Zasady oświetlania sypialni - jakie punkty światła warto zaprojektować?  

Projektując oświetlenie do sypialni, trzeba wziąć pod uwagę to, czy pomieszczenie będzie służyło jedynie do spania, czy też do innych czynności. Wieczorny relaks, czy czytanie książek bądź przeglądanie magazynów przed snem wymaga innego oświetlenia tak samo, jak wydzielone miejsce do wieczornej pielęgnacji, czy porannego wykonywania makijażu.

fot. Desenio

Biorąc pod uwagę mnogość rzeczy, które można robić w sypialni trudno się spodziewać, że jedna lampa położona centralnie na suficie wystarczy. Co więcej, dobrze dobrane oświetlenie do sypialni jest ważną częścią jej wystroju. Dlatego warto zadbać o oświetlenie: ogólne (górna lampa z dobrym, jasnym światłem), nastrojowe (przytłumione delikatne lampki) i funkcyjne (dedykowane konkretnym czynnościom). Należy też pamiętać o wygodnym rozmieszczeniu włączników np. lampki nocne do sypialni powinny mieć włącznik zlokalizowany w zasięgu ręki. 

Czy natężenie i barwa światła w sypialni mają znaczenie?  

Natężenie i barwa światła mają ogromne znaczenie zarówno pod względem praktycznym, jak i dekoracyjnym. Światło ogólne, które zazwyczaj zlokalizowane jest centralnie na suficie, powinno dobrze doświetlać całe pomieszczenie, aby zapewnić wygodę podczas ścielenia łóżka, przebierania się, czy porządków. Najlepiej sprawdzą się tu barwy ciepłe, które podkreślą przytulny charakter pomieszczenia i sprzyjają relaksowi.

Oświetlenie funkcyjne, jak sama nazwa wskazuje, należy dobrać do funkcji, jakie dana lampa ma pełnić. Przy toaletce sprawdzi się mocne oświetlenie o naturalnej barwie z wysokim współczynnikiem oddawania barw (oznaczone jako Ra lub CRI), które ułatwi nakładanie makijażu, czy wybór stroju. Z kolei lampki nocne do sypialni powinny dawać oświetlenie bardziej punktowe, aby nie przeszkadzały drugiej osobie. Barwa żarówki powinna być dobrze przemyślana - ciepła dobrze sprawdzi się do wieczornego czytania, ale do nauki, czy przeglądania dokumentów biznesowych lepsze będzie światło zimne, które pozwala się skupić.

fot. Fantin

Światło nastrojowe to wszelkiego rodzaju lampki ozdobne o delikatnym natężeniu i ciepłej barwie. Świetnie sprawdzają się do tego girlandy lampek, czy lampki z ażurowymi abażurami. Takie światło pozwala lepiej się zrelaksować i sprzyja miłosnym uniesieniom. Jeśli nie ma się pewności, jaki rodzaj światła wybrać, to najlepiej postawić na rozproszone, delikatne światło i ciepłej barwie. Dobrym pomysłem są również ściemniacze do regulacji światła, które pomogą dostosować natężenie światła do aktualnych potrzeb. W sypialni nie sprawdzają się za to mocne żarówki o dużym natężeniu światła i zimnej, białej barwie.

Oświetlenie obok łóżka - lampki nocne stojące, wiszące, a może kinkiety? Przegląd rozwiązań dostępnych na rynku  

Poza górnym światłem najważniejsze, jeśli chodzi o oświetlenie, są lampki nocne do sypialni, które mogą mieć różną formę: stojące, wiszące i kinkiety. Wszystkie są dostępne w wielu różnych stylach, wzorach i kolorach, więc można je z łatwością dopasować do wystroju wnętrza. Jednak rodzaj lampki powinien być dopasowany do jej przeznaczenia i upodobań właściciele, gdyż korzystanie z nich może się znacznie różnić.  

Lampki nocne stojące - dostępne tylko dla osób, które w sypialni mają szafki nocne. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które pozwala włączyć światło tak, aby nie przeszkadzać śpiącej osobie. Dzięki różnym wzorom oraz odpowiedniemu doborowi żarówki lampka stojąca może być jednocześnie praktyczna i piękna. Dodatkowo lampki nocne stojące można łatwo przestawiać i zmieniać ich ustawienie, co pozwala na szybką zmianę aranżacji wnętrza.  

fot. Poster Store

Kinkiety - mogą być jedynie ozdobą lub zapewniać punktowe, mocne światło idealne do czytania. Wszystko zależy od wybranego modelu. Jeśli chcemy, aby był to praktyczny dodatek, to najlepszym rozwiązaniem będą kinkiety z regulowanym kątem nachylenia, co pozwoli na idealne dopasowanie kierunku światła do potrzeb. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że trzeba je zaplanować na etapie remontu, aby poprowadzić odpowiednio kable.  

Lampy wiszące - pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjną, a zawieszone po obu stronach łóżka wyglądają wręcz fenomenalnie. Stosowane są przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach, w których lampka przy łóżku pełni tylko funkcję estetyczną. Wybierając ten rodzaj lampek należy dobrze przemyśleć ich wielkość, gdyż zbyt duże staną się przytłaczające, zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach.

Zdjęcie otwierające artykuł: Laskasas