Fikus to bardzo popularna i lubiana roślina, którą bardzo często można spotkać w wielu domach. Zachęca on swoim przepięknym wyglądem i wcale nie jest taki trudny w uprawie, jak mogłoby się wydawać. Fikus jest tak właściwie figowcem, a co więcej, jest on drzewem, które zrzuca liście. Oczywiście mowa tu o opadaniu liści na jesień, gdyż jest to jak najbardziej pożądane zjawisko. Problem może jednak pojawić się, kiedy fikus gubi swoje liście poza tym sezonem. Może to oznaczać choroby lub nieprawidłowe warunki jego uprawy. Mając fikusa bądź też decydując się na jego zakup, zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej na jego temat i przede wszystkim, zgłębić swoją wiedzę na temat odpowiednich warunków jego uprawy.

Jakie są odmiany fikusa?

Popularny fikus może występować w różnych odmianach. Należy on tak naprawdę do bardzo zróżnicowanej grupy roślin. Poszczególne odmiany fikusa mogą się pomiędzy sobą różnić, chociażby wielkością czy też grubością liści. Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów fikusa jest tak zwany fikus sprężysty, który dodatkowo dzieli się na pododmiany: ciemnozielony fikus robusta o ciemnozielonych liściach, czarny fikus abidjan, czy także wielokolorowy fikus tineke.

Liście fikusów z tej grupy odmian są bardzo duże, sztywne i owalne, a wyrastają z jednej pionowej gałęzi. Kolejną z odmian fikusa jest fikus drobnolistny. Ta odmiana dzieli się na takie pododmiany jak: fikus deltolistny oraz fikus benjamin. Te fikusy różnią się przede wszystkim, jeśli chodzi o kolor, a także mają one nieco inny kształt liści.

Fikus - pielęgnacja i uprawa

Zastanawiając się, jaka ziemia dla fikusa będzie najlepsza, najlepiej wybrać bardzo dobrze przepuszczalną ziemię. Rewelacyjnie sprawdzi się w tej roli mieszanka w proporcjach pół na pół podłoża uniwersalnego wraz z dodatkami rozluźniającymi, takimi jak perlit, piasek czy też podłoże do storczyków. Zaraz po zakupie fikusa najlepiej jest przesadzić go jak najszybciej do docelowego pojemnika, ponieważ nie najlepiej znosi on produkcyjne podłoże.

Co więcej, fikus nie przepada zalanych korzeni, dlatego też należy wybrać taką doniczkę, która wyposażona będzie w specjalne dziurki służące do odpływu nadmiarowej wody z ziemi. Wybierając odpowiednie miejsce dla fikusa, najlepiej jest zdecydować się na miejsce, w którym nie ma przeciągów, ponieważ fikus nie znosi wahania temperatur.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest postawienie go w jednym miejscu i nieprzestawianie go już w późniejszym czasie w inne miejsca, ponieważ fikus zwykle przyzwyczaja się do danego miejsca i jest dość wrażliwy na jego zmianę. Fikusa warto postawić w dość jasnym i dobrze nasłonecznionym miejscu, jednak w dni, w które słońce bardzo mocno świeci, warto delikatnie osłonić roślinę, by uniknąć poparzenia.

Jeśli chodzi o temperaturę, fikus jak najbardziej może stać w temperaturze pokojowej, lecz należy unikać nagłych spadków temperatury, zwłaszcza poniżej 16 stopni Celsjusza. Fikus potrzebuje być regularnie podlewany, a więc kiedy ziemia w doniczce będzie już prawie całkiem sucha, wystarczy odpowiednio podlać roślinę i czynić to systematycznie. Fikusa można także nawozić, nie częściej jednak niż podczas co czwartek podlewania, używając do tego nawozów do roślin zielonych.

Jeśli z kolei chodzi o rozmnażanie fikusa, najlepiej jest wykonać je za pomocą sadzonek pędowych bądź wierzchołkowych w okresie wiosennym. Sadzonkę warto umieścić bezpośrednio w ziemi.

Fikus - choroby

Jak już wyżej wspomniano, fikus naturalnie gubi swoje liście, kiedy to przygotowuje się do tak zwanej pory suchej. Liście mogą jednak opadać z różnych innych przyczyn, które najlepiej jak najszybciej zweryfikować i wdrożyć odpowiedni plan uprawy. Fikus bardzo źle znosi transport ze sklepu do domu, a także zwykłe przestawianie doniczki z rośliną z miejsca na miejsce. Podczas takich sytuacji, może on zgubić swoje liście. Niekiedy mówić można także o nadmiernym podlaniu fikusa, określanym po prostu jako przelanie. W takiej sytuacji roślina może nam dawać o tym znać podczas codziennej pielęgnacji, na przykład poprzez inne zabarwienie liści.

Niestety fikus może być również zaatakowany przed różnego rodzaju szkodniki. Najlepiej jest w takiej sytuacji sprawdzić spody liści fikusa, ponieważ w ten sposób możemy zauważyć, czy rzeczywiście z fikusem dzieje się coś niedobrego. Na liściach fikusa mogą się czasem pojawić różne plamy czy kropki. Żółte liście na roślinie mogą świadczyć na przykład o po prostu przelaniu, lecz także o obecności tak zwanych przędziorków.