Być w zgodzie z naturą to dziś nie tylko coraz bardziej popularny trend, ale wręcz nowy sposób na życie. Większą uwagę zwracamy na to, by meble, farby, akcesoria, a nawet elektronika w naszych domach nie szkodziły ani nam, ani naszym bliskim, ani planecie.

Bezpieczne ściany

Wiemy, jak ważne jest zdrowe środowisko, w którym żyjemy. Kwestia ta dotyczy nie tylko samej przyrody, ale również najbliższego nam otoczenia - własnego domu. Bez względu na to, w jakim stylu urządzamy swoje lokum, zawsze warto wybierać do modernizacji czy remontu mieszkania materiały najwyższej jakości i posiadające odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Na rynku mamy na przykład ogromny wybór farb do malowania powierzchni. Nie wszystkie będą odpowiednie do naszych potrzeb. Dobrze więc sprawdzić na opakowaniu, czy konkretny produkt ma rekomendacje uznanych instytucji. Jednym z najstarszych certyfikatów przyznawanych w tej branży jest Niebieski Anioł (Der Blaue Engel), wprowadzony w 1978 roku w Niemczech. Gwarantuje, że dana farba posiada niską zawartość LZO (lotnych związków organicznych, takich jak aceton czy terpentyna). Dzięki temu malowanie ścian jest bezpieczne i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie.

Na polskim rynku koniecznie trzeba zwrócić uwagę na atest wystawiany przez Państwowy Zakład Higieny (PZH). Zapewnia on konsumentów, że skład chemiczny produktu nie oddziałuje szkodliwie na ludzi.

Przyjazna elektronika

Oczywiście w naszym domu nie może zabraknąć sprzętu elektronicznego, a w szczególności telewizora. Kwestia ekologii jest tutaj także kluczowa. LG wykorzystuje więcej materiałów pochodzących z recyklingu i nadających się do ponownego przetworzenia. Na przykład w obudowach zewnętrznych telewizorów OLED z 2021 r. zastosowano więcej metalu. W przeciwieństwie do LCD, panele OLED nie wymagają stosowania szkodliwych substancji, takich jak kadm i ind. Dzięki temu telewizory OLED są doskonałą opcją dla świadomych ekologicznie klientów. Nawet po zakończeniu cyklu życia telewizory LG OLED wyróżniają się efektywnością wykorzystania zasobów i wysokim wskaźnikiem recyklingu w porównaniu z modelami LCD, których produkcja jest nie tylko bardziej złożona, ale także wymaga większego zużycia zasobów.

Telewizory LG OLED otrzymały wyróżnienie SGS Eco-Product przyznane przez szwajcarskie towarzystwo certyfikacyjne SGS Société Générale de Surveillance SA.

Zadbajmy o oczy

Jeśli zależy Ci na dobrym wzroku rodziny, telewizory LG OLED pozwalają na komfortowe oglądanie telewizji przez dłuższy czas. Odznaczają się niskim poziomem emisji niebieskiego światła, nie migają oraz są pozbawione odblasków, co potwierdziły międzynarodowe agencje TÜV Rheinland (TUV) i Underwriter Laboratories (UL). Telewizory LG OLED to także pierwsze telewizory, które otrzymały certyfikat Eyesafe® opracowany przez TUV-Eyesafe®

Idealny dla wymagających

Telewizory LG OLED swoją doskonałą jakość obrazu zawdzięczają samoświecącym pikselom, które są źródłem szerokiego zakresu barw, głębokiej czerni oraz nieskończonego kontrastu, nieosiągalnego dla innych technologii wyświetlaczy. Najlepszą jakość obrazu przy oglądaniu filmów 4K HDR z serwisów VoD np. Netflix czy Rakuten TV uzyskamy dzięki funkcji Dolby Vision IQ oraz dźwięku Dolby Atmos. Dla fanów kina w oryginalnej formie przygotowano tryb Filmmaker, prezentujący film w dokładnie takiej formie w jakiej chciał tego twórca.

Imponujący każdy cal

Istotna jest także sama nazwa Gallery. Telewizor powieszony na ścianie wygląda jak obraz. Uchwyt wbudowany w telewizor sprawia, że ekran przylega do ściany i ma zaledwie dwa centymetry głębokości. Można na nim oglądać obrazy z aplikacji Galeria, którą znajdziemy w menu telewizora lub z własnej biblioteki zdjęć. Dzięki temu w trakcie, gdy nie oglądamy telewizji lub nie gramy w grę, możemy cieszyć się pięknymi obrazami.

Zdrowe kanapy

Podobnie rzecz ma się z meblami tapicerowanymi. Tkaniny na sofy, narożniki, fotele, a nawet obicia krzeseł obecnie wykonane są najczęściej przy użyciu tworzyw sztucznych - w całości lub z ich domieszką. Dzięki temu mogą nam służyć dłużej. W tym przypadku zalecane jest wybieranie materiałów ze światowym certyfikatem Oeko-Tex. Produkty z tym znakiem wolne są od substancji szkodliwych, mających negatywny wpływ na zdrowie, m.in.: pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich.

 

Autor
Ekologia w Twoim domu
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...