Stop pryskaniu

Podgrzewając potrawy w mikrofalówce warto korzystać z dołączonej pokrywki do naczyń. To dzięki niej jedzenie nie wydostanie się na zewnątrz. Zdarza się bowiem, że podgrzewając coś płynnego, płyn trochę “strzeli” i rozbryzga się po wnętrzu. To mały problem, gdy podgrzewamy wodę, duży gdy jest to zupa, która wszystko ubrudzi.

Nikt jednak nie jest idealny i każdemu zdarza się zapomnieć o przykryciu. Nic dziwnego, że wnętrze kuchenki mikrofalowej jest potem pełne resztek jedzenia i tłustych plam. Jak się ich pozbyć? Na szczęście znam na to szybki i skuteczny sposób. Na dodatek tak prosty, że już zawsze będziecie czyścić ten sprzęt tylko tą metodą.

Cytrynowa woda załatwi problem

Czasem proste rozwiązania są najlepsze i tak jest w tym przypadku. Mikrofalówka służy do przygotowywania posiłków i z tego względu należy unikać intensywnych środków czyszczących, które mogłyby być toksyczne. Najlepsza będzie zwykła woda z dodatkiem soku z cytryny. Co należy z nimi zrobić?

Nie nakładajcie ich na ściereczkę. Wlejcie wodę do miseczki, a następnie dodajcie do niej sok z cytryny i wymieszajcie. Miseczkę napełnioną wodą i cytryną wystarczy następnie włożyć do mikrofalówki i nastawić na podgrzewanie na kilku minut. Jeśli zabrudzenia są duże, można dodać odrobinę octu. Można też nie wyciskać soku, tylko włożyć do wody przekrojoną cytrynę.

Działanie pary

Parujący roztwór zacznie rozpuszczać tłuste plamy, które powstały w środku. Później wystarczy przetrzeć je czystą ściereczką pozbywając się wszelkich zanieczyszczeń. Pamiętajcie, aby sprawdzić czy miseczka, z której chcecie skorzystać nadaje się do używania w kuchence mikrofalowej.

Cytryna jest naturalnym środkiem bakteriobójczym, świetnie więc nadaje się do czyszczenia różnych powierzchni. Jej dodatkowym atutem z pewnością jest zapach. To ważna rzecz zwłaszcza przy czyszczeniu sprzętów związanych z posiłkami, takich jak mikrofalówka.

Tego lepiej nie robić

Tak jak przy czyszczeniu każdego sprzętu, tak i przy kuchence mikrofalowej warto trzymać się pewnych zasad, aby jej nie uszkodzić. Główną zasadą jest by do czyszczenia wnętrza nie używać żadnych ostrych myjek. Choć może nam się wydawać, że plamy są zaschnięte i nie pomoże nic innego niż szorowanie, lepiej wypróbować mój sposób z wodą, która rozpuści brud.

Ostra myjka mogłaby porysować delikatną powierzchnię powłoki użytą w urządzeniu. Warto również zrezygnować z mocnych środków myjących, bo niektóre z nich mają silne właściwości ścierające, co również może wpłynąć negatywnie na powierzchnię kuchenki.

Autor
Macie dość brudnej i tłustej mikrofalówki? Wstawcie to do środka, a wyczyści się sama
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...