Poszukiwanie kompromisu między klasyką a modernizmem ma długą historię i sięga okresu międzywojennego. To właśnie wtedy królował styl art déco, który zrodził się w opozycji do nieposkromionej secesji. Jego pionierską cechę stanowiło także to, że z jednej strony wyrażał tęsknotę za klasycyzmem, a z drugiej adaptował osiągnięcia kształtującego się w tym czasie nowoczesnego wzornictwa przemysłowego. Można go więc uznać za pierwsze wcielenie szeroko definiowanego stylu modern classic. W dzisiejszym rozumieniu kojarzy się on z klasycznym luksusem w ciekawy sposób przefiltrowanym przez minimalistyczną wrażliwość. 

fot. Eichholtz

Co to jest styl modern classic?

Znaki rozpoznawcze W dosłownym tłumaczeniu na polski „modern classic” oznacza „nowoczesną klasykę”. A co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim specyficzną konwencję stylistyczną, która czerpie z obydwu inspiracji. Nie chodzi tu o np. o proste wstawianie klasycznych mebli do nowoczesnych wnętrz (i odwrotnie).

Styl modern classic wymaga sporego wyczucia, a przy tym umiaru. Mimo że porównywany jest ze stylistyką glamour, to jednak ta druga lubuje się w większym przepychu, widowiskowości, mocniejszych kontrastach. Wnętrza modern classic powinny zaś być wyważone i harmonijne. By lepiej zrozumieć tę konwencję, warto wskazać kilka jej znaków rozpoznawczych:

Stonowana kolorystyka - sporo bieli, kremów, beżów, écru, delikatnych szarości. To najlepsza baza wnętrza w stylu modern classic, którą można rozwijać za pomocą wyrazistych akcentów w takich barwach, jak bordo, malinowy róż, szmaragdowa zieleń, szafir czy granat.

Harmonijne formy - odrobina geometrii i minimalistycznej prostoty, ale też nieco klasycznych ornamentów, tyle że w subtelnym wydaniu. Linie i kąty proste warto przy tym zestawiać z łagodnymi zaokrągleniami.

Szlachetne materiały - eleganckie drewno, kamień (zwłaszcza marmur!), skóra, szkło, tkaniny kojarzące się z klasycznym luksusem (wszelkie aksamity i zamsze mile widziane!).

Szykowne akcenty - tu dobre przykłady stanowią bardziej klasyczne lampy z elementami kryształowymi, w kolorze srebra, złota czy miedzi. Oprócz tego lustra w misternych ramach (ale nie pałacowych!), pieczołowicie wyselekcjonowane dywany, poduszki, masywne zasłony. Dodatki dekoracyjne stanowią ważny element wystroju, ale nie powinny w nim dominować.

Przemyślane tło i baza - doskonale sprawdza się chociażby parkiet w jodełkę, podłoga w szachownicę czy sztukateria. Warto przy tym umiejętnie dobrać stolarkę okienną i drzwiową. Świetną scenerią dla wnętrza w stylu modern classic są chociażby mieszkania w zabytkowych kamienicach.

Meble w stylu modern classic

Najogólniej mówiąc, meble w stylu modern classic wzorowane są na tych klasycznych, jednak przefiltrowane przez nowoczesną estetykę, w której kluczową rolę odgrywa prostota. Dzięki temu są harmonijne, a przy tym stylowe i eleganckie. Istotne są w nich dobrej jakości materiały, takie jak lite drewno, kamień, skóra, srebrzysty metal czy też lakierowany na kolor złoty bądź miedziany.

fot. Covet House

Meble modern classic powinny też zachwycać wygodą i funkcjonalnością. W przypadku kompletu wypoczynkowego chodzi tu przede wszystkim o miękkie siedziska - często pikowane, łagodnie zaokrąglone, ewentualnie delikatnie zgeometryzowane, ale zwieńczone miękkimi liniami i krawędziami. Są to przede wszystkim duże sofy lub bardziej kompaktowe, najlepiej wzorowane na stylistyce chesterfield. Jako materiał obiciowy powinny pojawiać się albo aksamit czy zamsz, albo skóra. Jeśli jest to bawełna, warto, by wykończenie było subtelnie połyskujące. Polecane fotele? Również w konwencji chesterfield, ale też słynące z wygody uszaki. Można też pokusić się o lżejsze optycznie modele oparte na złoconych podstawach.

Wnętrze zaprojektowane przez MIKOŁAJSKAstudio, fot. Yassen Hristov

Co zaś z meblami twardymi? Tu także duże znaczenie ma wysoka jakość użytych materiałów. Zawsze dobrym wyborem będzie eleganckie drewno. Świetnie sprawdzają się także kamienne i szklane blaty, połyskujące, metaliczne akcenty, szykowne forniry czy nawet lustrzane fronty. W kolorystyce mebli mogą oczywiście pojawić się mocniejsze, ożywiające akcenty, niemniej całość powinna być maksymalnie wyważona. Tym zresztą modern classic różni się istotnie od stylu glamour, gdzie kontrasty są wyraźniejsze, a barwy z przeciwległych biegunów pojawiają się na większych powierzchniach.

Dodatki i dekoracje do wnętrz modern classic

Akcenty we wnętrzach modern classic warto zawsze dobierać pieczołowicie. Nie znaczy to jednak, że nie panuje tu żadna swoboda. Istotną rolę wizualną (i oczywiście praktyczną) odgrywa dobrze zaplanowane oświetlenie. Za pomocą światła można wydobyć atuty wizualne wnętrza, podkreślić ciekawe powierzchnie i dodać całości jeszcze więcej blasku.

Ciekawym zwieńczeniem pomieszczenia jest np. okazały żyrandol - albo mocno klasyczny (najlepiej kryształowy), albo odrobinę nowocześniejszy - tu dobrym przykładem są geometryczne „łamańce” bądź lampy z promieniście rozchodzącymi się oprawami. Z kolei lampy podłogowe i stołowe powinny być wzbogacone w eleganckie abażury: szklane, metalowe bądź z tkaniny. Kolejnymi ważnymi dodatkami we wnętrzu modern classic są lustra. Już samo lśniące szkło ma wybitny walor dekoracyjny, który doskonale podkreślają gustowne ramy. Pamiętajmy też, że zwierciadła mogą być bardziej nowoczesne w wymiarze - nawet asymetryczne.

Wnętrze zaprojektowane przez MIKOŁAJSKAstudio, fot. Yassen Hristov

Na koniec należy wspomnieć o mniejszych przedmiotach, które dodają charakteru aranżacjom w stylu modern classic. Są to chociażby połyskujące ramki na zdjęcia, eleganckie wazony, aż wreszcie tkaniny - z jednej strony ozdobne, z drugiej - praktyczne. Chodzi tu o wszelkiej maści dywany, poduszki, zasłony. Można również pokusić się o stonowany w wyrazie kilim na ścianie.

Autor
Styl modern classic - jak dobrać meble i dodatki?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...