesić je na firance.

W sklepach znajdziemy kurtyny o różnej szerokości i długości, przy czym kupimy zarówno kurtyny krótkie, sięgające np. do parapetu, jak i długie do samej podłogi. Możemy zdecydować się również na model kurtyny, w którym każdy sznur światełek LED ma różną długość i intensywność świecenia. Występują w wersjach jedno i wielokolorowych.

Kurtyna LED emitująca białe lub złote światło prezentuje się niezwykle elegancko w salonie, natomiast wielokolorowa świetnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Możemy również wybrać model, w którym za pomocą pilota dowolnie zmienimy kolor, czyli dosłownie w jedną chwilę całkowicie zmienimy nastrój w pomieszczeniu. Ogromny wybór wzorów sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Świąteczne kurtyny świetlne LED mogą być wzbogacone o świecące elementy w kształcie gwiazd, płatków śniegu, sopli dzwonków, choinek oraz reniferów.  

Kurtyna świetlna LED na okno - świąteczna moc blasku

Okno to chyba najbardziej oczywisty wybór do zawieszenia kurtyny świetlnej. Nie dość, że sznury światełek LED wiszące w oknie wspaniale rozświetlą okno od wewnątrz, to dodatkowo delikatne światło widoczne będzie również z zewnątrz. Każde okno jest dobre bez względu na to, czy jest wąskie, czy szerokie, niskie, czy wysokie. Okno balkonowe, w pokoju dziennym, sypialni, kuchni, pokoju dziecięcym - każde będzie odpowiednie dla świątecznej kurtyny LED. To jak srebrny lub złoty deszcz w oknie, tego blasku nie da się z niczym porównać. Pamiętajmy również o udekorowaniu parapetu, na którym możemy postawić elegancki lampion, stroik bądź ponadczasowe świąteczne figurki ceramiczne.

Kurtyna świetlna na choinkę - błysk w nowoczesnym wydaniu

To zdecydowanie coś dla perfekcjonistów. Równomiernie rozmieszczone lampki LED swobodnie otulają choinkę, nie pozostawiając niczego przypadkowi. Wszystko za sprawą stelaża w kształcie okręgu, na którym zawieszone są długie sznury lampek LED. Niewielki stelaż zakładamy na choinkę od góry, rozkładając jedynie wzdłuż drzewka łańcuchy światełek, opadających równomiernie w dół.

Za pomocą kurtyny LED na choinkę możemy zaledwie zaakcentować obrys drzewka bądź dowolnie rozłożyć sznury lampek na gałązkach. Zapomnijmy o sztukowaniu plączących się sznurów tradycyjnych lampek choinkowych, to już przeszłość. Czas na nowoczesne, energooszczędne i proste rozwiązania.

Gdzie jeszcze można zawiesić kurtynę świetlną?

Kurtyna świetlna niewątpliwie stanowi efektowne tło dla świątecznego klimatu, a miejsce jej umieszczenia ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Weźmy na to sufit. Moc światełek rozpiętych na suficie przywodzi na myśl rozgwieżdżone niebo. Czy to zbyt wiele? Przekonajmy się, w centrach handlowych to powszechnie stosowane rozwiązanie. Kolejnym nieoczywistym miejscem jest ściana. Świąteczna kurtyna świetlna zawieszona na ścianie to imponująca oprawa Świąt Bożego Narodzenia i możliwość cieszenia się tym wyjątkowym klimatem jeszcze długo po świętach.

Kurtynę świetlną możemy zawiesić również na balustradzie, firance lub zasłonie albo jako niezależną ozdobę na karniszu, okapie kuchennym i drzwiach. Za jej pomocą możemy oddzielić strefy w pomieszczeniu, czyli wykonać coś na kształt ażurowej ścianki. Dyskretny świąteczny blask możemy mieć wszędzie tam, gdzie tylko chcemy. To my, kupując kurtynę świetlną, decydujemy o mocy i kolorze jej blasku, dlatego to również doskonała bożonarodzeniowa ozdoba pokoju małej pociechy.

Kurtyna świetlna zewnętrzna - świąteczny klimat w ogrodzie

Bez kozery można rzec, że ledy to diody do zadań specjalnych, ponieważ sprawdzą się nie tylko we wnętrzach, ale również na zewnątrz. Kupując świąteczną kurtynę świetlną na zewnątrz, koniecznie zwróćmy uwagę na jej przeznaczenie (wewnątrz lub na zewnątrz), ponieważ to właśnie modele zewnętrzne są odporne na trudne zimowe warunki atmosferyczne.

Taką dekorację możemy umieścić bezpośrednio na fasadzie budynku, w oknie, zawiesić na podbitce lub balustradzie zewnętrznej albo na tarasie. Za każdym razem i w każdym miejscu będzie wyglądać imponująco. To jeszcze nie koniec. Za pomocą kurtyn LED ozdobimy rozłożyste krzewy i drzewa, dodając im odświętnego blasku i tworząc tym samym świąteczną aurę w ogrodzie.

Autor
Kurtyna świetlna na Boże Narodzenie - pomysły na aranżacje
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...