Łóżko bez zagłówka - czy to ma sens?

Jaką funkcję pełni w łóżku zagłówek? Można się o niego oprzeć, oglądając w sypialni telewizję, pracując na laptopie lub czytając książkę. Tylko, czy sypialnia jest stworzona do tych właśnie celów? Tak naprawdę w sypialni powinniśmy dać szansę organizmowi na rozprostowanie kręgosłupa, rozluźnienie mięśni i spokojny regenerujący sen. Praca i oglądanie telewizji w łóżku raczej nie służą skutecznemu wypoczynkowi. Dlatego właśnie warto zdecydować się na łóżko bez zagłówka, które wykorzystamy zgodnie z jego przeznaczeniem.

Kiedy warto kupić łóżko bez zagłówka?  

Oprócz zalet typowo zdrowotnych, łóżko bez zagłówka charakteryzuje się wieloma walorami funkcjonalnymi i estetycznymi. Jest mniejsze, a także lżejsze wizualnie, dlatego warto rozważyć jego zakup w przypadku aranżacji niewielkiej sypialni. Pozostawia ogromną dowolność zaprojektowania ściany za łóżkiem, ponieważ możemy wykończyć ją, jak tylko chcemy i łóżko nie przysłoni naszego projektu, a wręcz może go podkreślić.

Fot. Pexels

Kolejną zaletą jest brak konieczności wymiarowania łóżka względem parapetu, jeśli zamierzamy postawić je pod oknem. Łóżko bez zagłówka doskonale sprawdzi się również w sypialni na poddaszu, gdzie ścianka kolankowa nie zawsze ma komfortowe 80 cm wysokości. Łóżko pozbawione zagłówka to również świetna propozycja dla sypialni na antresoli, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Ostatnią przesłanką zachęcającą do podjęcia decyzji o zakupie takiego właśnie łóżka jest jego cena, która zwykle jest sporo niższa, niż ma to miejsce w przypadku łóżka z wezgłowiem. 

Do jakich wnętrz pasuje łóżko bez zagłówka?

Bez kozery można rzec, że łóżko bez wezgłowia pasuje do każdego wnętrza. Doskonałym przykładem jest tapicerowane łóżko kontynentalne bez zagłówka, które idealnie wpisze się w każdą aranżację. Bywa jednak, że decydujemy się na konkretny styl urządzenia mieszkania. Tutaj już musimy wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonany jest mebel i jego formę.

W mieszkaniach urządzonych w stylu nawiązującym do kultury Dalekiego Wschodu, szczególnie w tak modnym ostatnio stylu japońskim, warto zdecydować się na bardzo niskie łóżko drewniane, które swoją prostą formą nawiąże do ascetycznego klimatu tejże kultury. Z kolei w mieszkaniu urządzonym w stylu nowoczesnym dobrze będzie się prezentowało niskie proste łóżko tapicerowane bądź wykonane z płyty meblowej. W stylu klasycznym obowiązuje duża dowolność, jednak najlepiej sprawdzi się wysokie łóżko bez zagłówka wykonane z drewna zdobionego frezami.

Fot. Pexels

Łóżko bez zagłówka - inspiracje

Spójność aranżacji jest tym elementem, na którym powinniśmy skupić uwagę, urządzając sypialnię. Decydując się na łóżko bez zagłówka, mamy nieco ułatwione zadanie. Mebel jest skromny w formie, więc możemy poszaleć z elementami dekoracyjnymi i dodatkami, bez obawy o wizualne przeładowanie wnętrza. Poniżej kilka inspiracji w kwestii aranżacji sypialni z łóżkiem bez zagłówka w roli głównej.

