Wiekowe drzwi drewniane możemy samodzielnie odnowić. Jest to możliwe, gdy farba lub lakier na powierzchni drzwi uległy zniszczeniu, pojawiły się na nich niewielkie pęknięcia, szczeliny, bądź zużyciu uległy ukucia, czy klamka. Renowacja starych drzwi drewnianych niekiedy bywa czasochłonna i wymaga precyzji, ale nie jest bardzo trudna. Ich powierzchnię możemy wyrównać, uzupełnić ubytki i pomalować. Szybko i niedrogo wymienimy też klamkę i odmalujemy odrapaną futrynę. 

Choć zabytkowe drewniane drzwi bywają naprawdę piękne, to jednak czasami ich renowacja, ani samodzielna, ani zlecona profesjonalnej firmie, po prostu nie jest możliwa. Nie jesteśmy w stanie uratować starych drzwi wtedy, gdy drewno jest w znacznym stopniu uszkodzone przez korniki, zaczęło gnić, czy są w nim duże wyrwy i pęknięcia. W takich przypadkach lepiej wymienić drzwi na nowe. Jeśli jednak zniszczenia nie są poważne, to nasze drzwi mogą zyskać drugie życie. Dowiedz się, jak samodzielnie odnowić drewniane drzwi.

Renowacja starych drzwi drewnianych krok po kroku

Zanim przystąpimy do pracy, należy dokładnie obejrzeć uszkodzone drzwi i zastanowić się, czego będziemy potrzebować do przeprowadzenia ich renowacji. Wszystkie niezbędne produkty i akcesoria znajdziemy w marketach budowlanych.

W zależności od stanu naszych drzwi przydatne mogą okazać się:

 • szpachelka,
 • wałek do malowania,
 • dwa pędzle- większy i mniejszy,
 • papier ścierny grubo i drobnoziarnisty,
 • kilka ściereczek,
 • miska z wodą,
 • farba do drewna,
 • lakier do drewna,
 • impregnat do drewna,
 • masa szpachlowa do drewna,
 • klamka,
 • okucia,
 • zamek,
 • zawiasy.

Kiedy mamy już wszystko, co będzie nam potrzebne, możemy przystąpić do pracy.

Renowację drzwi drewnianych przeprowadzimy w czterech prostych krokach:

Krok 1: Przygotowanie drzwi do renowacji

Najpierw przygotujmy sobie swobodne miejsce do pracy. Ze względu na konieczność użycia farb i lakierów najlepiej byłoby wykonać renowację na dworze - w ogrodzie lub na podjeździe. Jeśli nie jest to możliwe, to przygotujmy sobie stanowisko na przykład w garażu, czy piwnicy. Pamiętajmy jednak, aby w pomieszczeniu otworzyć okno lub drzwi, co umożliwi jego odpowiednią wentylację.

Następnie wyjmujemy drzwi z otworu drzwiowego i odkręcamy do nich klamkę, zamki, zawiasy i okucia. Warto to zrobić, nawet jeśli nie planujemy wymiany tych elementów na nowe, ponieważ mogą one ulec zabrudzeniu lub uszkodzeniu podczas wykonywania renowacji powierzchni drzwi.

Ostatnim etapem przygotowania drzwi do renowacji jest usunięcie z nich starej popękanej łuszczącej się farby lub lakieru. Zrobimy to za pomocą szpachelki i papieru ściernego. Szpachelka świetnie sprawdzi się na dużych gładkich powierzchniach, natomiast papier ścierny we wszelkiego rodzaju żłobieniach i trudno dostępnych miejscach.

Pamiętajmy, żeby na koniec, gdy cała farba już odejdzie, przetrzeć jeszcze raz powierzchnię drzwi najpierw gruboziarnistym, a następnie drobnoziarnistym papierem ściernym, aby ją dobrze wygładzić. Jeśli na drzwiach jest kilka różnych warstw farby i ich usunięcie jest kłopotliwe, wówczas pomocne mogą okazać się chemiczne preparaty, które zmiękczą farbę, dzięki czemu łatwiej będzie ją usunąć. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że aby całkowicie czyścić drzwi, konieczne będzie użycie szlifierki do drewna. Nie zapominajmy również o usunięciu starej farby z futryny drzwiowej.

