Karnisze - sufitowe i tradycyjne. Czym się różnią?
Niegdyś karnisze kojarzyły się wyłącznie z drążkiem zawieszonym na całej długości wnęki okiennej. Obecnie jednak karnisze są znacznie bardziej ozdobne - do wyboru mamy wiele materiałów, z których są wykonane (drewno, metal, plastik, aluminium), a także nietypowe kształty i formy. Dwa najbardziej popularne rodzaje karniszów to karnisz tradycyjny (drążek nad wnęką okienną, montowany do ściany) lub karnisz sufitowy. Ten drugi ma formę szyny (dlatego też niekiedy zwany jest szynowym). Jego podstawową właściwością jest to, że jest niemal niewidoczny. Dzięki temu karnisz sufitowy jest idealnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na wyeksponowaniu materiału, z którego zrobione są zasłony czy firany.
Zaletą karnisza klasycznego jest to, że sam w sobie może stanowić ozdobę - w nowoczesnych aranżacjach niekiedy wręcz nie wykorzystuje się karnisza po to, aby dźwigał firany czy zasłony.
Jeśli chodzi o montaż, oba rodzaje karniszów są równie łatwe w mocowaniu. Wymagają nawiercenia otworów i umieszczenia w nich kołków montażowych oraz wkrętów. W zależności od modelu karnisza, szczegóły montażu mogą się różnić, jednak w ogólnych zarysach nie jest to trudne.
Zalety karniszów
Okna osłonięte tkaninami kojarzą się z przytulnością. Nadają wnętrzu miękkości i subtelności. Szeroki wybór tkanin i materiałów sprawia, że można dostosować kotary i firany do każdego rodzaju wnętrza - niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami scandi, minimalistycznego wystroju czy szukamy sposobu na eleganckie urządzenie gabinetu, dobrze dobrany do wnętrza karnisz z pewnością będzie jego ozdobą.
Zatem karnisze są uniwersalnym i sprawdzonym sposobem dekorowania okien. Dzięki temu, że możemy na nich podwieszać różnorodne tkaniny, zyskujemy komfort nie tylko estetyczny, ale również termiczny. Zasłony z termoizolacją lub po prostu wykonane z bardzo grubego materiału zaciemniają pomieszczenie i chronią przed zimnem. Dla niektórych osób są również bardziej przyjazne dla oka niż rolety.
Chcesz kupić wysokiej jakości rolety? Karnix.pl ma dla Ciebie wiele ciekawych propozycji.
Karnisze w postaci szyny sufitowej, jeśli ich montaż jest projektowany na etapie wykańczania wnętrza, dają wiele do zaoferowania. Mogą np. zostać ukryte w podwieszanym suficie, przez co będą zupełnie niewidoczne, a zasłony będą zdawać się "wypływać" z sufitu, co jest bardzo efektownym zabiegiem aranżacyjnym.
Minusy karniszów
Karnisze koniecznie muszą być dopasowane do obciążenia, jakiemu planujemy je poddać. Jeśli nie będą miały odpowiedniego udźwigu, szybko się wypaczą, a w najgorszym wypadku - wypadną ze ściany. Nie dopuścimy do tego jednak, jeśli dobrze zapoznamy się z instrukcją producenta oraz wybierzemy rozwiązanie firmowane przez znaną markę. Interesują Cię dobrej jakości karnisze? karnix.pl ma w swojej ofercie wiele dobrej jakości, designerskich rozwiązań.
Karnisze - szczególnie te w formie drążkowej - mają tendencję do zbierania kurzu. Jak każda powierzchnia położona wysoko, wymagają tego, aby od czasu do czasu je przetrzeć. Karnisze szynowe są znacznie bardziej higieniczne, ale też przez fakt, że są przytwierdzone do sufitu są położone znacznie wyżej niż tradycyjny odpowiednik. Z tego względu niskie osoby mogą mieć problem, aby wieszać na nich tkaniny, jeśli nie dysponują odpowiednio wysoką drabiną. Do zwykłego karnisza zazwyczaj wystarcza standardowe krzesło.
ARTYKUŁ PARTNERA