Krótko o typach oświetlenia w kuchni

Architekci, współcześnie projektujący oświetlenie, dbają o bezpieczeństwo i komfort pracy w kuchni, ale też o nasz wzrok, ponieważ w kuchni spędzamy jednak sporo czasu, wykonując precyzyjne czynności podczas przyrządzania posiłków. Jedno źródło światła tu nie wystarczy. Ba, okazuje się, że im więcej, tym lepiej. W świecie architektury kuchennej występuje kilka typów oświetlenia i idealnie byłoby, gdyby z każdej grupy wybrać chociaż jedno. Wtedy stworzymy warstwową aranżację oświetlenia, stanowiącą miły dla oka spektakl, w którym główne role grają światło i cień.

Oświetlenie główne (górne-sufitowe) - służy do oświetlenia całej kuchni, możemy wykorzystać do tego celu plafony, lampy wiszące i reflektory sufitowe.

Oświetlenie zadaniowe (funkcjonalne) - spełnia funkcję doświetlenia poszczególnych stref w kuchni, na przykład blatu, kuchenki lub wyspy kuchennej.

Oświetlenie akcentujące (dekoracyjne) - ma na celu zbudowanie atmosfery. Świetnie sprawdzą się kinkiety i listwy LED.

projekt: Bogaczewicz Architecture Studio zdjęcia: Celestyna Król

Rodzaje oświetlenia kuchennego

Czas na konkrety. Sprawdzamy, na jakie oświetlenie stawiają architekci, jakie oświetlenie jest trendy i jakie oświetlenie cieszy się największą popularnością wśród zadowolonych użytkowników.  

1. Sufitowa lampa wisząca

To klasyka. Lampa widząca może stanowić główne źródło światła i zarazem ozdobę kuchni. Lampy wiszące dostępne są w różnych stylach, np. nowoczesnym, klasycznym lub industrialnym. Ponadto producenci dbają o brak nudy, wyposażając lampy na przykład w funkcję przyciemniania światła. Lampa mosiężna, szklana lub z tworzywa - wybór determinuje styl urządzenia kuchni.

projekt: Pracownia LBWA zdjęcia: Zasoby Studio

2. Plafon sufitowy lub zestaw plafonów

Plafon to idealne rozwiązanie do małej kuchni. Plafony są energooszczędne i równomiernie oświetlają całą kuchnię rozproszonym światłem, nie ograniczając w żaden sposób cennego miejsca. Dostępne są w różnych barwach, rozmiarach i kształtach. Wyjątkowo reprezentacyjnie prezentuje się zestaw plafonów, zamontowanych obok siebie lub w odległości dostosowanej do wymiarów kuchni. Idealnie do tego celu nadają się duże plafony w kształcie kwadratu i koła.

3. Kuchenne lampy halogenowe

Lampy halogenowe zapewniają mocne, skupione światło, które można skierować na miejsca, wymagające skuteczniejszego doświetlenia. Bardzo dobrze w kuchni sprawdzi się lampa halogenowa na szynie, wyposażona w kilka reflektorków. Nie dość, że z powodzeniem zastąpi tradycyjne światło górne i miejscowe, to jeszcze idealnie wpisze się w styl wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych.

projekt: Awitku Studio zdjęcia: Joanna Jawor

4. Oświetlenie podszafkowe listwą LED

Jest łatwe w montażu, energooszczędne i równomiernie doświetla blat roboczy. Profesjonaliści polecają montaż taśmy LED w specjalnej szynie (profilu). Oświetlenie podszafkowe listwą LED wyróżnia się nowoczesnym designem i elegancją, ale przede wszystkim zapewnia pełen komfort podczas przygotowania posiłków na blacie roboczym. Można wybrać barwę ciepłą lub zimną, a nawet taśmę w opcji wielokolorowej, gdzie barwa światła zmieniana jest za pomocą pilota.

projekt: Deer Design zdjęcia: Zagórny Studio

5. Zestaw lamp wiszących lub jedna lampa z kilkoma żarówkami

Architekci pokochali ten patent za wyjątkowy efekt dekoracyjny. Nawet w małej kuchni można zamontować zestaw lamp, jednak równie dobrze sprawdzą się nad stołem w jadalni lub jako sposób doświetlenia wyspy kuchennej. Lampy oczywiście powinny być takie same i umieszczone symetrycznie obok siebie. Można również zdecydować się na jedną lampę z kilkoma punktami świetlnymi. Elegancki efekt uzyskamy, montując lampę z kloszami z transparentnego szkła, w których umieścimy dekoracyjne żarówki LED.