  • Łóżko bez zagłówka na tle fototapety - wbrew pozorom fototapeta to nie przeżytek. Nowoczesne fototapety do sypialni przedstawiające tajemniczy las w przydymionych barwach, ornamenty zdobione rysunkiem kryształków bądź modne motywy kwiatowe to doskonała dekoracja sypialni. Atutem łóżka bez zagłówka, szczególnie niskiego jest możliwość maksymalnego wyeksponowania oryginalnego wzoru fototapety.
  • Angielska boazeria w tle - ten motyw nigdy się nie znudzi i zawsze będzie wyglądał elegancko i stylowo. Możemy ozdobić nią ściany w całej sypialni bądź tylko ścianę za łóżkiem, co więcej, boazeria angielska wcale nie musi być w białym kolorze. Grafit, brąz, beż, granat, czy uspokajająca zieleń - wszystko jest dozwolone. Dodatkowym atutem jest ochrona ściany przed uszkodzeniem i zabrudzeniem wynikającym z użytkowania łóżka bez zagłówka.
  • Sypialnia z łóżkiem bez zagłówka i dekoracyjną ścianą - dekoracyjna ściana kojarzy się z wnętrzami reprezentacyjnymi, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w sypialni za łóżkiem bez zagłówka wykonać artystyczną kompozycję. Możemy pokusić się o takie materiały jak beton, cegła, płyta MDF w połysku lub macie, drewno, płytki drewnopodobne, podświetlone szkło barwione lub mleczne albo drewniane lamele.
  • Metalowe łóżko bez zagłówka w lofcie - loft kocha metal z wzajemnością. Techniczny styl nie każdemu odpowiada, jeśli jednak rzecz trafi na podatny grunt, można wyczarować cuda. Metalowe łóżko bez zagłówka we wnętrzu industrialnym może przyjąć formę stalowej prostej konstrukcji wykonanej z profili albo kutej stali. Nierzadko spotykamy łóżko metalowe z drewnianym wykończeniem i to również jest do przyjęcia. Wypełnieniem stalowej ramy jest oczywiście wygodny materac.
  • Białe łóżko bez zagłówka w stylu skandynawskim - styl skandynawski to jasne barwy, naturalne materiały i niewyszukane formy. Idealnie do tej koncepcji pasuje łóżko bez zagłówka wykonane z bielonego drewna lub delikatnie frezowanej płyty meblowej. To spokój i harmonia w czystej postaci, a jeśli dodamy wielkie miękkie poduszki w bawełnianych poszewkach, to również i wygoda.
  • Sypialnia w stylu boho - styl nawiązuje do natury, jednak tej rzemieślniczej i zdobnej. Własnoręcznie wydziergane poszewki na poduszki, narzuty i koce będą doskonałym dopełnieniem dla solidnego, ale jednocześnie skromnego w formie drewnianego łóżka bez zagłówka. Brakuje tylko makramy nad łóżkiem i wiklinowego bujanego fotela.
  • Łóżko bez zagłówka w sypialni bazującej na nurcie ekologicznym - nurt ekologiczny to od kilku sezonów niezwykle gorący trend. Oszczędność i recykling przyświecają tej idei. Jak wpisać w ten trend sypialnię? To bardzo łatwe, ponieważ łóżko bez zagłówka możemy wykonać własnym sumptem z palet pozostałych po budowie domu, drewna pochodzącego ze stempli podtrzymujących strop lub płyty OSB. Uzupełnieniem aranżu mogą stać się samodzielnie namalowane obrazy, doniczki z zielonymi roślinami oraz szafki  skonstruowane z drewnianych skrzynek na owoce.

Zagłówek hand made - jeśli jednak czegoś brakuje

Decydując się na zakup łóżka bez zagłówka, nie jesteśmy skazani na jego brak już na zawsze. Jeśli zmiana wystroju sypialni lub przywiązanie do tego elementu wymaga jednak obecności zagłówka, możemy w każdej chwili wykonać go samodzielnie, nie narażając się na koszt wymiany łóżka.

Z czego zrobić zagłówek? Możemy wykorzystać do tego celu kupione w sklepie panele tapicerowane, które przyklejamy bezpośrednio do ściany. Możemy je również przykleić do płyty meblowej, którą następnie przytwierdzamy do łóżka. Do wykonania zagłówka możemy również użyć drewna, plecionki ze skrawków materiałów lub płyty meblowej. Prosty zagłówek wykonamy z fragmentu karnisza przytwierdzonego do ściany, na którym następnie zawiesimy poduszki za pomocą klamer. Warto zajrzeć również na babciny strych, może znajdziemy tam stare drewniane drzwi, które odnowimy i otrzymają drugie życie w postaci oryginalnego zagłówka do sypialnianego łóżka.

Fot. Pixabay

 

Autor
Jak zaaranżować sypialnię z łóżkiem bez zagłówka? Inspiracje, porady, aranżacje
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...