Najważniejsza jest wygoda. Przy wyborze żadnego innego mebla nie jest tak istotna. Przesypiamy jedną trzecią życia, więc powinniśmy zapewnić sobie możliwie najwyższy komfort snu. Wygodne łóżko i materac to podstawa. Pościel, narzuty i poduchy zaś to już tylko estetyka i kropka nad I przy urządzaniu sypialni.

Większość z nas żyje w ciągłym pośpiechu i stresie, warto więc zapewnić sobie najłatwiej dostępną metodę na odzyskanie nadwątlonych sił - wygodny, spokojny sen. Jeśli chcemy się wysypiać, musimy mieć wygodne łóżko. Wybór tego najlepszego jest sprawą bardzo indywidualną, ale są pewne uniwersalne zasady, którymi trzeba się kierować.

Wygodne łóżko - jaki powinno mieć wymiar?

Wygodne łóżko dla jednej osoby powinno mieć minimum 90 cm szerokości. Natomiast dla dwojga 160 cm. Oczywiście w ofercie sklepów są też węższe – 80-centymetrowe jednoosobowe czy 140-centymetrowe dwuosobowe - bo przecież warunki lokalowe nie zawsze pozwalają na wstawienie większych łóżek.

Białe łóżko Halifax 160, SEART Shabby Bed, INNE MEBLE Łóżko Connect ze stelażem, DUTCHHOUSE
Białe łóżko Halifax 160 wykonane z malowanego drewna mahoniowego, z wysokim wezgłowiem, wymiary pod materac 160 x 200 cm, stelaż z drewna brzozowego, Nova Solo, SEART, 3270 zł (łóżko), 255 zł (stelaż) Shabby Bed to łóżko z tapicerowanym zagłówkiem oraz schowkami na pościel, stelaż i materac sprzedawane osobno, wymiary pod materace 140, 160 lub 180 x 200 cm, INNE MEBLE, 2122 zł (rama z zagłówkiem) Łóżko Connect ze stelażem, wykonane z drewna sosnowego wykończone z kolorze czarnym (materac sprzedawany osobno), wym.: 144 x 204 cm, Wood, DUTCHHOUSE, 1067 zł

Łóżka produkowane są pod standardowe wymiary materacy, a więc pojedyncze to: 80 x 200 cm, 90 x 200 cm, 100 x 200 cm, dwuosobowe: 120 x 200 cm (do małych sypialni, ale raczej mało komfortowe), 140 x 200 cm, 160 x 200 cm (to najbardziej popularny wymiar), 180 x 200 cm i 200 x 200 cm.

Można pokusić się również o wykonanie łóżka pod wymiar, ale będzie to wymagało również zamówienia odpowiedniego materaca, co znacznie podniesie koszty.

Łóżko drewniane czy tapicerowane?

- Kiedy zdecydujemy jaki rozmiar łóżka jest nam potrzebny, musimy wybrać materiał, z którego jest wykonana rama, ponieważ od tego zależy trwałość mebla - radzi Piotr Leżoń, ekspert Agata Meble. - Dobrym wyborem są łóżka drewniane: dębowe, bukowe oraz sosnowe. Warto także zwrócić uwagę na ramy wykonane z dobrych płyt MDF czy HDF. Są nieco tańsze niż drewniane, a potrafią być również bardzo trwałe.

Łóżko Marika, SEART Łóżko Corino z zagłówkiem i ławeczką, MEBIN Łóżko Taiko, Porro, KARI-MOBILI
Łóżko Marika wykonane z drewna sosnowego, z wysokim wezgłowiem, pod materace o wymiarach 140, 160 i 180 x 200 cm, stelaż z drewna brzozowego, SEART, od 1330 zł, od 246 zł (stelaż) Łóżko Corino z zagłówkiem i ławeczką w zestawie, wym.: 175 x 240 cm, fronty wykonane z litego drewna dębowego, pozostałe elementy w okleinie dębowej, zagłówek i elementy ławeczki tapicerowane tkaniną, MEBIN, 3080 zł Łóżko Taiko, wykonane z litego drewna, ma skrzynię na pościel i zagłówek z poduchami, jest wykończone drewnem wiązu w ciepłym odcieniu, model dostępny w wersji z przedłużonym zagłówkiem przechodzącym w stoliki nocne, Porro, KARI-MOBILI, cena w salonie

- Coraz częściej w ofercie są łóżka tapicerowane. Ich ramy mogą być pokryte tkaniną, skórą naturalną czy ekologiczną. W zależności od tego, jaki styl i kolor obicia wybierzemy, mogą podkreślić charakter sypialni - dodaje ekspert Agata Meble. 

Bo przy wyborze ramy łóżka właściwie decydująca jest estetyka. Wybór jest ogromny - od stylizowanych łóż z baldachimem po minimalistyczne łóżka przypominające japoński futon. Warto jednak sprawdzić w sklepie, na będzie dla nas wygodne. Najłatwiej się o tym przekonać, kładąc się na łóżku, opierając o wezgłowie i próbując wstać. Powinno się to dać zrobić bez wysiłku.

