Skąd pochodzi styl Memphis?

Kiedy niezależni, postmodernistyczni projektanci spotykali się we wnętrzach mediolańskich kamienic, dywagując na temat stylu i nadchodzących trendów, w społeczeństwie rosło zainteresowanie minimalizmem. Grupa artystów emanująca buntem przeciwko tym zmianom, pragnęła wprowadzić do wnętrz lat 80-tych więcej energii, radości i funkcjonalności. Tak powstał styl Memphis - eklektyczna mieszanka kiczu lat 50-tych, geometrii art deco i kolorystyki pop art'u.

Skąd pomysł na nazwę? Podczas spotkań często słuchano wtedy twórczości Boba Dylana, w którego piosence możemy usłyszeć fragment "To be stuck inside of Mobile with the Memphis blues again".

fot. Swoon

Jak urządzić wnętrze w stylu Memphis?

Wbrew pozorom urządzenie wnętrza w stylu Memphis to duże wyzwanie. Wystarczy jeden niewinny błąd, by perfekcyjnie zaprojektowana aranżacja nabrała kiczowatego charakteru. Dlatego też zanim przystąpimy do wyboru mebli i dodatków, przygotujmy tablicę inspiracji. Pomoże nam ona w doborze żywej kolorystyki i konkretnych detali. Dobrym sposobem jest wybór dwóch lub trzech kolorów przewodnich i bazowanie na ich odcieniach. Warto zastanowić się także nad punktem kulminacyjnym pomieszczenia. Pierwsze skrzypce może grać tu na przykład barwna tapeta lub plastikowe, neonowe meble.

fot. Delightfull

Dobór kolorów

Na ogół wnętrza w stylu Memphis są energetyczne, żywe i odważne. Głównie za sprawą kolorów, które odważnie wykorzystywane są zarówno na ścianach, jak też w formie mebli i dodatków. Świetnie sprawdzą się tutaj odcienie czerwieni, żółtego, różu, czy niebieskiego. Śmiało możemy łączyć różne barwy, od tych najbardziej nasyconych, po pastelowe. Ciekawym sposobem na przełamanie tej kolorystyki jest wprowadzenie czarno-białych dodatków.

fot. Covet House

Wzory

Tutaj rządzi geometria! Koła, kwadraty, trójkąty, elipsy. Szeroko pojęta abstrakcja gości także na obiciach meblowych i ścianach w postaci tapet.

fot. Block Design

Meble, dodatki, oświetlenie

Meble powinny nawiązywać formą do lat 80-tych XIX. wieku. To właśnie wtedy zapoczątkowano modę na Memphis. Nie bez znaczenia jest także materiał wykonania - klimat buntowniczego stylu idealnie oddaje plastik, który także dziś przechodzi swój renesans. Wybierając oświetlenie, zwróćmy uwagę na modele vintage - metalowe klosze, odsłonięte żarówki lub awangardowa bryła dopełnią całą aranżację.

fot. Habitat

Styl Memphis w pigułce:

Szukasz mebli i dodatków w stylu Memphis? Obejrzyj naszą galerię pod artykułem!

Autor
Styl Memphis, czyli bunt z klasą
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....