Czym są ledy? Na czym polega oświetlenie led?

Można śmiało powiedzieć, że oświetlenie led jest dziełem przypadku. Nie taki bowiem był zamiar młodego amerykańskiego inżyniera pracującego nad laserem półprzewodnikowym. Nauka i dochodzenie do pewnych kwestii bywają jednak przewrotne i tak, pracując nad zupełnie innym wynalazkiem, Nick Holonyak Junior w latach sześćdziesiątych stworzył diodę elektroluminescencyjną, którą dziś znamy jako LED.

Lampy led są wobec tego źródłem światła, choć w tym wypadku mamy do czynienia za światłem opierającym się wyłącznie na diodach, co okazało się prawdziwą rewolucją w branży oświetleniowej. Dosyć szybko zorientowano się, że są o wiele bardziej wytrzymałe niż lampy żarowe. Szacuje się, że jedna żarówka może funkcjonować bez szwanku nawet do kilkudziesięciu tysięcy godzin. A to zaledwie namiastka wszystkich zalet.

Rodzaje oświetlenia led

Ledy stały się pewnego rodzaju alternatywą, która w ostatnich dwudziestu latach znacząco zdominowała rynek oświetleniowy. Nic w tym jednak dziwnego. Wystarczającym argumentem przemawiającym za zakupem żarówek led jest już sama żywotność, która znacząco przewyższa standardowe żarówki. Co więcej, oświetlenie ledowe to zdecydowanie energooszczędna alternatywa, nieposiadająca w dodatku żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby zagrażać środowisku.

Z całą pewnością do zalet należy również fakt, że oświetlenie tego typu nie potrzebuje czasu do zabłyśnięcia pełną mocą i nie nagrzewa się tak bardzo jak oświetlenie żarowe. Może zatem sprawdzić się doskonale w miejscach, w których niska temperatura jest priorytetem.

Możemy rozróżnić kilka rodzajów. Do najważniejszych z nich należą żarówki, taśmy led oraz oświetlenie przemysłowe, na które decyduje się coraz więcej zakładów pracy. Możemy również samodzielnie wybierać kształt żarówek, a także temperaturę barwową. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się również SMD, wyposażone w diody dodające więcej światła oraz COP, które zagęszczają światło. Obie propozycje doskonale sprawdzą się w dużych powierzchniach biurowych lub do podświetlenia elewacji.

Lampy led sufitowe - w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

W przypadku oświetlenia led spectrum możliwości właściwie bezustannie się powiększa. Sporym zainteresowaniem cieszą się lampy sufitowe, które doskonale sprawdzą się przede wszystkim w niskich pomieszczeniach. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca i jednocześnie cieszyć się bardzo dobrym źródłem światła.

Oświetlenie boczne schodów - czy lampy led to dobre rozwiązanie?

Zdecydowanym faworytem w piętrowych domostwach jest oświetlenie boczne schodów. To przede wszystkim praktyczne rozwiązanie jako dodatkowe źródło światła, pozwalające na bezproblemowe poruszanie się bez konieczności zapalania dodatkowego oświetlenia. Poza tym, jest to wyjątkowo estetyczne rozwiązanie nadające wnętrzu przytulnego klimatu. Sporym zainteresowaniem cieszy się także oświetlenie led korytarza, które również zapewnia odpowiednią ilość światła do swobodnego poruszania się nawet po zmroku.

Tego rodzaju rozwiązania są najczęstszym wyborem ze względu na estetyczne walory, ale także na kwestie związane z oszczędnością. Jednorazowa inwestycja gwarantuje bowiem solidne oświetlenie przez wiele tysięcy godzin, a także znacznie mniejsze rachunki za prąd.

Oświetlenie led w formie taśm

Oświetlenie ledowe to nie tylko żarówki bazujące na dużej ilości diod. Sporo osób decyduje się na wyjątkowe dodatkowe źródła światła w postaci elastycznych taśm ledowych. Tego rodzaju rozwiązanie jest doskonałym elementem dekoracyjnym, które ma szansę uświetnić każde wnętrze w niebanalny sposób.

W przestrzeniach kuchennych sprawdza się oświetlenie podszafkowe w postaci taśm lub super praktycznych listw, które z łatwością zamontujemy w odpowiednim miejscu. Wiele osób wybiera taśmy wodoodporne do łazienki, dopasowując tonację barwową do zastanego już wystroju wnętrza. W każdym wypadku światło staje się przysłowiową wisienką na torcie, dzięki której wnętrze wypełnia się takim nastrojem, jaki chcieliśmy uzyskać.

Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie led?

Oświetlenie ledowe to z całą pewnością jedyne rozsądne rozwiązanie dla osób, które poszukują alternatywy tańszej i pozwalającej zaoszczędzić spore pieniądze. Faktem jest, że jednorazowa inwestycja w postaci zakupu żarówek jest większa niż w przypadku żarowych odpowiedników. Nie zmienia to jednak faktu, że na dłuższą metę będziemy w stanie zaoszczędzić znacznie więcej pieniędzy. To również alternatywa pozwalająca zatroszczyć się o bezustannie eksploatowane środowisko.

Dla wielu osób oświetlenie tego typu stało się inspiracją do urządzenia własnego wnętrza w wymarzony sposób. Oświetlenie led staje się zatem elementem zdobniczym w akwarium czy funkcjonalnym źródełkiem światła w pokojach dziecięcych. Sami decydujemy o natężeniu światła i barwie, jaką chcemy uzyskać. Sporym zainteresowaniem cieszą się również doskonałej jakości lampy podwieszane.

Oświetlenie led z czujnikiem ruchu to propozycja dla właścicieli domów, którzy pragną oświetlenia w sytuacjach naprawdę tego wymagających, a nie bezustannego korzystania z energii bez potrzeby. Esteci docenią możliwości oświetlenia dekoracyjnego, dzięki któremu każde wnętrze uzyska odpowiedni klimat.