Krok 2: Uzupełnienie ubytków w drewnie

Przed przystąpieniem do malowania drzwi, należy naprawić wszelkie ubytki i pęknięcia w ich powierzchni. Drzwi po szlifowaniu ręcznym lub maszynowym należy dokładnie oczyścić z pyłu, a później przetrzeć wilgotną ściereczką z użyciem czystej wody. Kiedy ich powierzchnia całkowicie wyschnie, możemy przystąpić do łatania ubytków.

Zrobimy to przy użyciu specjalnej masy szpachlowej do drewna. Jest ona dostępna w wielu różnych kolorach. Dokonując zakupu, postarajmy się maksymalnie dopasować jej barwę do naturalnego koloru drewna, z którego zostały wykonane nasze drzwi. Jest to szczególnie istotne, jeśli nie będziemy pokrywać powierzchni drzwi mocno kryjąca farbą, a jedynie przezroczystym lakierem. Szczeliny i niewielkie wyrwy w drewnie uzupełniamy starannie masą szpachlową za pomocą metalowej szpachelki lub gumowej pacy. Gdy preparat całkowicie wyschnie, ostatecznie wyrównujemy powierzchnię drzwi papierem ściernym.

Krok 3: Malowanie i lakierowanie drzwi

Do nakładania farby lub lakieru przechodzimy po oczyszczeniu drzwi z pyłu i umyciu ich. Najpierw nakładamy na drewno impregnat i przed rozpoczęciem właściwego malowania, odczekujemy zalecany na jego opakowaniu czas. Teraz możemy już przytaić do nakładani nowej farby lub lakieru. Zrobimy to za pomocą niewielkiego wałka z gąbki oraz pędzli, które okażą się pomocne w trudno dostępnych miejscach drzwi. Pamiętajmy, że po nałożeniu jednej warstwy preparatu, należy odczekać do jej wyschnięcia i dopiero wtedy nakładać drugą. Dzięki temu unikniemy powstawania nieestetycznych zacieków i nierówności.

Farb i lakierów do drewna jest bardzo wiele. Rodzaj i kolor preparatu dobierzmy do przeznaczenia drzwi oraz wystroju wnętrza mieszkania, czy domu bądź koloru elewacji budynku. Pamiętajmy, że przy odnawianiu drzwi wejściowych do domu, konieczny jest zakup preparatów przeznaczonych do malowania powierzchni drewnianych zewnętrznych. Musi on bowiem być odporny na działanie takich czynników środowiskowych jak wilgoć, promieniowanie UV, czy zmiany temperatur.

Krok 4: Montaż elementów wykończeniowych drzwi

Zanim rozpoczniemy montaż takich elementów jak klamka, zamek, okucia, czy zawiasy powierzchnia drzwi musi całkowicie wyschnąć. Wymiana zamków, czy klamki może niekiedy sprawiać trudności. Jeśli więc nie mamy doświadczenia w tego typu pracach, warto skorzystać w tym zakresie z usług fachowca. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze drzwi będą funkcjonować prawidłowo i będą w pełni bezpieczne.

Czy warto odnawiać stare drzwi drewniane?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od stopnia zniszczenia drzwi oraz ich przeznaczenia. O wiele łatwiejsza i bardziej opłacalna będzie renowacja drewnianych skrzydeł wewnętrznych oddzielających poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu. Tutaj z reguły nie zakładamy zamków, a drzwi we wnętrzach są mniej zniszczone, niż te wejściowe, ponieważ nie są narażone na działanie czynników atmosferycznych.

Stare drewniane drzwi wejściowe warto odnawiać tylko wtedy, gdy są minimalnie uszkodzone i po prostu wymagają odświeżenia. Jeśli są mocno zniszczone, to ich renowacja będzie trudna i czasochłonna, a także o wiele droższa. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę to, że stare drzwi wykonywano w zupełnie innej technologii niż wytwarzane obecnie. Z tego powodu mają one znacznie gorsze parametry w zakresie izolacji termicznej, dźwiękoszczelności oraz zabezpieczeń antywłamaniowych. Dlatego lepszym wyborem może okazać się zakup nowych drzwi.