Kroton jest naprawdę piękną rośliną, którą bardzo często spotkać można w domowych zaciszach. Zachwyca on przepięknym ubarwieniem swoich liści, jednakże nie jest on najłatwiejszą rośliną, jeśli chodzi o trudność uprawy. Zastanawiając się jak kwitnie kroton, warto wiedzieć, iż ma on bardzo małe i niezbyt zauważalne kwiaty - jego szczególną cechą są piękne liście. Ma on niestety dość spore wymagania uprawowe, stąd też, zanim zdecydujemy się właśnie na tę roślinę, powinniśmy możliwie jak najwięcej się o niej dowiedzieć, by zapewnić krotonowi jak najlepsze warunki.

Co warto wiedzieć o krotonie?

Kroton pstry, bo tak poprawnie brzmi jego nazwa, jest bardzo znaną rośliną i uwielbianą przez wielu. Wyróżnia się przede wszystkim sporymi i bardzo bogato ubarwionymi liśćmi. Są one błyszczące i skórzaste. Roślina ta jest również niekiedy nazywana trójskrzynem i pochodzi ona z tropików, głównie z Malezji, wysp pacyficznych oraz różnych części Południowej Azji.

Uprawiając tę roślinę, potrafi dorosnąć ona do maksymalnie 1,5 metra wysokości, natomiast rosnąc w naturze, może ona osiągnąć nawet kilka metrów wysokości. Kroton jest rośliną, która potrafi zaskakiwać, gdyż może on osiągać różne barwy - od żółtego, poprzez pomarańczowy czy czerwony, aż do brązowego. Co więcej, na jego liściach występują różne wzory, takie jak na przykład plamki czy kropki.

Kroton - uprawa

Jako iż kroton jest dość wymagającą rośliną, najlepiej jest naprawdę postarać się o zapewnienie mu możliwie jak najlepszych warunków do wzrostu, zwłaszcza kiedy uprawiamy go w doniczce.

Gleba i podlewanie krotona

Zastanawiając się, jaka ziemia dla krotonu będzie najlepsza, warto utrzymywać wciąż delikatnie wilgotną ziemię, by odwzorować, chociaż odrobinę naturalne środowisko, w którym rośnie kroton. Roślina ta jest bardzo mocno wrażliwa na przesuszenie, a nawet na przeciągi, stąd też warto utrzymywać zarówno odpowiednią wilgotność, jak i także temperaturę - nie powinna ona spadać poniżej 15 stopni Celsjusza.

Najlepsza temperatura dla krotonu to 20-25 stopni Celsjusza latem oraz 18-20 stopni Celsjusza zimą, przy czym w zimie nie warto kupować tej rośliny, ponieważ jej transport ze sklepu do domu może okazać się sporym wyzwaniem dla rośliny. Nie można jednak także przelać rośliny, gdyż kroton jest wrażliwy też na zbyt wysoką wilgotność. Najlepiej więc codziennie zraszać delikatnie jego liście, natomiast jeśli chodzi o ziemię, należy kontrolować jej wilgotność i w sposób umiarkowany podlewać wodą w temperaturze pokojowej, przy czym woda do podlewania nie powinna zawierać chloru.

Miejsce

Najlepiej jest umieszczać go w dość dobrze oświetlonych miejscach, jednakże nie bezpośrednio nasłonecznionych. Warto wiedzieć, iż w miejscach bardziej ciemnych, liście tej rośliny bledną, stają się bardziej zielone oraz pomniejszają się. Co ciekawe, naturalnie kroton często rośnie w dobrze nasłonecznionych miejscach, jednakże wpływa na to dość wilgotne powietrze, gdyż w naturze rośnie on w tropikach. Uprawiając kroton w bardziej suchym klimacie, niestety jest on bardziej wrażliwy na słońce, stąd wybór stanowiska jest dość istotny w jego przypadku.

Nawożenie

Kroton śmiało można nawozić, stosując do tego nawozy długo działające. Kiedy już przesadzimy roślinę, można wymieszać granulki nawozu wraz z ziemią w stosunku 1 łyżeczka nawozu na 1 litr podłoża. Co więcej, co dwa tygodnie najlepiej jest podlewać kroton specjalnym rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym dla roślin o ozdobnych liściach.

Jak rozmnażać kroton?

Kroton najlepiej jest przesadzać wiosną podczas przycinania. Najlepiej jest wtedy na odciętym wierzchołku pędu, mniej więcej o długości 10 cm pozostawić tylko dwa lub trzy liście i na 3 godziny umieścić taki pęd w wodzie. Kolejnym krokiem powinno być zanurzenie pędu w ukorzeniaczu, a następnie włożenie go do torfu zmieszanego z piaskiem o dość sporej wilgotności. Taką sadzonkę najlepiej jest postawić w lekko zacienionym i ciepłym miejscu, okrywając ją woreczkiem foliowym, lecz nie w pełni szczelnie.

Kroton - choroby

Jak wiadomo, kroton jest bardzo wymagającą rośliną, co oznacza niestety, iż można z łatwością dopuścić do różnych jego chorób. Częstym zjawiskiem jest na przykład usychanie brzegów jego liści, które najczęściej wywołane jest zbyt suchym powietrzem. Warto pamiętać, by codziennie zraszać liście krotonu, zapewniając im w ten sposób odpowiednią wilgotność. Zdarzyć się także może, iż liście krotonu zaczną opadać.

Również może to być reakcja rośliny na zbyt suche powietrze albo także na zbyt niską temperaturę lub przeciąg. Najlepiej stawiać kroton w miejscu o stałej, dość wysokiej temperaturze. Kiedy liście krotonu stają się coraz bardziej zielone, może to oznaczać, iż nasza roślina znajduje się w zbyt mocno zacienionym miejscu. Najlepiej jest postawić ją wtedy bliżej okna, a w przypadku zimy, bliżej lamp. Więdnięcie liści krotonu, czy też pojawianie się na nich jasnych plam może być oznaką zbyt mocnego nasłonecznienia rośliny.