Dlaczego właściwie dobrany materac jest taki ważny?

Odpowiedź na to pytanie można by zamknąć w jednym zdaniu, mianowicie powodem jest zapewnienie organizmowi snu dobrej jakości, celem osiągnięcia maksymalnego odpoczynku. Na równi z korzystnym mikroklimatem w sypialni i wystarczającą długością snu, stawiamy więc wygodę materaca.

W baśni o księżniczce na ziarnku grochu jest sporo prawdy. Jeśli podłoże przeznaczone do snu nas ugniata i nie możemy się w nim komfortowo ułożyć, sen nie będzie wystarczający do regeneracji organizmu. Wstaniemy zmęczeni, z bólem pleców i w nie najlepszym humorze. Pamiętajmy o tym, że w łóżku spędzamy 1/3 życia. To czas, od którego zależy nasze samopoczucie i kondycja na resztę doby.  

Czym kierować się przy wyborze materaca?

Materac powinien być niemalże spersonalizowany. Oznacza to, że powinniśmy dostosować go do naszego wzrostu, ciężaru ciała, ulubionej pozycji snu i ewentualnych dolegliwości bądź schorzeń, z którymi się borykamy. Wybierając materac, uzbrojeni w wiedzę, najlepiej, jeśli położymy się na nim i sprawdzimy, czy leżenie na nim jest komfortowe. Oczywiście nie zawsze to, że wygodnie leży nam się na nim przez chwilę, powinno być wyznacznikiem zakupu, jednak jeśli już na początku materac jest dla nas niewygodny, nie powinniśmy patrzeć na niego przychylnym okiem.

Odpowiednie dopasowanie do anatomii ciała już w fazie tego pierwszego testu powinno być zauważalne i skłonić nas do zakupu bądź odrzucenia konkretnego modelu. Warto zwrócić uwagę na pokrowiec materaca, a konkretnie rodzaj i wysoką jakość materiału oraz możliwość jego zdjęcia i wyprania. Ważne, o ile nie najważniejsze są również twardość materaca i jego wypełnienie. Więcej o tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Lepszy materac twardy, czy miękki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż dla każdego dobre będzie coś innego. Nie zostawiamy jednak naszych czytelników bez odpowiedzi, więc na początek warto poznać oznaczenia twardości.

H1 - to model najmiększy, przeznaczony dla osób o wadze do 60 kg. Będzie idealny również dla dzieci i młodzieży.

H2 - będzie odpowiedni dla osób ważących od 50 do 80 kilogramów.

H3 - wyśpią się na nim osoby o wadze od 70 do 110 kg.

H4 - dla osób powyżej 100 kg.

H5 - to bardzo twardy materac dla osób ważących powyżej 120 kg.

Najpopularniejsze wśród osób dorosłych są materace o twardości H3 i H4, jednak nie tylko twardość materaca dostosowana do ciężaru ciała użytkownika jest wymiernikiem jego właściwego doboru. Przykładowo osoby starsze z reguły wybierają materace bardziej miękkie, niż sugeruje to parametr twardości. Uwarunkowane jest to silniejszym odczuwaniem nacisku i związanym z tym dyskomfortem.

Test twardości materaca

Zbyt twardy materac może wywierać zbyt duży ucisk na ciało, powodując drętwienie kończyn, natomiast zbyt miękki nie zapewni odpowiedniego podparcia kręgosłupowi. Jak zatem wybrać ten odpowiedni? Odpowiedzią jest wykonanie testu twardości materaca. Inaczej będzie on wyglądał dla osoby śpiącej na plecach, a inaczej dla śpiącej na boku. Najlepiej, żeby test wykonał ktoś stojący obok osoby leżącej na materacu.

Test materaca dla śpiącego na plecach - wkładamy dłoń pod odcinek lędźwiowy osoby leżącej na plecach. Dłoń powinna natrafić na lekki opór. Oznacza to, że nie powinny występować nadmierne luzy pomiędzy ciałem a materacem. Kość barkowa i biodrowa powinny znajdować się na tej samej wysokości.

