Wzór squiggle dziś występuje rzadko, a szkoda, bo wyjątkowo pasuje do wnętrz retro. Print squiggle na ogół pojawia się w wersji czarno-białej, czyli w takiej, w jakiej został zaprojektowany przez założyciela Grupy Memphis, Ettore Sottsassa.

Jak wygląda kultowy wzór squiggle?

Wzór squiggle przypomina kształtem bakterie, które oglądamy pod mikroskopem - zresztą sam Ettore nazwał go „bacterio”. Po raz pierwszy projektant wykorzystał print squiggle na froncie regału Casablanca w 1981 roku. Squiggle może przybierać różne kształty i rozmiary, a także być stosowany w różnych kontekstach. Motyw squiggle był manifestacją krzykliwego, szalonego życia.

We wnętrzach zaprojektowanych przez Grupę Memphis panował istny chaos - geometryczne formy obok „falujących”, różowe kolory obok lamparcich kropek, plastikowe laminaty obok szkła. Wzór squiggle po raz pierwszy pojawił się na froncie regału

Współcześnie wzór squiggle pojawia się na tkaninach, tapetach, w podstawach lamp, designie graficznym, czy na opakowaniach produktów. Stwarza wrażenie ruchu i niewątpliwie przyciąga uwagę swoją niepowtarzalnością. Jest bardzo osobliwy i nietuzinkowy. Tak jak i cała Grupa Memphis, która wniosła do designu surrealistyczny i draczny styl. 

Czym była Grupa Memphis i print squiggle?

Grupa Memphis i print squiggle, który stworzyła, dla wielu osób są symbolem lat 80. XX wieku w designie i architekturze. Nazwa grupy powstała podczas spotkania, na którym zapadła decyzja o stworzeniu grupy. Stało się to w trakcie słuchania piosenki Boba Dylana „Inside of Mobile”. W pewnym momencie płyta zacięła się na słowach poety: „with the Memphis blues again”. 

Wazon z oryginalnymi uchwytami - ciekawy pomysł na inne zastosowanie wzoru squiggle

Grupa Memphis zaszokowała wszystkich jaskrawymi kolorami, plastikowymi laminatami i ozdobami oraz kiczowatymi geometrycznymi wzorami w lamparcią skórę. Zdecydowanie stała w kontrze do spokojnego, skromnego modernizmu, do bezdusznego „dobrego smaku” i do „mniej znaczy więcej”, które ów modernizm lansował tak w architekturze, jak i we wzornictwie.

Nawiązując do stolicy starożytnego Egiptu (Memfis) oraz miasta Memphis, w którym stoi dom Elvisa Presleya, projekty grupy były eklektyczne, nieobliczalne, czerpiące inspiracje z przeszłości i przyszłości.

Wzór squiggle szczególnie opanował tapety i tkaniny, ale czasami pojawia się w postaci wygiętego ramienia lampy

Squiggle - trend wnętrzarski na 2025 rok

Krzykliwe projekty Grupy Memphis określano postpunkowym trendem, który nie ma przyszłości. Faktycznie tak było. Ale koloryt grupy pozostał i dziś wielu projektantów powraca do tego stylu. Squiggle ma duże szanse być stać się gorącym trendem wnętrzarskim w 2025 roku. Opanował już tkaniny i tapety, ale pojawia się też coraz częściej w formie dodatków. 

Fot. otwierająca: Squiggle pasuje do wnętrz retro. Na zdjęciu pojawia się na poduszce. Choć zaprojektowany był w kolorze czarno-białym, dobrze wygląda również w brązach, Westwing

Autor
Wzór squiggle - zawijasowy trend wnętrzarski na 2025 rok. Jak go stosować w aranżacji?
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...