Na źle dopasowanym materacu na pewno się nie wyśpimy, z czasem możemy także nabawić się kłopotów z kręgosłupem. Dlatego też powinniśmy wymieniać materac maksymalnie co 10 lat, a lepiej co 5-6. I co pół roku przekręcać go na drugą stronę.

Cechy dobrego materaca

Dobry materac to taki, który podpiera nasze ciało tak, aby zachowane zostały naturalne krzywizny, niezależnie od tego, czy leżymy na placach, czy na boku. Z tego powodu nie powinien on być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki.

Odpowiednio dobrana twardość materaca to podstawa dobrego snu i zdrowego kręgosłupa. JANPOL, fot. Studio Migafka
Odpowiednio dobrana twardość materaca to podstawa dobrego snu i zdrowego kręgosłupa. JANPOL, fot. Studio Migafka

Twardość materaca

Twardość materaca to kwestia indywidualna. W dużej mierze zależy od naszej wagi - ten sam model może być za twardy dla osoby lekkiej i zbyt miękki dla kogoś o większej tuszy. Wybór twardości ułatwią oznaczenia: H2 oznacza materac dla osób o wadze poniżej 80 kg, H3 - dla cięższych.

Jednak te oznaczenia to tylko wskazówka. Aby mieć pewność, że materac będzie dla nas wygodny, musimy się na nim położyć. W pozycji, w jakiej najczęściej śpimy, leżąc na plecach lub na boku, wsuńmy dłoń pod lędźwie (a jeszcze lepiej, poprośmy kogoś, by to zrobił). Jeśli dłoń daje się wsunąć, to znaczy, ze materac nie podpiera dobrze kręgosłupa w tym miejscu i na dłuższą metę nie będzie wygodny. Wybierzmy więc miększy.

 
Gold F70, Jysk, materac piankowy, 7 stref twardości, szer. 90 cm, dł. 200 cm. Cena 899 zł Vario Star, Sembella, materac z pianki wysokoelastycznej, 7 stref twardości, szer. 90 cm, dł. 200 cm. Cena 666 zł

Jeżeli w podwójnym łóżku sypiają partnerzy różniący się wagą, najlepiej dla każdego kupić osobny materac, dopasowany twardością do postury. Droższe modele mają kilka stref twardości (3, 5 lub 7), z których każda inaczej ugina się pod ciężarem ciała. Mocniej tam, gdzie nacisk jest większy, np. w okolicach barków czy bioder, a mniej w miejscach, gdzie leżą nasze stopy i głowa.

Janpol, materac podkładowy, chroni powierzchnię właściwego materaca przed zaplamieniem i zniszczeniem, można prać go w pralce. Cena od 189 zł Nova H2, Merita, materac z pianki wysokoelastycznej,
7 stref twardości, szer. 90 cm, dł. 200 cm. Cena 690 zł

Rodzaje materacy

Twardość i trwałość materaca zależy od jego konstrukcji i materiału, z jakiego został wykonany. Do wyboru mamy materace sprężynowe, piankowe i lateksowe, a każdy z nich ma inne właściwości.

  • Materace sprężynowe bonellowe - sercem takiego materaca są sprężyny kształtem przypominające klepsydry (na końcach szerokie, pośrodku wąskie) połączone ze sobą drutem, dlatego kiedy ugina się jedna, uginają się też sąsiednie. Dlatego materac bonellowy niezbyt dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i nie zapewnia równomiernego podparcia kręgosłupa. Bonell nadaje się raczej na wypełnienie kanapy, niż materac do łóżka.
  • Materace spężynowe kieszeniowe- najpopularniejsze - dzięki temu, że "ubrane" w pokrowce sprężyny uginają się niezależnie, zapewniają bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa. Szczególnie poleca się je jako materace dwuosobowe, ponieważ świetnie tłumią ruchy - zmiany pozycji partnera nie są odczuwane przez osobę śpiącą obok. Uważane są także za jedne z najbardziej trwałych.
Materac Nuta sprężynowo-lateksowy, JANPOL
Materac Nuta sprężynowo-lateksowy, 7 stref twardości, sprzedawany z pokrowcem, którym można prać, wymiary do 80 x 200 cm do 200 x 200 cm, JANPOL, od 1500 zł Piankowy materac Vitapur, wysokoelastyczna, 7-strefowa pianka o gr. 18 cm, cięta konturowo co zapewnia odpowiednie podparcie ciała oraz lepszą cyrkulację powietrza, pikowany pokrowiec na suwak. MERITA, od 935 do 2020 zł (w zależności od rozmiaru)
  • Materace piankowe charakteryzują się dużą elastycznością, dzięki czemu zapewniają odpowiednią ergonomię snu. Te z pianką wysokoelastyczną są twardsze i bardziej sprężyste, więc najczęściej decydują się na nie osoby ciężkie. Takie materace są także bardziej przewiewne, dzięki czemu odczuwa się je jako chłodniejsze. Materace z pianki termoelastycznej, która dopasowuje swój kształt do ciała pod wpływem jego ciepła, są natomiast lepsze dla osób starszych i tych o drobnej budowie.
  • Materace lateksowe są sprężyste, wygodne, dostosowują się do kształtów ciała i mają właściwości bakteriostatyczne, więc są szczególnie polecane dla alergików. Warto zwrócić uwagę na zawartość naturalnego lateksu w wypełnieniu - im jest go więcej, tym lepiej.
    - W przypadku materacy lateksowych waga osoby na nim leżącej nie ma znaczenia. Materac dopasuje się do kształtu ciała i doskonale tłumi wszelkie ruchy - mówi Piotr Leżoń, ekspert Agata Meble. - Materace lateksowe są zwykle cięższe, dlatego układając je na stelażu, należy zwrócić uwagę na przestrzenie między szczeblami, które nie powinny być większe niż 3 cm.
Materac Sun Galaxy Line wykonany z innowacyjnej pianki Flexifoam Materac Sun Galaxy Line wykonany z innowacyjnej pianki Flexifoam
Materac Sun Galaxy Line wykonany z innowacyjnej pianki Flexifoam® 5-strefowej, która w połączeniu z pianką termoelastyczną Visco znakomicie dopasowuje się do kształtu ciała, materac ma estetyczny pokrowiec z mikrokapsułkami witamin A, C i E, które odżywiają i regenerują naszą skórę podczas snu i korzystnie wpływają na układ odpornościowy, wymiary od 80 x 200 cm do 180 x 200 cm, AGATA MEBLE, od 899 zł

Materace obszywane są pokrowcami z bawełny albo włókien sztucznych. Pokrowiec taki ma wszytą bawełnianą włókninę albo owczą wełnę - popularne materace z pokrowcami lato/zima, mają z jednej strony bawełnę (na lato), z drugiej wełnę (na zimę); odwraca się je zależnie od pory roku.