Wianek bożonarodzeniowy, tak samo jak, choinka przywędrował do nas z Niemiec. Wykonany z gałązek drzewek iglastych symbolizuje wieczne życie i nadzieję. Według historii pierwsze wieńce adwentowe tworzył pastor Johann Wichern, który dodawał do nich 4 świece, zapalane w kolejne niedziele adwentu i przyozdabiał nimi przytułek, chcąc w ten sposób wprowadzić atmosferę oczekiwania na święta. Z czasem pomysł ten się rozprzestrzenił, a wianek świąteczny coraz częściej był wieszany na drzwiach, jako symbol powitania i zaproszenia do wspólnego świętowania. Dziś jest nie tylko wspaniałym nawiązaniem do tradycji, ale również doskonałą dekoracją.

Gdzie zawiesić wianek bożonarodzeniowy? Na drzwiach, na oknie, a może nad kominkiem?

To, gdzie zostanie umieszczony stroik świąteczny zależy głównie od upodobań domowników i dostępnego miejsca. Tradycyjnie wianek kładzie się w pozycji poziomej na stole i ozdabia go 4 świecami - symbolami adwentu i oczekiwania. Jednak dzisiaj najchętniej wiesza się wieńce na drzwiach - w takiej formie są symbolem hojności, ale też od progu wprowadzają do domu cudowną atmosferę do świąt. Bardzo popularny jest również wianek na okno, który przypomina o nadchodzących świętach zarówno domownikom, jak i przechodzącym gościom. Dobrym pomysłem jest również zawieszenie stroika na ścianie np. nad kominkiem, czyli w miejscu spotkań całej rodziny.

Z czego zrobić wianek bożonarodzeniowy? Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?

Wieniec bożonarodzeniowy w sezonie przedświątecznym można kupić w większości sklepów, jednak dużo lepiej jest go zrobić samodzielnie. Dzięki temu będzie on niepowtarzalny, idealnie dopasowany do upodobań właścicieli oraz wystroju wnętrza. Dodatkowo własnoręcznie wykonany wianek świąteczny daje mnóstwo satysfakcji, a prace manualne świetnie odprężają i pobudzają kreatywność.

Zrobienie stroika nie jest trudne, ale wymaga zgromadzenia odpowiednich materiałów. Najważniejsza jest podstawa, czyli stara gazeta, drut lub metalowa bądź styropianowa podstawa, która utrzyma całą konstrukcję i pozwoli stworzyć okrągły kształt. Do tego niezbędne są gałązki - zazwyczaj wykorzystuje się gałązki drzewek iglastych, a najpopularniejszy jest świerk, który pięknie pachnie i wygląda niezwykle efektownie. Coraz popularniejsza jest również jemioła, która wspaniale się prezentuje, nadaje wieńcowi niebanalnego wyglądu i jest bardzo trwała.

Dodatki do wianków świątecznych - czy światełka LED to dobry pomysł?

Do ozdobienia wieńca bożonarodzeniowego można wykorzystać praktycznie wszystkie ozdoby choinkowe, czyli bombki, zabawki z zawieszkami i łańcuchy. Dobrze sprawdzają się również:

  • szyszki, które można pomalować na dowolny kolor;
  • świeże owoce np. kaliny, jarzębiny;
  • suszone owoce, a szczególnie plastry cytrusów; laski cynamonu;
  • orzechy i żołędzie;
  • gałązki i owoce innych roślin;
  • wstążki.

 

Ważne, aby poszczególne elementy pasowały do siebie kolorystycznie. Lepiej też nie przesadzać z ich ilością - często mniej znaczy lepiej. Ciekawym pomysłem są również lampki LED (zasilane bateryjnie), które można wpleść w wianek. Dzięki temu wieniec, a szczególnie stroik na okno będzie pięknie wyglądał wieczorem i nocą. Dodatkowo lampki, a właściwie świeczki, które dawniej wykorzystywano, mają bardzo ciekawą symbolikę: to najstarsze ozdoby choinkowe, oznaczające przyjście Jezusa, zbawienie i rozproszenie mroku.

Wieniec bożonarodzeniowy DIY - jak zrobić wianek na drzwi krok po kroku?

Wianek świąteczny nie jest trudny w przygotowaniu i poradzi sobie z nim nawet osoba bez specjalnych umiejętności. Poza podstawą, gałązkami i ozdobami warto przygotować: sekator, nożyczki, klej (najlepiej klej na gorące), drut i sznurek. Najpierw należy stworzyć okrągłą formę, przymocowując gałązki około 10 - 20 cm długości do gotowej podstawy lub wykonać stelaż stroiku. Wystarczy złożyć gazety w rulon, stworzyć z nich okrąg i skleić lub przymocować do siebie za pomocą kleju.

 

Gałązki należy układać w jedną stronę, a potem całość owinąć cienkim drutem lub sznurkiem, aby stroik świąteczny był stabilny i solidny. Następnie trzeba ułożyć ozdoby na wieńcu, oceniając efekt i wprowadzając ostateczne poprawki, a po dopasowaniu wszystkich elementów można je przymocować drutem, sznurkiem lub klejem na gorąco. Na koniec można wpleść lampki, starannie ukrywając przewód i mechanizm zasilania. Tak przygotowany wieniec można zamontować na drzwiach lub ścianie bądź wykorzystać jako stroik na okno. Oczywiście wygląd wianka warto dopasować do wystroju wnętrz, zwłaszcza pod kątem kolorystycznym.

Zdjęcie otwierające artykuł: Annie Sloan