Palmy to okazałe wywodzące się z topików rośliny, które wbrew powszechnej opinii wcale nie są trudne w uprawie i bardzo ładnie rosną w warunkach domowych. Z uprawą wielu gatunków palm poradzą sobie nawet osoby bez doświadczenia w pielęgnacji roślin doniczkowych.

Palmy są wytrzymałe, nie mają dużych wymagań i są naprawdę bardzo dekoracyjne. W jakich wnętrzach palmy sprawdzą się najlepiej? Decydując się na uprawę palmy, trzeba pamiętać, że zdecydowana większość gatunków to duże, rozłożyste i wysokie rośliny. Nie nadają się one więc raczej do niewielkich pomieszczeń. Palmy możemy postawić w salonie, sypialni, gabinecie czy jasnym holu. Najważniejsze, aby rośliny miały wystarczająco dużo przestrzeni do wzrostu. 

Gatunków i odmian palm jest naprawdę sporo. Różnią się one pomiędzy sobą siłą wzrostu i wyglądem liści. Można jednak śmiało stwierdzić, że wszystkie palmy są roślinami na tyle uniwersalnymi, że stanowią piękne dopełnienie pomieszczeń urządzanych w różnych stylach. Pasują zarówno do modernizmu, minimalizmu czy wnętrz industrialnych, jak i tych urządzonych w luksusowy i bardzo elegancki sposób. Jakie palmy wybrać do domowej uprawy? Wiele zależy tutaj od naszego gustu. Swoją przygodę z uprawą palm warto jednak zacząć od tych najłatwiejszych w uprawie, a zarazem niezwykłej urody gatunków. Podpowiadamy, jakie palmy wybrać do domu.

3 najpiękniejsze gatunki palm do uprawy domowej

Palmy najczęściej kupujemy w donicach w kwiaciarniach lub centrach ogrodniczych, ale są też gatunki, które z łatwością wyhodujemy samodzielnie w domu z nasion. Przyjrzyjmy się bliżej uprawie kilku najpopularniejszych gatunków tych roślin:

Areka

Areka Dypsis lutescens jest okazałą tropikalną rośliną, która w uprawie doniczkowej osiąga maksymalnie 2 metry wysokości. Liście rośliny wyrastają na bardzo długich łodygach, są sztywne, intensywnie zielone i tworzą piękny gęsty i rozłożysty pióropusz. Roślina jest nie tylko łatwa w uprawie i bardzo dekoracyjna, ale także świetnie nawilża i oczyszcza powietrze w pomieszczeniach. Ten gatunek palmy preferuje stanowiska jasne, ale ze światłem rozproszonym, a nie silnym bezpośrednim promieniowanie słonecznym. Nie stawiajmy więc roślin na przykład tuż przy oknie (zwłaszcza takim o wystawie południowej, gdzie słońce silnie operuje w zasadzie przez cały dzień), ponieważ może to skutkować poparzeniem liści palmy.

Wybierając miejsce dla areki, nie zapominajmy też o tym, że jest to gatunek, który nie lubi przeciągów. Najodpowiedniejszą temperaturą do uprawy tej palmy jest 18-20⁰C w okresie od wiosny do jesieni, a zimą, gdy roślina przechodzi okres spoczynku nawet około 15-16⁰C. Areka będzie więc idealna do nieco chłodniejszych pomieszczeń.

Palma ta ma długie, lecz słabo rozgałęzione korzenie, dlatego najodpowiedniejsza do jej uprawy będzie dosyć wysoka, ale wąska doniczka. Roślinę warto od razu posadzić w specjalistycznym podłożu do uprawy palm, które znajdziemy kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Jeśli nie mamy możliwości jego zakupu, wówczas sprawdzi się także własnoręcznie wykonane podłoże z dobrej jakości ziemi kompostowej wymieszanej pół na pół z piaskiem. Ważna jest też warstwa drenażu na dnie doniczki, ponieważ palmy nie lubią wody zalegającej w podłożu.

Areka to palma, która ma dosyć duże wymagania wodne. Podłoże w jej doniczce powinno być stale lekko wilgotne, dlatego latem konieczne jest umiarkowane podlewani nawet dwa razy w tygodniu, z kolei zimą najczęściej wystarczy podlewać roślinę raz na 7-10 dni. Palmy są wrażliwe na nadmiar wapnia w wodzie, więc ważne jest również to, jakiej wody używamy do podlewania. Najlepiej, aby była to przegotowana odstana woda o temperaturze pokojowej.

Dla areki duże znaczenie ma również wilgotność powietrza. Często w sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą palma cierpi z powodu zbyt suchego powietrza w mieszkaniu. Objawia się to zasychaniem końcówek jej liści. Aby temu zapobiec, warto w okresie zimowym regularnie zraszać roślinę lub używać nawilżacza powietrza w pomieszczeniu, w którym stoi nasza palma. Arekę nawozimy odżywką do palm w okresie wiosenno- letnim. Podczas zimowego spoczynku, zaprzestajemy nawożenia.

Chamedora wytworna

Chamedora wytworna Chamaedora elegnas znana również jako palma koralowa to roślina nieco niższa niż areka. W uprawie doniczkowej zwykle dorasta ona do wysokości 1-1,5 metra, co czyni ją przydatną również do mniejszych pomieszczeń. Z tego względu jest to najpopularniejsza palma w uprawie doniczkowej. Palma koralowa rośnie bardzo wolno. Zwykle w ciągu roku pojawiają się jedynie 2 lub 3 nowe liście. U młodych roślin są one gęsto osadzone, co sprawia, że roślina ma krzaczasty pokrój. W miarę wzrostu jednak ich łodygi bardzo się wydłużają i pokrój palmy się zmienia.

