Styl art déco został zapoczątkowany w latach 20-tych XX wieku w okresie tzw. dwudziestolecia międzywojennego. Zgodnie z definicją jego nazwa wywodzi się od francuskiego art - sztuka i décoratif - dekoracyjny, w rozumieniu jakie język polski łączy z urządzaniem wnętrz.

Zdobione sztukaterią ściany nawiązują do wyrafinowanego, francuskiego wzornictwa. Proj. Ekaterina Lashmanova. BOCA DO LOBO

Czym charakteryzują się wnętrza w stylu art déco?

Eleganckie wnętrza w stylu art déco przepełnione są bogactwem i luksusem. Miarą luksusu nie jest jednak cena posiadanych mebli, ale ich najwyższa jakość i solidne wykonanie. Tutaj liczy się każdy detal! Przeciwnik minimalizmu sprytnie miesza meble z dawnych epok z nowoczesnymi elementami. We wnętrzach w tym stylu znajdziemy bowiem zdobione antyki jak też modne dziś opływowe kształty. Meble wykonane są najczęściej z najwyższej jakości materiałów: drewna pokrytego błyszczącym fornirem, szlachetnego kamienia np. marmuru lub szkła.

Styl art déco obfituje również w wyrafinowane tkaniny takie jak satyna czy aksamit wykończone zdobioną nitką, nierzadko ozdobione pikowaniami lub ornamentami. Na ścianach punktem obowiązkowym są lustra, najczęściej zdobione w kolorze złotym lub srebrnym.

Biżuteryjne złote dodatki, jak lampa podłogowa Flame Champagne, nadadzą wnętrzu ekskluzywność. MILOO HOME

Choć wnętrza w stylu art déco najczęściej urządzone są w stonowanej kolorystyce, uzupełniają je połyskujące dodatki. Spotkamy w nich również grę kontrastów np. zestawienie klasycznej czerni i bieli nawiązującej do paryskiego apartamentu Coco Chanel.

Maksymalizm art déco dumnie prezentuje oświetlenie będące istotnym elementem tego stylu. Są to najczęściej okazałe kryształowe żyrandole lub wiszące lampy pokryte złotem. Przepych art déco zauważymy również na ścianach pokrytych ozdobną sztukaterią lub wzorzystą tapetą. Elegancji dodają im również wiszące dzieła sztuki jak np. kopie obrazów słynnej malarki tego okresu - Tamary Łempickiej.

Nieodzownym atrybutem art déco były kryształowe żyrandole. Dziś często zastępują je wieloramienne lampy. WESTWING

Dla kogo przeznaczony jest styl art déco?

Art déco to styl dla wąskiego grona wymagających osób ceniących jakość i unikatowość mebli i dodatków. W luksusowym wnętrzu odnajdą się osoby zdecydowane, odważne, mające sprecyzowane oczekiwania. Wnętrze w tym stylu z łatwością zaaranżujemy zarówno w starej kamienicy, jak też w nowoczesnym apartamentowcu. Ograniczeniem może być jedynie nasz budżet lub ryzyko wiążące się z przesadnymi dekoracjami. Dlatego w przypadku tego stylu warto zaufać architektowi wnętrz.

Połączenie tradycji z awangardą towarzyszy nam do dziś. Dzięki temu styl art déco wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. W przeszłości popularność tego stylu zmalała w latach 30-tych. Między innymi wpłynął na to rozkwit niemieckiej szkoły Bauhaus, której stylistyka stała się gratką dla miłośników minimalizmu.

Kunszt międzywojennej sztuki docenili także projektanci Paprocki & Brzozowski w swoim atelier. MILOO HOME
Autor
Luksusowe art déco - przewodnik po stylu
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....