Łóżko w wygodnym materacem - strefa wypoczynku

Aby dobrze się wyspać, minimalna szerokość łóżka dla jednej osoby powinna wynosić minimum 90 cm, dla dwóch osób to 160 cm. Równie ważny jest wygodny materac dostosowany twardością do wagi użytkownika i jego indywidualnych potrzeb. W wyborze modelu łóżka i materiału, z którego zostało ono wykonane, obowiązuje pełna dowolność, mieszcząca się jednak w kanonach stylu, w którym urządzamy sypialnię.

W lofcie bardzo dobrze zaprezentuje się łóżko z prostą metalową ramą, w stylu skandynawskim i klasycznym ponadczasowe drewno sprawdzi się jak żaden inny materiał, natomiast w sypialni glamour możemy pokusić się o pełne przepychu łóżko tapicerowane z pikowanym obiciem. Pamiętajmy również o wygodnym zagłówku, który możemy wykonać samodzielnie z paneli tapicerowanych przyklejonych do ściany.

fot. Covet House

Szafka nocna - podręczny niezbędnik

Szafka nocna jest niezastąpionym meblem w sypialni, a wybór konkretnego modelu uzależniony jest od tego, do czego jej potrzebujemy. Jeśli będzie służyć tylko do postawienia na niej budzika i położenia okularów oraz telefonu, w zupełności wystarczy prosty stolik nocny. Jeśli jednak lubimy czytać w łóżku prasę lub książki, warto zadbać o szafkę nocną z szufladą lub zamykaną półką.

Idealnie, jeśli szafka jest wyższa, niż materac, ponieważ minimalizujemy wtedy ryzyko nieumyślnego strącenia leżących na niej przedmiotów. Korzystając z łóżka jednoosobowego, w zupełności wystarczy jedna szafka, jeśli natomiast z łóżka korzystają dwie osoby, zadbajmy o jedną szafkę z każdej strony łóżka.

fot. Poster Store

Przechowywanie w sypialni - szafa, czy garderoba?

Przechowywanie jest, na równi z opcją spania, kluczową funkcją sypialni. Miejsce wyposażone w wieszaki, kosze i półki powinno pomieścić ubrania, w które ubieramy się, wychodząc do pracy lub na przyjęcie. Idealna byłaby pojemna garderoba, w której utrzymanie porządku nie będzie wymagało swoistej ekwilibrystyki, a szybkie odnalezienie poszukiwanej koszuli w rzędzie wieszaków to kwestia sekund.

Ubrania luźno powieszone i poukładane nie gniotą się tak łatwo i są w zasadzie zawsze gotowe do założenia. Nie zawsze jednak gabaryty i układ pomieszczenia pozwalają na wydzielenie miejsca pod budowę garderoby. W takich sytuacjach pozostaje zakup szafy, nie zawsze musi to być jednak zło konieczne.

Pojemna szafa trzydrzwiowa, a najlepiej czterodrzwiowa to już spory funkcjonalny mebel. Praktycznym rozwiązaniem jest szafa z drzwiami przesuwnymi, która nie zabiera dodatkowego miejsca w pomieszczeniu, jak ma to miejsce w przypadku drzwi otwieranych. Ponadto design szafy z drzwiami przesuwnymi prezentuje się lepiej w nowoczesnych wnętrzach. Zadbajmy o wyposażenie szafy. Im więcej wieszaków, półek, koszy, organizerów i szuflad, tym łatwiej będzie uporządkować garderobę. Jeśli szafa, to koniecznie z dużym lustrem, ułatwiającym dobór stroju.

Komoda w sypialni - konieczność, czy dodatek?

Nigdy dość miejsca do przechowywania w sypialni. Komoda z pojemnymi szufladami zapewni dodatkowe schowki na bieliznę i podręczne drobiazgi. Ponadto w sposób estetyczny i funkcjonalny zapełni przestrzeń, dostarczając dodatkowego miejsca na ustawienie wazonu z kwiatami, stylowych dekoracji bądź ramek z fotografiami bliskich. Pamiętając o spójności aranżacyjnej, warto zadbać o to, by komoda nie była przypadkowym wyborem, dlatego najlepiej zdecydować się na model z kolekcji tej samej, co szafki nocne i szafa.

fot. Boca do Lobo

Wygodny fotel w sypialni - dlaczego warto go mieć?

Sypialnia kojarzy się z wypoczynkiem, jednak łóżko nie musi być jedynym meblem do tego przeznaczonym. W wygodnym fotelu możemy się zapaść i zniknąć, czerpiąc garściami z prywatności i wolnego czasu. Czytanie książki w łóżku z reguły kończy się szybkim zaśnięciem nad stronicami, jednak książka czytana w fotelu pozwala skupić się na lekturze i zagłębić się w świecie fikcji literackiej na długie godziny. Wygodny fotel uszak, relaksujący fotel bujany lub nowoczesny fotel-huśtawka podwieszony do sufitu to must have prywatnej przestrzeni sypialnianej.

fot. Poster Store

Toaletka i sekretarzyk w jednym - mebel wielofunkcyjny

Co łączy gawrona i sekretarzyk? Alicja z Krainy Czarów nie wiedziała, jednak wydaje mi się, że odpowiedzią najbliższą prawdy, jest pióro. Co prawda, dziś już mało kto posługuje się piórem, prędzej długopisem bądź laptopem, jednak prywatna przestrzeń do pracy jest ważna. Nie zawsze mieszkanie umożliwia zaprojektowanie pracowni, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w prywatnej sypialni urządzić kącik przeznaczony do nauki bądź pracy.

Stylowy lub wręcz przeciwnie, nowoczesny sekretarzyk dopasowany do stylu sypialni stanie się eleganckim dopełnieniem wnętrza. Pójdźmy jeszcze dalej i wyobraźmy sobie sekretarzyk i toaletkę w jednym. Przy tym meblu oprócz zrealizowania pilnego zlecenia, można szybko wykonać makijaż na co dzień i wielkie wyjście. Szufladki i schowki zapewnią miejsce do przechowywania, a podświetlone lustro wystarczającą ilość światła do pracy i wykonania makijażu.

Meblościanka w sypialni - czy to dobry pomysł?

Nowoczesna meblościanka to z reguły lekki mebel o modułowym charakterze, często przeznaczony do powieszenia na ścianie. Połączenie schowków, półek i szuflad zapewni wystarczającą ilość miejsca do schowania zapasowej pościeli i ubrań. To również dobry sposób na pomysłową zabudowę nad łóżkiem lub zorganizowanie biblioteczki na ulubione książki. Styl nowoczesny charakteryzuje minimalizm, więc warto rozważyć w sypialni montaż meblościanki z obszernym wygodnym półkotapczanem, który po złożeniu przyjmie postać dekoracyjnej ścianki, wyposażonej przykładowo w ukryte biurko, blat lub stolik kawowy.

Meble do sypialni - gotowe, czy na zamówienie?

Meble gotowe to tańsza inwestycja. Sklepy meblowe zachęcają nowymi kolekcjami na każdą kieszeń i zaprojektowanymi pod każdą niemal aranżację. Istnieją jednak wnętrza, do których bardzo trudno dopasować umeblowanie. Dobrym przykładem jest sypialnia na poddaszu ze skosem, gdzie zabudowa skosów jest kluczowa w kontekście optymalnego wykorzystania przestrzeni. W takiej właśnie sytuacji warto rozważyć zamówienie mebli na wymiar.

Autor
Meble do sypialni - jak wyposażyć prywatną sypialnię?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...