Jeśli bardzo podobają nam się wnętrza loftowe, ale nie dysponujemy odpowiednią przestrzenią lub nie chcemy przenosić tego surowego stylu dosłownie do swoich czterech ścian, jest pewne wyjście - nazywa się ono soft loft. Łączy w sobie cechy surowych przestrzeni industrialnych z przytulnymi i nastrojowymi elementami wnętrz mieszkalnych. 

Jak jest styl soft loft i skąd się wziął?

Soft loft możemy określić jako delikatny, łagodny, powściągliwy - taki loft udawany. W XIX wieku jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać fabryki. Podczas rewolucji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych prym wiódł region Nowa Anglia. Zakłady pojawiły się też na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku. Część fabryk nie przetrwała próby czasu i pozostawała w stanie ruiny. W latach 60. i 70. XX wieku zaczęto więc szukać pomysłu, jak wykorzystać hale magazynowe. Wtedy to powstały tak zwane lofty.

Rośliny doniczkowe zmieniają charakter wnętrza: wprowadzają życie, mogą zasłonić zbyt surową w charakterze lampę lub ocieplić metalową szafkę. Narzuty i świece dodatkowo stworzą nastrój w aranżacji w stylu soft loft

Z pewnością pamiętacie kultowy film „Uwierz w ducha” z Demi Moore i Patrickiem Swayze. Mieszkanie, w którym częściowo toczy się akcja, to jest właśnie loft. W Polsce wnętrza loftowe powstały, gdy rozpoczęto rewitalizację pomieszczeń poprzemysłowych w Łodzi czy we Wrocławiu (Nowa Papiernia). Od tej pory styl industrialny nie traci na popularności. Wystrój loftowy emanuje chłodem, przedkłada funkcjonalność nad estetykę, nie uznaje barw ocieplających wnętrze. Inaczej jest ze stylem soft loft - subtelniejszym obliczem loftu.

Ściany w stylu soft loft

Po pierwsze w soft lofcie ściany mają odcienie beżu i niekoniecznie muszą być betonowe lub beton imitować. Po drugie nie jest powiedziane, że mają być z cegły. Jeśli niemożliwe jest odkrycie jej spod warstwy tynku, urządzając mieszkanie w stylu soft loft możemy wyłożyć ściany płytkami przypominającymi cegłę i pomalować je na biało.

W soft locie dużą rolę odgrywa oświetlenie. Surowa loftowa lampa, a jednak w kolorze. Właśnie takich dodatków musisz szukać, żeby stworzyć soft loft, fot. NEGDIS

Jak urządzić wnętrza w stylu soft loft? 

Chcesz urządzić mieszkanie w stylu soft loft? Wybierz stonowane kolory ścian i poszukaj oryginalnych dodatków i mebli. Nie trzeba przeszukiwać poprzemysłowych hal, żeby zdobyć autentycznie industrialne meble. Wybierz stoły i stoliki, w których dominuje drewno, a tylko fragmenty są ze stali.

Wystarczą kolorowe fronty kuchennej wyspy i miękka tapicerka sofy, a loft zamieni się w soft loft i zrobi się zaciszny oraz pełen wdzięku

Metalowe fronty szafek w kuchni możesz pomalować na jaskrawy kolor, a siedziska krzeseł o surowej formie obić tapicerką. Resztę zrobią dodatki, które są ważne w aranżacji wnętrz w stylu soft loftowym. Zamiast fabrycznych lamp z kloszem z kratką wystarczą te minimalistyczne albo o intrygujących kształtach. Rośliny doniczkowe wprowadzą życie, a poduszki nadadzą wnętrzu w stylu soft loft przytulności - bo właśnie ta przytulność jest kluczem do stworzenia stylu soft loft.

Styl soft loft: kolory

Czy charakteryzuje się soft loft? Podoba Ci się styl soft loft i chcesz go wprowadzić do swojego domu? Poznaj charakterystyczne cech wnętrz w przytulnej wersji stylu industrialnego. W aranżacji wnętrz w stylu soft loft występują takie kolory, jak: beż, ochra, biel oraz elementy butelkowej zieleni czy granatu.

Styl soft loft: materiały

Styl soft loft jest dość przytulny, a to głównie za sprawą materiałów. W soft lofcie dużą rolę odgrywa drewno. Może pojawić się w meblach lub na podłodze. Sprawdzi się też naturalne drewno z dodatkiem metalu. Jeśli chodzi o tekstylia to we wnętrzach soft loft znajdziemy głównie bawełnę i wełnę oraz wykorzystanie różnych faktur materiałów. 

Styl soft loft: meble

W aranżacji wnętrz soft loft pojawiają się drewniane stoły i stoliki kawowe na metalowym ramiaku, ryflowane fronty szafek nocnych, czy kolorowe wyspy kuchenne. 

Soft loft w wersji ekskluzywnej. Duże okna, betonowy sufit i ciężkie grube kolumny świadczą o tym, że wnętrze było kiedyś bardzo surowym loftem. Teraz jest elegancki i przytulny, fot. BOCA DO LOBO

Styl soft loft: dodatki

Niedołączonym elementem stylu soft loft są dodatki. W salonie na kanapie można położyć kolorowe poduszki i narzuty. Ważnym wyznacznikiem mieszkania w stylu soft loft będą też intrygujące lampy w różnych kształtach albo lampy minimalistyczne, ale kolorowe, ze złotymi i szklanymi elementami, czy neony. Na ścianach warto powiesić ciekawe lustra, czy plakaty z uproszczonym kolorowym rysunkiem.

Odważne lustro zrównoważy kolory, mnogość poduszek i zieleń typowe dla soft loft. Mimo wszystko trochę ze stylu tradycyjnego loftu musi zostać, fot. MELODY MAISON

Pamiętaj też o roślinach doniczkowym. We wnętrzach w stylu soft loft sprawdzą się pnącza oraz wysokie palmy czy draceny o dużych, geometrycznych liściach. 

Autor
Soft loft we wnętrzach: jak zastosować? Komu spodoba się mieszkanie w stylu soft loft?
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...