Łóżko - wygoda i funkcjonalność

Sypialnia to przede wszystkim miejsce wypoczynku, dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o wygodne łóżko. Przy okazji pamiętajmy o funkcji składowania, do którego możemy wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem. Nie musimy co prawda chować pościeli - wystarczy przykryć ją gustowną narzutą - możemy jednak zaplanować wysuwane szuflady, w których znajdą się koce, zapasowe poszewki oraz dodatkowe poduszki.

Również zagłówek możemy potraktować jako schowek - z wysuwanymi po bokach półeczkami, na których możemy postawić ulubione książki. Na wierzchu pogrubionego w ten sposób zagłówka odkładamy to, co zwykle leży na szafkach nocnych - i w ten sposób same szafki przestają być potrzebne.

Aranżacja małej sypialni
Łóżko Brimnes, fot. IKEA

Jeśli jednak decydujemy się na szafki przy łóżku - powinny być na tyle stabilne, by otwieranie szuflad nie groziło strąceniem szklanki z wodą lub drobiazgów, których potem będziemy musieli szukać pod łóżkiem.

Lampy nocne - jakie wybrać?

Dekoracyjne lampy nocne wydają się w sypialni pożądanymi detalami. Zrezygnujmy z nich jednak na rzecz kinkietów - najlepiej z możliwością regulacji położenia źródła światła - dzięki temu zyskamy więcej miejsca na szafkach nocnych.

Kinkiet z ruchomym ramieniem będzie dodatkowo pomocny przy czytaniu książki, którą oświetlimy w ten sposób lepiej niż przy użyciu klasycznej lampy nocnej. Przy włącznikach do kinkietów warto umieścić gniazdka elektryczne - większość z nas podłącza bowiem na noc telefony komórkowe do ładowania - i to pozwoli mieć je pod ręką.

Aranżacja małej sypialni
Lampy ścienne nad łóżkiem, fot. Tikkurila

Przechowywanie ubrań 

Szafa ubraniowa nigdy nie jest wystarczająco duża, prawda? Ale z pewnością zabudowa do sufitu sprawdzi się lepiej niż gotowy mebel sięgający do wysokości 2 - 2,3 m. Ubrania, które przechowujemy złożone schowajmy na dole w szufladach - będziemy mieć do nich lepszy dostęp niż gdyby leżały na półkach. Wyżej drążki na wieszaki - im więcej ubrań przechowujemy w ten sposób tym lepiej - od razu widać, co się na nich znajduje i nie tracimy czasu na poszukiwanie konkretnej rzeczy, jak ma to miejsce przy składowaniu na półkach. Na samej górze zostawiamy miejsce na pojemniki z rzeczami sezonowymi, których akurat nie nosimy.

Jaki rodzaj frontu w szafie najlepiej zastosować w małej sypialni? Uchylny zabiera miejsce, którego mamy niewiele, a przesuwny nie tylko nie grzeszy urodą, ale nie jest też do końca funkcjonalny. Co zatem będzie odpowiednie? Otóż rozwiązanie dobrze znane, ale wykorzystywane do tej pory w innych celach. Mianowicie - zasłona zamocowana na suficie. Dekoracja okienna, która w tym przypadku pomoże zaoszczędzić nie tylko miejsce, ale również pieniądze - wystarczy szyna aluminiowa i dowolnie wybrana tkanina.

Aranżacja małej sypialni
Alternatywa dla klasycznej szafy ubraniowej, fot. IKEA

Kolory i oświetlenie w sypialni

A co z oświetleniem i kolorami? W sypialni umieszczenie zwykłej lampy wiszącej na suficie nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ światło będzie raziło w oczy osoby leżące na łóżku. Oprawę oświetleniową należy dobrać w taki sposób, by elementy świecące były od dołu zasłonięte. Dobrym rozwiązaniem mogą być niektóre plafony lub wąż LED ukryty w obniżeniu sufitu podwieszanego.

Z kolei dobierając kolory należy pamiętać, że kontrastujące zestawienia i intensywne odcienie nie sprzyjają wypoczynkowi. Sypialnia nie musi być utrzymana w jasnych barwach, ale powinna być przytulna i stonowana - aby ostatnie wrażenia rejestrowane przez nasze zmysły przed zaśnięciem koiły je i wyciszały.  

Aranżacja małej sypialni
Stonowana kolorystyka w sypialni, fot. Westwing

Zobacz także:

Jak zaaranżować sypialnię w odcieniu butelkowej zieleni?
Wyśniona sypialnia - 5 kroków do sypialni idealnej
Wybieramy wygodne łóżko do sypialni