Davide Groppi to włoska doskonałość w oświetleniu. Romantyk, marzyciel. O swoich lampach mówi jak poeta stojący na scenie spowity w nastrojowe światło. Mimo trzydziestu lat doświadczenia Davide Groppi nadal wierzy, że oświetlenie to magia.

Światło jest do opowiadania historii - mówi Davide Groppi. - To świetlne opowieści odmalowane w słabo oświetlonym otoczeniu, jak stara bajka szeptana przy ognisku. Według projektanta lampy są magią, bo powstają z potrzeby ożywienia ciemności. Lampy Groppiego nie tylko pozwalają zobaczyć świat, ale też go poczuć. Jak w teatrze - tworzą nastrój, niezapomnianą atmosferę, coś nieuchwytnego, co pozwala się dotknąć, ale tylko pośrednio, za to wywołuje emocje, które trudno nazwać. Pod tym względem Groppi to romantyk, marzyciel, poeta światła.

Smukła, lekka, abstrakcyjna Anima narodziła się z refleksji Davide Groppiego nad sztuką XX wieku i „cienkimi rzeźbami” Fausto Melottiego, który był pionierem abstrakcji geometrycznej we Włoszech. Rurka, w którą jest wmontowana lampa LED, rzuca na ścianę nastrojowe światło. Kółko wieńczące lampę jest według słów designera niczym „haczyk, na który rybacy łowią nasze dusze”. Anima otrzymała nagrodę w konkursie XXVIII Compasso d’Oro ADI 2024. Konkurs, ustanowiony w 1954 roku, jest najstarszą, ale przede wszystkim najbardziej szanowaną, światową nagrodą za wzornictwo.

Nawet informacje na jego stronie internetowej, pojawiające się przy każdej z lamp, są poetyckie. O lampie Moon, która zrobiona jest ręcznie z japońskiego papieru czerpanego („washi”), Davide mówi, że została stworzona, żeby „wprowadzić księżyc do domu”. Natomiast lampa outdoorowa Nuit „jest towarzyszką naszych samotnych nocnych wędrówek”. 

Lampa w kształcie budki dla ptaków wita gości i oświetla wejście, projekt Davide Groppi

Davide Groppi mówi, że światło jest też po to, żeby zaskakiwać, bawić się i grać nim. Lampa Anima, która została nagrodzona w konkursie XXVIII Compasso d’Oro ADI Award 2024, jest cieniutką rurką zakończoną malutkim kółkiem. „To haczyk dla rybaków naszej duszy” - opisuje lampę Groppi. Nawet kiedy żartuje, jest marzycielem. 

A pożartować czasem lubi. Na swojej stronie internetowej stworzył autoportret, który przedstawia prostą żarówkę z okularami (nosi je na co dzień) i który podpisany jest Edi Sun, co prowadzi do skojarzenia z wynalazcą żarówki.

Lampa Neuro nawiązuje do tradycyjnego okablowania z gniazdkiem. Kable można dowolnie ustawiać pod różnym kątem. Lampa została wyróżniona w konkursie Design Plus Award 2014.

Kim jest Davide Groppi

Davide Groppi urodził się w 1963 roku w Piacenzy. Jego postać jest synonimem włoskiej doskonałości w oświetleniu. Przygodę z designem rozpoczynał jako rysownik i ilustrator. Jednak ostatecznie poświęcił się oświetleniu. Davide Groppi zadebiutował na Salone del Mobile w Mediolanie, największych światowych targach wzorniczych. Od tamtej pory Groppi zaczął współpracować z prestiżowymi firmami, takimi jak Paola Lenti, Boffi, Mutina. Od przeszło 30 lat prowadzi pracownię pod własnym nazwiskiem i rozwija swoją markę, często współpracując z innymi projektantami. Davide Groppi lubi zaskakiwać formą - dzięki temu powstają projekty lamp nieoczywiste i niezwykle funkcjonalne.

Lampa Sampei dostępna jest w czterech wysokościach, a także w wersji outdoorowej. Maksymalnie osiąga trzy metry. - Jest jak trzciny poruszane przez wiatr - mówi Groppi

Davide Groppi: minimalistyczne lampy 

Oświetlenie, które projektuje Davide Groppi, nie przypomina tradycyjnych lamp. To minimalizm podniesiony do wyższej potęgi. Davide Groppi przygodę z designem rozpoczynał jako rysownik i ilustrator. Jednak to doświadczenia z dzieciństwa (razem z ojcem robił prototypy lamp) i wiedza na temat mechaniki i konstruowania sprawiły, że skoncentrował się na oświetleniu.

Przełomowym momentem w jego karierze było poznanie Maddaleny De Padova, która zdecydowała się kupić od niego 40 prototypów lampy Baloo i wystawiła je na targach w Mediolanie. Od tej chwili Groppi zaczął współpracować z prestiżowymi firmami, takimi jak Paola Lenti, Boffi, Mutina. Projekty Groppiego dotykają nie tylko estetyki i funkcjonalności, ale również zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Jedna z lamp wyposażona została we wbudowany głośnik w podstawie magnetycznej.

Lampa Pigreco przypomina oko. Działa jak wypukła soczewka i kręci się na drewnianej podstawie.

Postać Davide Groppi jest synonimem włoskiej doskonałości w oświetleniu. Stwierdzić, że jego lampy są proste i lekkie, to powiedzieć za mało. To coś więcej niż minimalizm - lampa sprowadzona jest do esencji, do symbolu. Jak mówi projektant: „światło tańczy z cieniami nocy, prowadzi dialog z księżycem”. Czy można to lepiej ująć?

Autor
Davide Groppi i jego lampy. Oświetlenie to magia
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...