Obecność telewizora w sypialni - czy ma jakieś zalety?

Telewizor w sypialni się przydaje. Okazuje się, że nie jest to tylko fanaberia, ale wymierna korzyść, poprawiająca jakość życia. Podobnie jak książka pomaga zasnąć i to bezsprzeczna zaleta szczególnie ważna dla osób cierpiących na bezsenność. Inną sytuacją jest choroba z zaleceniem leżenia w łóżku, a oglądając TV, łatwiej znieść ból i "zabić czas". Jednak z reguły chodzi o relaks. Ileż to razy po bardzo ciężkim tygodniu masz ochotę w ogóle nie wstawać z łóżka w wolną sobotę i obejrzeć w łóżku ulubiony program, film, serial i po prostu się zrelaksować? I wcale nie jest to niestosowne. Organizm potrzebuje regeneracji, a jeśli w ten sposób najlepiej odpoczywasz, to dlaczego nie skorzystać. Co więcej, masz TV tylko dla siebie i możesz pozwolić sobie na prywatny seans poranny lub wieczorny.

Telewizora w sypialni a zdrowie - jakie są wady oglądania telewizji przed snem. Mity i fakty

Czy zasypianie przed telewizorem jest niezdrowe? Na początek obalamy mity. Media rozpisują się o szkodliwym wpływie promieniowania, jednak śledząc badania, okazuje się, że współczesne odbiorniki telewizyjne wytwarzają pole magnetyczne (PEM) w znikomej ilości i nie ma ono szkodliwego wpływu na zdrowie. Na rządowej stronie www.gov.pl czytamy:

"Jednakże, mit, że promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia jest szkodliwe dla człowieka, powinien zostać rozwiany, ponieważ poziomy PEM emitowane przez większość urządzeń są niskie i są monitorowane przez organizacje rządowe, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników".

A teraz fakty. Niektórym przeszkadza emitowane przez ekran niebieskie światło, niektórych jednak usypia. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Faktem jest natomiast, że światło ekranu dociera do siatkówki także wtedy, gdy oczy są zamknięte. Niebieskie światło w nocy hamuje produkcję melatoniny, czyli hormonu, który odpowiada za dobowy cykl snu i czuwania.

Rozwiązaniem jest wybór modelu telewizora z czasowym wyłącznikiem i ustawienie go na przykład na pół godziny od położenia się do łóżka. Oczywiste jest, że zamiast spędzać całe dnie przed telewizorem, zdrowiej jest wykorzystać ten czas na spacer, hobby, czy poświęcić go rodzinie. Jednak odrobina czasu dla siebie tuż przed zaśnięciem, spędzona na oglądaniu TV w sypialni nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Decyzja o posiadaniu odbiornika w sypialni jest zatem bardzo indywidualna, ale nie jest szkodliwa dla zdrowia, jeśli korzystanie z jego dobrodziejstw odbywa się z umiarem.

Na jakiej wysokości telewizor w sypialni, aby nie ucierpiał kręgosłup podczas oglądania?

Nie ma uniwersalnej wysokości, na której należy zamontować telewizor w sypialni. Powód jest prozaiczny, otóż łóżka mają różne wysokości. Powszechnie jednak uznaje się, że aby oglądanie telewizji w pozycji leżącej było komfortowe, bazując na przeciętnej wysokości łóżka, telewizor powinien znaleźć się na takiej wysokości, aby środek ekranu znajdował się 130-140 cm od podłogi. Niektórzy eksperci rekomendują parametr 180 centymetrów od podłogi, my uważamy jednak, że należy personalizować te wartości i samodzielnie ustalić, jaka będzie odpowiednia wysokość zawieszenia telewizora, aby uzyskać optymalny komfort.

Dekoracyjna ścianka telewizyjna w nowoczesnej sypialni

W tym celu należy położyć się na łóżku, podeprzeć głowę poduszkami, aby pozycja ciała była niewymuszona i rozluźniona, a następnie poprosić kogoś o zmierzenie odległości od podłogi do twoich oczu. Ta wysokość powinna mniej więcej odpowiadać środkowi ekranu telewizora po zamontowaniu. Pamiętaj, że wysokość zawieszenia TV w sypialni powinna być taka, aby wyeliminowana została konieczność pochylania głowy podczas patrzenia w telewizor. Warto zwrócić uwagę na kąt nachylenia ekranu. Aby zredukować odblaski i zminimalizować zmęczenie oczu, telewizor powinien zostać zamontowany nieco wyżej i pod kątem około trzydziestu stopni powyżej wzroku.

TV w sypialni na ścianie, czy lepszy telewizor na suficie? Jak go powiesić?

Umieszczenie telewizora w sypialni na ścianie jest najpopularniejszym rozwiązaniem, jednak przeglądając typy wieszaków do telewizorów, znajdziemy również te dostosowane do zawieszenia TV na suficie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, gdzie na przykład ścianę naprzeciw łóżka zajmuje szafa albo na poddaszu, gdzie istnieją skosy. Od razu uprzedzimy pytania. Nie jest to taki montaż, gdzie TV przylega płasko do sufitu i patrzysz na ekran bezpośrednio w górę, a montaż z zastosowaniem uchwytu z możliwością regulacji.