U dojrzałych egzemplarzy palmy koralowej zwieńczeniem długich nagich łodyg są piękne duże i sztywne liście w ciemnozielonym kolorze. Chamedora to jedna z nielicznych palm, która zakwita w warunkach uprawy domowej. Jej kwiaty, choć niewielkie, to są naprawdę bardzo urokliwe. Mają żółty kolor i delikatnie pachną. Mają one kształt małych kulistych koralików i są zebrane w charakterystyczne luźne kwiatostany. To właśnie od wyglądu kwiatów, często nawyzywa się chamedorę palmą koralową.

Chamedora jest rośliną łatwą w uprawie. Jest bardziej tolerancyjna niż areka, lecz również ma spore potrzeby wodne. Odpowiednim stanowiskiem do uprawy palmy koralowej będzie miejsce półcieniste. Możemy roślinę oczywiście postawić przy oknie, ale jest to wskazane jedynie w pomieszczeniach wychodzących na północ, północny- zachód lub północny wschód.

W pokojach o wystawie południowej lepiej postawić palmę w głębi pomieszczenia. Idealną temperaturą do uprawy chamedory jest 20-22⁰C, choć zimą w okresie spoczynku warto roślinę nieco przechłodzić, obniżając temperaturę nawet do 16-18⁰C. Chamedora jest dosyć tolerancyjna w stosunku do podłoża. Będzie ładnie rosła w każdej próchnicznej i przepuszczalnej ziemi ogrodniczej o odczynie zbliżonym do obojętnego. Sprawdzi się więc nawet zwykła kompostowa ziemia ogrodnicza- możemy ją wymieszać z odrobiną piasku lub torfu.

Oczywiście świetnym wyborem będzie także specjalne podłoże do uprawy palm. Również dla tej palmy ważne jest regularne podlewanie, ale jest ona nieco bardziej odporna na krótkie okresy suszy niż na przykład areka. Bardziej za to może jej zaszkodzić przelanie, dbajmy więc o to, by podlewać roślinę częściej, lecz mniejszą ilością wody. Ważna jest też odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym rośnie palma. W lecie oraz w sezonie grzewczym warto nawet codziennie spryskiwać palmę mgiełką przegotowanej wody o temperaturze pokojowej.

Palma kokosowa

Palma Coco nucifera uchodzi powszechnie za trudną w uprawie i bardzo wymagającą. Jest to jednak nieporozumienie, ponieważ jeśli zapewnimy tej palmie odpowiednie warunki wzrostu, to jej pielęgnacja jest bezproblemowa, a roślina bardzo ładnie rośnie. Palma kokosowa to specyficzny gatunek, który kojarzy nam się przede wszystkim z egzotycznymi plażami. Choć wiele osób marzy o tym, by przenieść wakacyjny klimat do swojego mieszkania, uprawiając palmę kokosową, to jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo wysoki gatunek palmy. W naturze osiąga ona 6 metrów wysokości, natomiast w uprawie doniczkowej dorasta nawet do 3 metrów. Dlatego sprawdzi się jedynie w dużych i wysokich pomieszczeniach.

Liście tej palmy są bardzo duże i dekoracyjne. Mają one kolor żywo zielony. W przeciwieństwie do areki oraz chamedory palma kokosowa lubi stanowiska bardzo słoneczne i nie ma nic przeciwko bezpośredniemu promieniowaniu słonecznemu. Możemy ja więc postawić w pobliżu okna. Roślina preferuje temperaturę w zakresie 18-22⁰C, ale dobrze czuje się również w cieplejszych pomieszczeniach.

Palma kokosowa w warunkach naturalnych rośnie w pobliżu brzegów mórz i oceanów. Preferuje więc bardzo lekkie przepuszczalne podłoże. Idealnie sprawdzi się ziemia uniwersalna wymieszana pół na pół z piaskiem lub lekka ziemia kwiatowa o odczynie od delikatnie kwaśnego po obojętny. Ziemia, w której roślinie roślina musi być stale wilgotna, dlatego należy ją podlewać wiosną i latem co najmniej dwa razy w tygodniu, a zimą w zależności od potrzeby- w chłodniejszych pomieszczeniach raz na 7-10 dni, a w tych ogrzewanych, gdzie powietrze jest bardziej suche częściej.

Palma kokosowa podobnie jak pozostałe gatunki również lubi zraszanie i jest dosyć wrażliwa na suche powietrze w pomieszczeniach. Do najczęstszych przyczyn niepowodzenia w uprawie tego gatunku należą właśnie zbyt przesuszone powietrze w mieszkaniu oraz błędy w podlewaniu. Oba problemy można jednak bardzo łatwo rozwiązać. Wystarczy zakupić nawilżacz powietrza, a także zraszać roślinę. Uważajmy też, aby nie przesuszyć palmy kokosowej - podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne.

W przypadku większości palm samodzielna uprawa roślin z nasion jest trudna i długotrwała. Dlatego rośliny takie jak areka czy chamedora lepiej po prostu kupić w doniczce w kwiaciarni lub centrum ogrodniczym. Wybierając rośliny, zwróćmy uwagę na to, by ich liście były zdrowe- bez żadnych plam i śladów zerowania szkodników. W postaci gotowej sadzonki można oczywiście kupić również palmę kokosową, jednak w przypadku tego gatunku możliwe jest także samodzielne wyhodowanie rośliny z orzecha kokosowego, który jest nasionem tego gatunku.

Innym gatunkiem palmy, którą również możemy wyhodować z nasiona, jest palma daktylowa- wystarczy posadzić w ziemi pestkę z daktyla. Choć nasiona palm kiełkują dosyć długo (niektóre nawet kilka miesięcy), to własnoręczna uprawa roślin z nasion daje ogromną satysfakcję, więc z pewnością warto spróbować.