Styl glamour sytuuje się gdzieś pomiędzy klasyką a nowoczesnością. Różni się jednak od pozornie zbliżonej konwencji, jaką jest modern classic. We wnętrzach glamour jest więcej dynamiki, efektowności albo wręcz widowiskowości, a stonowaną paletę barwną zastępują wyraziste kontrasty. Ważny jest również blask - i to dosłownie! 

Styl glamour w sypialni - kolory

Opowieść o sypialni glamour warto zacząć od palety kolorystycznej, która może stanowić punkt wyjścia do stworzenia moodboardu wnętrzarskiego w tym pomieszczeniu. Ponieważ glamour to kontrasty i elegancja, świetnie sprawdza się najbardziej wyrazisty duet barwny, czyli czerni i bieli. Nie chodzi przy tym np. o subtelne przełamanie czernią jasnej bazy. Zestawienia kolorystyczne w sypialni glamour powinny być mocne i efektowne - np. białe łóżko na tle czarnej ściany lub czarne meble na tle białej. Kolejną grupę stanowią połyskujące odcienie metaliczne - zwłaszcza srebro. W detalach można śmiało także stosować kolor złoty i miedziany. To one nadają sypialni glamour szczególnie szykowny charakter, wprowadzając do niej pożądany blask.

By pozostać w konwencji kontrastów, do bieli można dodać także inne ciemne kolory. Dobrą alternatywą dla czerni jest np. antracytowa szarość. Mile widziane jest również ciemne drewno - zarówno egzotyczne, jak i rodzime. Ciekawym dodatkiem do bieli i czerni może być też np. kolor morski czy zmysłowy, ciemny fiolet. Raczej należy uważać na barwy ciepłe i ogniste. Powód? Możemy nieco uciec od stylu glamour, a sypialnia wyda się bardziej pałacowa i klasyczna.

fot. Caffe Latte

Formy, materiały i wzory do sypialni glamour

Formy w sypialni glamour mogą być bardzo różnorodne. Przede wszystkim nie bójmy się eksperymentów. Obok zgeometryzowanych mebli mogą pojawiać się obłe linie. Łóżko może być okrągłe, a zagłówek - asymetryczny! Dobrze sprawdzają się też połyskujące meble w bardziej klasycznych odsłonach - na toczonych bądź kabriolowych nóżkach. Klimat elegancji wprowadzą zaś fantazyjne sztukaterie na ścianach i sufitach. Pora wreszcie na eleganckie materiały, które odgrywają istotną rolę w sypialni glamour. Stawiamy więc na wysmakowaną kolorystykę ciemnego drewna, do tego możemy dodać szykowne kamienie (np. marmurowe blaty). Przydadzą się również elementy lustrzane - w formie dekoru ściennego, ale też frontów meblowych.

Wreszcie tkaniny oraz tapicerki - tu prym powinny wieść skóra, welur, lśniąca satyna i jedwab. Luksusowe tkaniny i pikowania to jeden ze znaków rozpoznawczych efektownie urządzonej sypialni w stylu glamour. Także we wzorach mile widziana jest designerska fantazja. Świetnie sprawdzają się arabeski, łezki, marokańskie koniczyny i różne intrygujące esy-floresy. Dlatego dobrym pomysłem jest np. tapeta w takiej odsłonie. Malowniczy rysunek drewna czy kamienia to kolejny przykład nieco odważniejszego podejścia do wystroju sypialni, tak by nadać jej styl glamour.

Luksusowa sypialnia - siła detali

Efektowne meble i materiały to podstawa umiejętnie urządzonej sypialni glamour. Niemniej luksus tkwi w szczegółach i również w tym aspekcie należy zachować szczególną uwagę. Istotną rolę odgrywa stylowe, luksusowe oświetlenie. W dużej sypialni w stylu glamour można śmiało postawić na okazały żyrandol w roli centralnej lampy sufitowej. Dla tej konwencji stylistycznej typowe są wiszące kryształki i inne połyskujące akcenty. W lampach dodatkowych - stołowych czy ściennych - warto wybierać formy inspirowane klasyką. Doskonale sprawdzają się abażury z połyskujących tkanin na metalicznych podstawach lub ramionach. Dekoracji i dodatków nie musi być dużo, jednak powinny być precyzyjnie dobrane. Eleganckie wazony, ramki na zdjęcia, mniejsze lub większe lustra - to tylko przykłady. Fantazję w tym zakresie można indywidualnie rozwijać.

fot. Luxxu

Elegancka sypialnia w stylu glamour - drzwi

W stylistyce glamour istotną rolę odgrywają wszystkie elementy wnętrza, w tym stolarka okienna, a także same drzwi. Na jakie najlepiej się zdecydować? Dobry wybór stanowią drzwi w stylu klasycznym - białe, z dekoracyjnymi płycinami i srebrzystą bądź złocistą klamką. Wzory i dekor 3D na drzwiach powinny też współgrać z elementami samego wystroju wnętrza. Jeśli jest taka możliwość, świetnie sprawdzają się drzwi dwuskrzydłowe, takie jak spotykamy w eleganckich mieszkaniach w kamienicach. Ciekawym rozwiązaniem są też drzwi obite skórą bądź welurem z efektownymi pikowaniami. Dodatkowy atut? Świetnie wyciszają pomieszczenie.

Ciemna sypialnia glamour

Ciemne kolory dobrze odnajdują się w sypialni w stylu glamour. Tu jednak trzeba pamiętać, by umiejętnie nimi operować, tak by nie zaburzać snu, a także by pomieszczenie nie wydawało się zbyt mroczne. Czerń warto więc ulokować głównie na ścianie za łóżkiem. Z kolei jeśli chcemy więcej ścian mieć w podobnym odcieniu, lepsza będzie aksamitna szarość - neutralna dla psychiki, a wciąż bardzo elegancka. Ciemna sypialnia w stylu glamour powinna być jednak zróżnicowana jaśniejszymi detalami. Jak już była o tym mowa - kontrasty są istotne!

fot. Covet House

Glamour vs mała sypialnia w bloku

Styl glamour najlepiej prezentuje się w okazałych wnętrzach, a więc na większych metrażach. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z dobrodziejstw tej konwencji nawet w bardzo małej sypialni w bloku. W tym wypadku jednak należy inaczej rozłożyć ciężar kolorystycznych kontrastów - więcej bieli, mniej kolorów ciemnych. Bardziej wyrazista ściana za łóżkiem może być więc zrównoważona bielą na ścianach pozostałych. Wtedy małe pomieszczenie nie będzie optycznie jeszcze mniejsze. Dobrym pomysłem są powierzchnie lustrzane, które zawsze wizualnie dodają więcej centymetrów. Dodatki warto stosować oszczędnie. Można ograniczyć się do oświetlenia w stylu glamour i połyskujących tkanin.

Autor
Sypialnia glamour, czyli relaks w gwiazdorskim klimacie
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...