Uchwyt z reguły sterowany jest pilotem, dzięki czemu powstaje możliwość opuszczenia telewizora spod sufitu na wysokość wzroku w chwili, kiedy zechcesz z niego skorzystać. Produkt dostępny jest pod nazwą elektrycznego uchwytu sufitowego, a sposób montażu producent zawiera w załączonej instrukcji. Dobrze jest podjąć decyzję o jego montażu przed remontem lub w trakcie budowy/wykańczania sypialni z uwagi na konieczność poprowadzenia i ukrycia kabli.

Nowoczesna sypialnia z telewizorem zamontowanym na ścianie naprzeciw łóżka

Jaki telewizor do sypialni wybrać?

Pamiętaj, że im większy ekran, tym wyżej powinien być zamontowany. Ale na jaki model się zdecydować? W małej sypialni wystarczy telewizor o przekątnej od 32 cali do 36 cali, a im większa sypialnia, tym większy odbiornik możesz kupić. Stosuje się zasadę, że każde 10 cm odległości od wzroku użytkownika przypada 1 cal ekranu telewizora. Ważne są również dodatkowe funkcje takie jak timer, czyli możliwość ustawienia czasu, po którym TV wyłączy się samodzielnie. Inną przydatną opcją jest samoistne wyłączenie się telewizora po określonym czasie bezczynności. Kolejne przydatne funkcje telewizora w sypialni to:

  • BLUETOOTH - umożliwia podłączenie słuchawek,
  • SMART - zapewnia dostęp do wielu aplikacji i platform z filmami,
  • WI-FI - pozwoli uniknąć podłączania kabla internetowego,
  • jakość matrycy - LED, OLED albo QLED zapewniają wysoką jakość obrazu.

Jak ukryć kable od telewizora w sypialni?

Przewody od telewizora to zmora wystroju sypialni, istnieją jednak sposoby na ich ukrycie. Powszechnie stosowane są listwy maskujące, organizery i tunele naścienne, które zakryją nieestetycznie zwisające kable. Innym pomysłem jest wykonanie tunelu w ścianie, ale wiąże się to z kuciem ściany, dobrze jest więc podjąć decyzję na etapie wykończenia wnętrza lub remontu. Warto wziąć pod uwagę również zabudowę meblową, w której swoje miejsce znajdą nie tylko kable, ale też odbiornik.

Telewizor na ścianie - ciekawe aranżacje sypialni z telewizorem

Wygoda obejrzenia odcinka ulubionego serialu tuż przed snem lub o poranku we własnym łóżku to jedno, jednak ważna jest także estetyka wnętrza. Telewizor nie powinien stanowić centrum, a raczej uzupełnienie aranżacji sypialni, a ściana telewizyjna powinna spójnie harmonizować z pozostałą częścią pomieszczenia. Oto kilka pomysłów na aranżację telewizora w swojej sypialni.

  • Telewizor wysuwany z łóżka - można zdecydować się na łóżko ze zintegrowanym elektrycznym stelażem do telewizora lub postawić na niezależny stojak pod telewizor na stopę łóżka.
  • Telewizor we wnęce, zbudowanej z płyt g-k, podświetlonej taśmą LED.
  • Pełna zabudowa meblowa z telewizorem - jedna z szafek może zawierać odbiornik, a w razie potrzeby można ją zamknąć i telewizor stanie się niewidoczny. Można też dookoła odbiornika umieścić półki.
  • Ścianka telewizyjna wkomponowana w styl sypialni - telewizor na dekoracyjnej ściance z betonu, drewna, lameli lub wkomponowany w elegancką sztukaterię.
  • Telewizor postawiony na komodzie.
  • Telewizor ukryty za dekoracyjnymi przesuwnymi panelami z lameli lub płyty MDF - panel zamontowany jest na szynie i przesuwając go, można odsłonić i zasłonić telewizor. Panel pełni również funkcję dekoracyjną.
  • Telewizor na wysięgniku ściennym lub sufitowym - działa na pilot i w razie potrzeby wygodnie można ustawić jego umiejscowienie oraz kąt nachylenia.

Telewizor w sypialni: podsumowanie

Montaż telewizora w sypialni to rozwiązanie, które wymaga podjęcia indywidualnej decyzji. Jedni celowo z niego rezygnują, inni chętnie korzystają. Oglądanie filmów, czy seriali to kusząca perspektywa, jednak zalecany jest umiar. Długotrwałe oglądanie telewizji w sypialni może wpływać na jakość snu lub skończyć się nadmiernym rozleniwieniem i nadwagą na skutek ograniczenia ruchu. Jeśli jednak rozrywka będzie wykorzystywana w rozsądnych ilościach może w zależności od potrzeb stworzyć romantyczną atmosferę albo zredukować stres.

Autor
Czy warto mieć telewizor w sypialni? Plusy, minusy i jeden zaskakujący fakt
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...