W czym prać pościel? 

Niezależnie od rodzaju pościeli pierwszym krokiem jest sprawdzenie zaleceń producenta. To on najlepiej wie, jak dany materiał będzie zachowywał się w określonej temperaturze czy przy użyciu konkretnych środków piorących. Warto jednak znać dodatkowe wskazówki dotyczące prania pościeli. 

O ile pościel z bawełny nie jest wybredna i możemy użyć praktycznie każdego detergentu, to już materiały delikatne takie jak jedwab czy satyna wymagają specjalnego traktowania. Unikamy silnych środków do prania, gdyż zniszczą one materiał i pozbawią go kolorów. 

Pościel z kory oraz flanelowa wymaga dodania do prania płynu do płukania, aby zachować jej miękkość. Dodatkowo kory nie wirujemy, a jedynie suszymy w naturalny sposób. 

Zwróćmy również szczególną uwagę na pranie pościeli dla dzieci i niemowląt. Unikajmy tutaj silnych detergentów o mocnym zapachu i z dużą ilością środka piorącego. Mogą one podrażnić wrażliwą i delikatną dziecięcą skórę.

Pranie pościeli: Ile stopni? Ile obrotów?

Każdy materiał wymaga nieco innego podejścia. Te najpopularniejsze bez problemu wypierzemy w standardowej temperaturze prania, tj. 40 stopniach Celsjusza. Zobaczmy, jak to wygląda w przypadku poszczególnych rodzajów pościeli:

  • bawełniana: 40-60 stopni;
  • satynowa: 40 stopni;
  • bawełna satynowa 40-60 stopni;
  • flanelowa: 40 stopni Celsjusza;
  • pościel z kory: 40 stopni i bez wirowania;
  • pościel z jedwabiu: maksymalnie 30 stopni Celsjusza;
  • pościel lniana: 30-40 stopni. 

Niezależnie od materiału obroty w pralce przy praniu pościeli powinny być niewielkie. Zaleca się 500-800 obrotów na minutę. Dzięki temu pościel nie będzie zbytnio pomięta i nie trzeba będzie jej długo prasować. 

Jak często prać pościel?

Wszystko zależy od sposobu użytkowania pościeli. Standardowo można przyjąć jednak, że pranie raz w miesiącu w okresie zimowym będzie wystarczające. Latem, gdy bardziej się pocimy, pościel szybciej ulega zabrudzeniu i zaczyna brzydko pachnieć. Gdy więc za oknem zaczyna robić się cieplej, pościel warto prać raz na dwa tygodnie, a w szczególnych przypadkach nawet raz na tydzień.

Częściej bieliznę pościelową będą prać właściciele czworonogów. Dobrze jest wówczas przed praniem ściągnąć nadmiar sierści specjalną szczotką, a dopiero potem wrzucić do pralki. W okresie grypy czy przeziębienia pościel powinno się wymieniać nawet co 3 dni, aby bezwzględnie pozbyć się wszystkich mieszkających w niej zarazków.

Pierwsze pranie pościeli

Choć pościel jest pakowana, to przed pierwszym użyciem, warto ją dokładnie wyprać. W procesie produkcyjnym na pościeli mogą pojawić się zabrudzenia niewidoczne gołym okiem.  Pierwsze pranie pościeli wykonujemy na lewej stronie. Pościel pierzemy samodzielnie, bez wrzucania do bębna pralki innych brudnych rzeczy. Dodatkowo ciemną pościel warto wyprać nawet dwa razy, aby ograniczyć ryzyko farbowania przy kolejnych praniach. 

Jak prać pościel? Przydatne wskazówki

Aby pościel po praniu zachęcała do otulenia się nią, przygotowując ją do prania zwróćmy uwagę na:

- wywrócenie pościeli na lewą stronę;

- zasunięcie wszystkich suwaków oraz zapięcie guzików;

- wrzucenie pościeli luzem do bębna, nie składamy jej w kostkę, wystarczy ściągnąć pościel z kołdry, zapiąć suwak i - wrzucić do pralki - ułatwia to wirowanie materiału;

- nie przeładowywanie bębna pralki: dzięki temu pościel zostanie dobrze wypłukana, wypełniamy bęben do 75 % objętości;

- pościel pierzemy oddzielnie, unikamy prania z ręcznikami, które mogą sprawić, że pościel zacznie nam obłazić;

- korzystamy z programu „bawełna” lub „delikatne” w przypadku prania pościeli satynowej lub tej z jedwabiu.