Girlanda świąteczna - magia świąt w wyjątkowym splocie

Przypomnijmy sobie wszystkie znane filmy świąteczne i ozdoby bożonarodzeniowe w nich uwiecznione. Choinki co prawda nikt nie strąci z piedestału, gdyż zawsze w filmach jest na pierwszym miejscu, jednak według mnie zaszczytne drugie miejsce należy się girlandzie świątecznej. Splot gałązek zamknięty w podłużnej formie, przypominającej ściśle upleciony łańcuch to niewątpliwie klasyka świątecznego stylu.

Ilość aranżów, w których możemy ją wykorzystać, stanowi o ogromnej uniwersalności tej tradycyjnej dekoracji. Można ją zawiesić na ścianie bądź w innym dowolnym miejscu, wpleść w nią skrzące się lampki, bombki, wstążki i metalowe dzwoneczki lub naturalne ozdoby takie jak szyszki i drewniane bombki, tworząc świąteczne dzieło sztuki dopasowane do stylu, w jakim zostało urządzone mieszkanie.

fot. Annie Sloan

Jaką girlandę świąteczną wybrać?

Wszystko zależy od tego, w jakiej kolorystyce świątecznie dekorujemy dom. Wiemy już, że bazą jest zbity łańcuch wykonany najczęściej z zielonych gałązek drzew iglastych żywych lub sztucznych. To dopiero tło, gdyż girlandę możemy ozdobić wedle swojego gustu lub kupić już udekorowaną. Kolorystyka jest tu kluczowa, ponieważ powinna być zbieżna z kolorystyką pozostałych bożonarodzeniowych dekoracji. Jeśli więc stawiamy na czerwień i nasz dom ozdabiają dziadki do orzechów w czerwonych uniformach oraz ozdobne czerwone poduszki, to warto zaakcentować ten kolor również w girlandzie świątecznej na przykład za pomocą dużych czerwonych kokard.

Tak samo jest z pozostałymi barwami. Należy nadmienić, że biel i srebro są bardzo uniwersalne i pasują do wielu stylów takich jak skandynawski, glamour lub vintage, natomiast girlanda w srebrze i złocie wymaga zaledwie drobnych nawiązań kolorystycznych, nie musimy od razu wyposażać całego mieszkania w srebrne i złote dodatki. Pięknie będzie się prezentować girlanda świąteczna ozdobiona lampkami LED lub kurtyną świetlną.

fot. Annie Sloan

Girlanda świąteczna na schody - odświętny design

Jak ozdobić schody girlandą świąteczną? Najpopularniejsze sposoby są dwa, mianowicie można poprowadzić girlandę wzdłuż poręczy lub ozdobić nią tralki w balustradzie. Jeśli decydujemy się na pierwszy sposób, warto zadbać o to, aby girlanda wręcz otuliła poręcz tak, by stała się ona niewidoczna.

W drugim przypadku wykonujemy podwieszenie girlandy miejscowo na poręczy, a następnie opuszczamy jej fragmenty luźno. Powstanie długa kompozycja na wzór powtarzanej litery U. Możemy również girlandę położyć na schodach u nasady balustrady, przeplatając ją pomiędzy tralkami lub owinąć poręcz na wzór sprężyny. Girlanda zamontowana na schodach od razu rzuca się w oczy i tworzy uroczysty klimat.

Girlanda na kominek - zawiesić, czy położyć?

Kominek w domu tworzy nastrój nawiązujący do ciepła rodzinnej atmosfery, to przy nim chłodne zimowe wieczory stają się przyjemne, dlatego często wymieniany jest jako inspiracja do wyeksponowania ozdób świątecznych. Również girlanda świąteczna znajdzie tu swoje miejsce. Girlandę możemy położyć na belce lub półce nad kominkiem albo zamontować ją wokół kominka.