Nie może występować również zapadanie się ciała w materac na żadnym jego odcinku. Jeśli w pozycji na wznak oś ciała osoby leżącej na materacu układa się po minucie w literę V, oznacza to, że materac jest zbyt miękki i nie stanowi odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Test materaca dla śpiącego na boku - to test wizualny. Zwracamy uwagę na to, czy kręgosłup na całym odcinku utrzymany jest w linii prostej. Optymalnie dobrany materac powinien dostosować swoją powierzchnię do kształtu barku oraz bioder. Zapadanie się ciała w materac nie jest dobrym sygnałem.

Czym są strefy twardości w materacu?

Nowoczesne, droższe materace często wyposażone są w strefy twardości. Materace mogą mieć 3, 5, a nawet 7 stref twardości, które stanowią podparcie w miejscu większego nacisku. Przykładowo w przypadku trzysferowego materaca twardsza część umiejscowiona jest pośrodku, aby odpowiednio podpierać część lędźwiową kręgosłupa, a materac pięciosferowy podpiera dodatkowo ramiona. Zmienia to postać rzeczy w zakresie prawidłowego ułożenia materaca na łóżku. Pomogą oznaczenia umiejscowione na materacu pod pokrowcem.

Jakie rozróżniamy rodzaje materacy?

Znając już parametry techniczne doboru materaca, przyjrzyjmy się ich rodzajom. Materace różnią się technologią produkcji oraz materiałem, z którego są wykonane.

Materac sprężynowy

Zapomnijmy o materacu ze wbijającymi się w ciało pojedynczymi sprężynami, ponieważ współczesne materace sprężynowe, zwane bonellowymi, mają z nim niewiele wspólnego. Obecnie materac sprężynowy składa się ze sprężyn w kształcie klepsydry, połączonych z sobą wytrzymałym drutem. Oznacza to, że strefa nacisku rozkłada się równomiernie na cały materac.

Materac kieszeniowy

Materac kieszeniowy jest udoskonaloną odmianą materaca bonellowego. Różnica polega na tym, że sprężyny nie są z sobą połączone, a każda z nich została umieszczona w osobnym woreczku z tkaniny i pracuje oddzielnie. Zapobiega to skrzypieniu podłoża i falowaniu materaca podczas nacisku. Zaletą jest bardzo dobre dopasowanie oddzielnych sprężyn do nacisku każdej części ciała. W materacach kieszeniowych typu multipocket sprężyny są mniejsze i jest ich więcej, co bezpośrednio przekłada się na lepsze podparcie punktowe.

Materac piankowy

Współczesne materace piankowe wykonane z pianki poliuretanowej obalają stereotypy, które kojarzyły się z produktem znanym kilkanaście lat temu. Obecnie materace piankowe wykorzystywane są w profilaktyce przeciwodleżynowej, polecane są również osobom z alergiami. Są lekkie, elastyczne, można stosować je w regulowanych stelażach i dostępne są w różnych stopniach twardości.

Rozróżniamy materace z pianki wysokoelastycznej, które gwarantują bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa i nie przenoszą drgań na śpiącą obok osobę, oraz materace z pianki termoelastycznej, które dopasowują się do ciała na skutek zarówno nacisku, jak i temperatury emitowanej przez śpiąca osobę. Możemy je spotkać również pod nazwą materacy z pamięcią ciała.

Materac lateksowy

Materace lateksowe często zaliczane są do grupy materacy piankowych i charakteryzują się dużą miękkością, sprężystością i doskonałym dopasowaniem do kształtu ciała. Surowce do produkcji pozyskiwane są z drzewa kauczukowego, mocną stroną materacy lateksowych są parametry antyalergiczne. Materac lateksowy dobrej jakości powinien mieć w składzie minimum 20% lateksu.

Jaki materac na chory kręgosłup?

W przypadku schorzeń kręgosłupa i bólu pleców najlepiej zgłosić się po poradę do ortopedy. Zawsze jednak w takiej sytuacji najlepiej wybrać materac z certyfikatem medycznym, czyli materac ortopedyczny. Charakteryzuje się on parametrami, które gwarantują ułożenie ciała w wyprostowanej pozycji, co pozwala rozluźnić poszczególne partie mięśni. Najczęściej polecane są materace piankowe termoelastyczne i wysokoelastyczne oraz kieszeniowe typu multipocket.

Autor
Jak wybrać wygodny materac?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...