projekt: FUGA zdjęcia: Aleksandra Dermont

6. Kinkiety kuchenne

Kinkiety oprócz tego, że bardzo dobrze doświetlają wybrane strefy, to dodatkowo tworzą przytulną atmosferę. Można zamontować je na przykład nad blatem kuchennym, jeśli nie ma w tym miejscu górnych szafek. Świetnie sprawdzą się również nad zlewem, obok okna, czy jako doświetlenie półwyspu kuchennego.

projekt: Malwina Morelewska zdjęcia: Yassen Hristov

Kinkiety nie wykluczają całkowicie funkcjonalności fragmentu ściany, na którym zostały zamontowane. Można w ich okolicy umieścić otwarte wąskie półki na przyprawy, dekoracje lub zielnik. Bardzo dużą popularnością w nowoczesnych i industrialnych kuchniach cieszą się kinkiety na wysięgniku, który poprawia funkcjonalność oświetlenia, umożliwiając regulację wysokości oraz kąta nachylenia i tym samym skierowanie światła na wybrane obszary.

projekt: FUGA zdjęcia: Aleksandra Dermont

7. Podświetlany okap nad kuchenką

Mogłoby się wydawać, że to już standard, jednak warto wspomnieć, że to również sposób na dodatkowe doświetlenie kuchni. Podpowiadamy, że najlepiej zdecydować się na okap podświetlany diodami LED z uwagi na energooszczędność. Przydatną funkcją jest możliwość regulacji natężenia światła. Niektóre okapy wyposażone są również w funkcję automatycznej stopniowej zmiany jasności światła. Dobre doświetlenie płyty grzewczej zwiększa komfort jej użytkowania.

8. Oświetlenie podszafkowe punktowe

Punktowe oświetlenie podszafkowe jest rozwiązaniem, które docenią właściciele istniejących już kuchni z niewystarczającą ilością światła, ponieważ można je zamontować bez konieczności demontażu szafek. Oprawy montowane są pod korpusem mebla, a światło skierowane jest w dół, wprost na blat roboczy.

Podszafkowe oświetlenie punktowe jest łatwe w montażu i energooszczędne, ponieważ bazuje na diodach LED. Za pomocą oświetlenia punktowego można również doświetlić otwarte półki, podkreślając umieszczone na nich dekoracje. zej zwiększa komfort jej użytkowania.

projekt: Magda Jagnicka zdjęcia: Mood Authors

9. Punkty świetlne na suficie - oświetlenie typu downlight

Nad tym sposobem doświetlenia kuchni mogą zastanowić się posiadacze podwieszanego sufitu w kuchni. Sufitowe oświetlenie punktowe powodzeniem zastępuje tradycyjne lampy sufitowe, ale może z nimi również współpracować.

Duży wybór kształtów i kolorów opraw, wpuszczanych w sufit stanowi o możliwości ich doboru do każdego stylu wnętrza. Oprawy w sposób harmonijny wypełniają pustą przestrzeń na suficie, nie zabierając miejsca we wnętrzu kuchni, jak tradycyjne wiszące lampy. Idealnie nadają się do małych kuchni, a wyposażone w żarówki LED, ograniczą rachunki za prąd.

projekt: Kanon design zdjęcia: mrok.studio

10. Lampa pająk

Jedni ją kochają, inni nienawidzą. Jedno jednak jest pewne, mianowicie lampa pająk rewelacyjnie doświetli przestrzeń kuchenno-jadalnianą. Zwisy o długich ramionach można rozmieścić wedle swoich potrzeb, a wiele źródeł światła zapewni wystarczającą jasność w kuchennej przestrzeni.

Lampa pająk może być bardzo dekoracyjna, ponieważ zakończenia ramion nie muszą być zwykłą żarówką. Klosze abażurowe, druciane, metalowe, szklane, w kształcie tuby, walca lub kuli dodadzą wyrafinowanego szlifu kuchni.

Wskazówki:

• Nowoczesne kuchnie dobrze komponują się z reflektorami i lampami wiszącymi o minimalistycznym designie. W kuchniach, urządzonych w stylu klasycznym lepiej sprawdzą się lampy z abażurami.

• Oświetlenie wyspy kuchennej powinno padać na jej centralną część, a źródło światła powinno znajdować się na wysokości 50-80 cm nad blatem wyspy.

• Patent architektów - oświetlenie górne projektowane jest w barwie cieplejszej, a zadaniowe w chłodniejszej lub neutralnej.

• Poziom jasności oświetlenia wynosi 250 LM na metr kwadratowy kuchni.

Zdjęcie otwierające artykuł: projekt: Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz, fot. ©Tom Kurek

Autor
Sprawdzone patenty na doświetlenie kuchni. Punkt 5 to prawdziwy bestseller wśród architektów!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...