To jeszcze nie koniec, ponieważ będąc szczęśliwym posiadaczem dzieci, na girlandzie lub w jej okolicy możemy zawiesić czerwone skarpety świąteczne, lub sakiewki wypełnione słodkościami. To już daje stuprocentową pewność, że girlanda kojarzyć się będzie pociechom z beztroskim, okraszonym słodkościami świątecznym czasem.

fot. Ginger Ray

Okno udekorowane girlandą świąteczną

Girlanda świąteczna na oknie? Tak, to zdecydowanie ma sens. Możemy wykonać zdobienie okna girlandą w sposób tradycyjny, czyli zawiesić girlandę na karniszu bądź wykazać się inwencją i znaleźć inny pomysł. Jednym z nich jest położenie girlandy na parapecie w towarzystwie świątecznego lampionu i figurek. Girlandę możemy przymocować również do ramy okiennej na dowolnej wysokości, tworząc bazę dla zawieszenia na girlandzie pierniczków, cukierków choinkowych, bombek, gwiazdek lub sympatycznych reniferów samodzielnie wyciętych z kolorowego bloku technicznego. Warto w zdobienie girlandy zaangażować dzieci, gdyż dekoracje zrobione z pomocą rodziny zajmują specjalne miejsce we wspomnieniach i jeszcze bardziej zbliżają domowników.

Girlanda świąteczna na drzwi wejściowe - tradycja ponad wszystko!

Och, jakieś cuda możemy wyczarować, ozdabiając girlandą lub wiankiem na drzwi wejściowe. Nasza kompozycja może się okazać sporą konkurencją dla sąsiadów i stać się najpiękniejszą dekoracją na osiedlu. Każdy gość i przechodzień już na pierwszy rzut oka zauważy, że w tym domu panuje świąteczna atmosfera. Zwyczajowo girlandę montuje się na zewnątrz dookoła drzwi, przy czym to nie musi być ich jedyna ozdoba.

Przepięknie będzie wyglądała girlanda w połączeniu z zawieszonym na drzwiach wieńcem bożonarodzeniowym w tożsamym stylu i kolorystyce. Im grubsza i gęstsza girlanda, tym efekt będzie bardziej spektakularny. Jeśli natomiast marzą nam się dekoracje świąteczne jak u Griswoldów, wplećmy w girlandę lampki i ozdóbmy nią również poręcze schodów wejściowych.

Girlanda świąteczna - magiczny ogród w Boże Narodzenie

Drzwi wejściowe to zaledwie początek. Otoczenie domu również może zachwycić scenerią rodem ze świątecznego filmu. Gdzie można zawiesić girlandę świąteczną w ogrodzie i okolicy domu? Jest kilka miejsc, w których stanie się ozdobą z daleka widoczną i reprezentacyjną. Wyjątkową dekorację stworzy girlanda zawieszona na zewnętrznej stronie ogrodzenia, podobnie jak zamontowana na balustradzie balkonu. Girlandami można udekorować również taras, pergolę i parapety zewnętrzne, a także kolumny, jeśli dom takowe posiada.

Jak samodzielnie zrobić girlandę świąteczną?

Girlandę można zrobić samodzielnie od podstaw, to nic trudnego. Do jej wykonania będziemy potrzebowali: żywych lub sztucznych gałązek drzewa (najlepiej iglastego) lub zielonych roślin zimowych, drut, gruby sznurek lub rurkę monterską, ozdoby, którymi udekorujemy girlandę (opcjonalnie szyszki, wstążki, kokardy, bombki, ozdoby eco, lampki choinkowe LED i co nam się tylko wymarzy). Do rurki monterskiej lub sznurka przytwierdzamy gałązki za pomocą drucika.

fot. Lights4fun

Zwróćmy uwagę na sposób układania gałązek, mianowicie układamy je wokół rurki lub sznurka w taki sposób, aby ta część montażowa stała się niewidoczna i zniknęła pod gałązkami. Po uzyskaniu łańcucha o gęstym splocie girlanda staje się bazą dla dekoracji. Możemy umieścić na niej ulubione ozdoby, przytwierdzając je drucikiem lub wstążką do splecionych gałązek.

Zdjęcie otwierające artykuł: Ginger Ray

Autor
Girlanda świąteczna - na kominek, a może na schody? Bożonarodzeniowe inspiracje
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...