Co na ścianę w sypialni za łóżkiem? Świetnym pomysłem jest tapeta, i to nawet bardzo wzorzysta. Ponieważ akurat na tę ścianę nie spoglądamy cały czas w trakcie relaksu, wyrazisty dekor nie będzie utrudniał zasypiania. Za to wnętrze zyska zjawiskową ozdobę! Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tapecie w sypialni za łóżkiem.

Efektowna tapeta stanowi doskonały sposób na błyskawiczną metamorfozę wnętrza. Warto jednak pamiętać, że w sypialni liczy się ład przestrzenny, który sprzyja dobremu wypoczynkowi. Dlatego mocne wzory nie są wskazane na wszystkich ścianach - z wyjątkiem jednej, czyli tej za łóżkiem. Równie dobrze można jednak postawić na dekor stonowany, klasyczny, czarujący nowoczesną harmonią. Świetnie sprawdzają się też fototapety ze zdjęciami powiązanymi z zainteresowaniami bądź takimi, które korzystnie oddziałują na wyobraźnię. 

Jaka tapeta do sypialni? Klasyczne rozwiązania

Jednym z najpopularniejszych wzorów na tapetach są kwiaty. Taki rysunek doskonale odnajduje się w sypialni, ponieważ naturalne akcenty wpływają kojąco na nastrój. Ponadto kwiaty wracają do łask wraz z modą na retro. Może to być zarówno drobna, gęsta tzw. łączka, jak i luźniejsza kompozycja. W nowoczesnych wnętrzach zaś świetnie sprawdzają się przeskalowane motywy roślinne, czyli kwiaty w wersji XXL.

fot. Charton Island

A może geometryczna tapeta w sypialni za łóżkiem?

Tu również istnieją liczne możliwości. Mogą to być kwadraty, trójkąty, heksagony bądź ich różnorodne kompozycje. Im większa powtarzalność wzorów, tym łatwiej osiągnąć efekt wnętrzarskiej harmonii. Kolejnym popularnym motywem dekoracyjnym są paski. Te pionowe sprawiają, że wnętrze wydaje się wyższe, a poziome - optycznie je poszerzają. W ten sposób można np. poprawić proporcje w małej, wąskiej sypialni. Biało-czarne pasy nadają wnętrzu klimat glamourowej elegancji, biało-niebieskie kojarzą się zaś ze stylem marynistycznym. Z kolei odcienie beżów, kremów i szarości świetnie odnajdą się w stylistyce modern classic. Z modniejszych i mniej standardowych dekorów ściennych warto zwrócić też uwagę na wzór jodełki. Urzeka on powtarzalnością oraz wizualnym ładem, a przy tym ma w sobie nieco przekory. W końcu jodełka to przede wszystkim podłogi!

fot. Feathr

Tapeta w sypialni za łóżkiem a styl skandynawski

Sypialnia w stylu skandynawskim to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań we wnętrzach. Również w przypadku tapet rynek ma w tej konwencji mnóstwo ciekawego do zaoferowania. Co za łóżkiem w sypialni skandynawskiej sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim warto postawić na delikatne wzory w stonowanej kolorystyce - z dominacją bieli, jasnej szarości, pasteli, łagodnego w wybarwieniu drewna. Wszelkie naturalne akcenty są mile widziane, takie jak rysunki drzew (mniej lub bardziej realistyczne) czy różnorodne motywy florystyczne. Także subtelne wzory geometryczne stanowią doskonały wybór.

Co za łóżkiem w sypialni? Wybieramy fototapetę

Fototapeta daje właściwie nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o dekorowanie wnętrza. Można również wydrukować wielkoformatowo własne zdjęcie. Ponadto fototapety są łatwe w aplikacji - często samoprzylepne, dlatego nie trzeba stosować kleju do tapet. Zamawia się też je na ściśle określony wymiar, tak więc wszystko jest idealnie dopasowane do parametrów danego wnętrza. Co na ścianę za łóżkiem w sypialni sprawdzi się najlepiej w roli fotografii? Szczególną popularnością cieszą się m.in. zdjęcia lasu, egzotycznych widoków, architektury, miast, ale też przeskalowane kwiaty czy wizerunki zwierząt.

fot. Wallsauce

Jaka tapeta do małej sypialni?

W przypadku tapety do małej sypialni warto zastosować następujące triki:

• jasne i chłodne barwy - rozświetlają wnętrze, wizualnie je powiększają, a także zapewniają cenny efekt głębi;

większe wzory - gęste i drobne zdobienia nieco przytłaczają i zacieśniają pomieszczenie, dlatego lepiej ich unikać w małej sypialni;

dekor lub zdjęcie 3D - efekt głębi można sprytnie wprowadzić do wnętrza za pomocą perspektywy!

Zdjęcie otwierające artykuł: Wallsouce

Autor
Tapeta w sypialni za łóżkiem - najciekawsze aranżacje!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...