Wybierz łóżko z odpowiednim zagłówkiem

Jeżeli lubimy w łóżku czytać, pracować z laptopem lub tabletem na kolanach, warto wybrać łóżko z zagłówkiem. Najwygodniejsze są zagłówki miękkie, tapicerowane i wysokie. Wtedy możemy opierać się o nie w pozycji siedzącej.

R&O by VOX to łóżko z zagłówkiem z podświetlaną wnęką, MEBLE VOX Modułowe zagłówki Made for Bed, tapicerowane tkaninami w 70 kolorach Zagłówek z kolekcji Classic, MEBLE VOX
R&O by VOX to łóżko z zagłówkiem z podświetlaną wnęką, na górnej części szczytu jest wpuszczona półka na podręczne przedmioty, okleina w odcieniu inspirowanym kolorem brzozy ojcowskiej, MEBLE VOX, 799 zł (łóżko o wym. 140 x 200 cm) Modułowe zagłówki Made for Bed, tapicerowane tkaninami w 70 kolorach do wyboru, dostępne w trzech rozmiarach: 56 x 36 cm, 48 x 32 cm, 42 x 42 cm, do samodzielnego montażu na ścianie (złączki i zawieszki w komplecie), MADE FOR BED, od 100 zł za moduł Zagłówek z kolekcji Classic, szczyt łóżka jest wykończony listwą frezowaną w prążki i półkami po bokach, na środku jest podświetlana wnęka na drobiazgi, MEBLE VOX, 1589 zł (z łóżkiem o wym. 140 x 200 cm)

Można również kupić zagłówek oddzielnie - gotowy albo składany z elementów. To dobry pomysł, zwłaszcza gdy mamy już łóżko i po jakimś czasie chcemy poprawić sobie komfort wieczornego relaksu albo po prostu zmienić wystrój sypialni.

 

Najważniejsze to, czego nie widać - zwróć uwagę na stelaż nowego łóżka

Na komfort snu znacznie większy wpływ niż rama łóżka ma stelaż - drabinka, na której leży materac. Pełne wypełnienie ramy płytą meblową to rozwiązanie najtańsze, ale i najmniej komfortowe. Zdrowsze dla naszego kręgosłupa są stelaże wykonane z drewnianych, lekko wygiętych i połączonych ze sobą listewek.

- Stelaż powinniśmy dobierać do materaca - zwraca uwagę Piotr Leżoń, ekspert Agata Meble. - Np. do materaca sprężynowego nie powinno się wybierać stelaża regulowanego, z podnoszonym podgłówkiem, gdyż mógłby uszkodzić sprężyny.

- Bardzo ważna jest gęstość rozstawienia listewek - dodaje ekspert Agata Meble. - Im jest ich więcej, a odstępy mniejsze, tym lepiej. Ważna też jest elastyczność listewek. Niektóre stelaże mają możliwość regulacji twardości. Na koniec można się zastanowić, czy przyda nam taki, który pozwala regulować ustawienie zagłówka i podnóżka.

Łóżko kontynentalne GOLD C10 Dreamzone składające się z trzech materacy, JYSK, łózko kontynentalne - boxspring - AGATA Meble Łóżko typu Continental, Jensen, NAP
Łóżko kontynentalne GOLD C10 Dreamzone składające się z trzech materacy - skrzyniowego, sprężynowego i top-materaca, dostępne w dwóch rozmiarach, JYSK, 2699 zł Łóżko Boxspring: stabilny box, wysokiej jakości materac oraz nakładka higieniczna, wym.: 140, 160 lub 180 x 205 cm, AGATA MEBLE, od 2099 zł Łóżko typu Continental ma podwójny materac z trzema odrębnymi systemami sprężyn, Jensen, NAP, od 17346 zł

Luksusowym rozwiązaniem jest łóżko kontynentalne, nazywane czasem też hotelowym, gdzie materac sprężynowy (kieszeniowy) umieszczony jest nie na stelażu z listewek, lecz na ramie wypełnionej sprężynami bonellowymi (tzw. boxspring). Skrzynia i boki materaca oraz zagłówek są zazwyczaj tapicerowane tym samym materiałem, aby tworzyły jednolitą całość.

Zaletą łóżka kontynentalnego, oprócz tego, że znakomicie dopasowuje się do kształtu ciała, jest znaczna wysokość (ok. 60 cm), dzięki czemu wygodnie się z niego wstaje. Docenią to zwłaszcza seniorzy.

Zanim kupisz nowe łóżko...

  • Sprawdź jak się czujesz na wybranym łóżku, stelażu i materacu, nie ma rady, musisz je przetestować jeszcze w sklepie.
  • Pamiętaj, że im łóżko dwuosobowe jest szersze, tym wygodniej się na nim śpi. Ponadto lepiej ułożyć na nim dwa materace, zwłaszcza gdy śpiące osoby mocno różnią się wagą - unikniemy uginania się materaca na środku łóżka.