Skąd pochodzi styl Memphis?
Kiedy niezależni, postmodernistyczni projektanci spotykali się we wnętrzach mediolańskich kamienic, dywagując na temat stylu i nadchodzących trendów, w społeczeństwie rosło zainteresowanie minimalizmem. Grupa artystów emanująca buntem przeciwko tym zmianom, pragnęła wprowadzić do wnętrz lat 80. więcej energii, radości i funkcjonalności. Tak powstał styl Memphis - eklektyczna mieszanka kiczu lat 50., geometrii art deco i kolorystyki pop art'u.
Skąd pomysł na nazwę? Podczas spotkań często słuchano wtedy twórczości Boba Dylana, w którego piosence możemy usłyszeć fragment "To be stuck inside of Mobile with the Memphis blues again".
Jak urządzić wnętrze w stylu Memphis?
Wbrew pozorom urządzenie wnętrza w stylu Memphis to duże wyzwanie. Wystarczy jeden niewinny błąd, by perfekcyjnie zaprojektowana aranżacja nabrała kiczowatego charakteru. Dlatego też zanim przystąpimy do wyboru mebli i dodatków, przygotujmy tablicę inspiracji. Pomoże nam ona w doborze żywej kolorystyki i konkretnych detali. Dobrym sposobem jest wybór dwóch lub trzech kolorów przewodnich i bazowanie na ich odcieniach. Warto zastanowić się także nad punktem kulminacyjnym pomieszczenia. Pierwsze skrzypce może grać tu na przykład barwna tapeta lub plastikowe, neonowe meble.
Styl Memphis - dobór kolorów
Na ogół wnętrza w stylu Memphis są energetyczne, żywe i odważne. Głównie za sprawą kolorów, które odważnie wykorzystywane są zarówno na ścianach, jak też w formie mebli i dodatków. Świetnie sprawdzą się tutaj odcienie czerwieni, żółtego, różu, czy niebieskiego. Śmiało możemy łączyć różne barwy, od tych najbardziej nasyconych, po pastelowe. Ciekawym sposobem na przełamanie tej kolorystyki jest wprowadzenie czarno-białych dodatków.
Styl Memphis - wzory
Tutaj rządzi geometria! Koła, kwadraty, trójkąty, elipsy. Charakterystycznym motywem jest czarno-biały wzór squiggle. Szeroko pojęta abstrakcja gości także na obiciach meblowych i ścianach w postaci tapet.
Meble, dodatki, oświetlenie
Meble powinny nawiązywać formą do lat 80. XIX. wieku. To właśnie wtedy zapoczątkowano modę na Memphis. Nie bez znaczenia jest także materiał wykonania - klimat buntowniczego stylu idealnie oddaje plastik, który także dziś przechodzi swój renesans. Wybierając oświetlenie, zwróćmy uwagę na modele vintage - metalowe klosze, odsłonięte żarówki lub awangardowa bryła dopełnią całą aranżację.
Styl Memphis w pigułce:
- żywa kolorystyka i pastele
- geometryczne kształty
- vintagowe oświetlenie
- meble inspirowane latami 80.
- abstrakcyjne wzory
- plastik
Szukasz mebli i dodatków w stylu Memphis? Obejrzyj naszą galerię pod artykułem!