Pisanki, kraszanki, jajka pod różnymi postaciami to jeden z kluczowych symboli wiosennych świąt. Warto jednak twórczo podejść do tematu i zainspirować się obłymi, owalnymi formami także w różnych elementach wystroju - od mebli po dodatki. Taki design ma zresztą ponadczasowy walor i wcale nie musi trafić do domu tylko na wiosnę. Z powodzeniem będzie cieszył oko przez cały rok.

Naturalne krągłości są dziś zdecydowanie na topie. Zamiast kanciastych, zgeometryzowanych form coraz bardziej preferujemy linie miękkie i subtelne - takie, które spotkamy w przyrodzie. Aż się więc prosi, by zwrócić uwagę na jajo. Co ciekawe, motyw ten wcale nie jest designerską nowinką. Spotkamy go w wielu ikonicznych projektach. 

Ale jajo! Od fotela do sofy

Opowieść o owalnych kształtach zaczniemy od większych sztuk, jakimi są meble wypoczynkowe. Tu nie trzeba daleko szukać, bo mamy przecież kultowy fotel o nazwie… Egg! To projekt Arne Jacobsena uchodzący już za klasykę skandynawskiego designu (dystrybuuje go duńska marka Fritz Hansen). W przypadku tego fotela forma jaja jest jednak raczej umowna - chodzi przede wszystkim o krągłości w oparciu, a mebel ogólnie jest nowoczesną wariacją na temat klasycznego uszaka.

Wazon Egg, proj. Arne Jacobsen, Fritz Hansen

O wiele dalej w swoim projekcie poszedł jednak Eero Aarnio, który zaprojektował fotel Ball. Tym razem mamy już jajo w pełnej okazałości! Wydrążona „skorupka” wykonana z połyskującego, białego włókna szklanego kryje w sobie wygodne siedzisko wyściełane wełną kaszmirową w wyrazistych kolorach (bodaj najpopularniejsza jest wersja z czerwonym środkiem). To jeden z projektów stanowiących dumę fińskiego wzornictwa.

Kształt jaja, ale w nieco innym wydaniu, zainspirował też Pierre’a Paulina w kolekcji foteli i sof modułowych Pacha (Gubi). Te rozkosznie miękkie meble wyglądają, jakby były wykonane z miękkich, obranych… jajek! Ich innym znakiem rozpoznawczym są lekko marszczone tkaniny tapicerskie, typowe dla designu lat 70., który zresztą na nowo jest dziś odkrywany.

Kolekcja Pacha, Pierre Paulin, Gubi

Podobne inspiracje znajdziemy również w sofach czy fotelach z kolekcji Mutation marki Maarten de Ceulaer. Całość wygląda jak pączkująca, wręcz żywa konstrukcja, z której wyrastają coraz to nowe jajeczne formy.

Kolekcja Mutation, Maarten de Ceulaer

Twarde sztuki - od półek do oświetlenia

Design inspirowany jajem to nie tylko domena miękkich mebli wypoczynkowych. Równie twórczo takie formy adaptowane są w tzw. meblach twardych. Są to zarówno owalne formy blatów stołów i stolików, jak i fantazyjne, nowoczesne półki, w których obłe kształty budują intrygujące kompozycje - świetnie odnajdujące się w roli nowoczesnych dekoracji. Kolejny przykład to lustra, które we współczesnych wnętrzach bardzo często stanowią alternatywę dla tradycyjnego dekoru ściennego. Szklane płaszczyzny w minimalistycznych bądź bogato zdobionych ramach optycznie powiększają pomieszczenie, wprowadzając do niego też więcej światła. A jeśli dodatkowo mają obłe bądź owalne kształty, subtelnie urozmaicają wystrój w rytmie przytulności i wizualnej miękkości.

Szukając nawiązań do formy jaja, warto też spojrzeć w górę. Kto powiedział, że klosze muszą być idealnie kuliste bądź zgeometryzowane? Spłaszczone kule w eliptycznych kształtach mają też ten ciekawy walor, że doskonale pasują do niskich pomieszczeń. Wspaniale też prezentują się chociażby nad stołem w jadalni. Inny przykład? Lampy stołowe z kloszami w formie jaja. A jeżeli poszukujemy czegoś spektakularnego, zwróćmy uwagę na większe kompozycje kloszy o obłych liniach, takie jak np. zjawiskowe, nowoczesne żyrandole.

Siła dodatków

Duże meble zainspirowane formami jaja dla niektórych osób mogą być jednak opcją zbyt odważną. Wymagają bowiem dużego wnętrzarskiego wyczucia, a przede wszystkim umiejętnego zaaranżowania otoczenia dla nich. Dlatego więc przygodę z obłymi, owalnymi formami można zacząć także od drobnych dekoracyjnych akcentów. Świetny przykład z wyższej designerskiej półki stanowi chociażby Egg Vase - czyli wazon z oferty awangardowej holenderskiej marki Moooi (projekt samego Marcela Wandersa). Najprościej ujmując, całość wygląda jak stos połączonych ze sobą białych jajek. Kolorystyka - mimo odważnej formy - jest na tyle uniwersalna, że świetnie odnajduje się w różnorodnych wnętrzach.

Wazon Egg, Moooi

Inne obłe, lekko pękate kształty wazonów dobrze sprawdzają się w różnych okolicznościach i przez cały rok. Można w nich eksponować sezonowe kwiaty, a na Wielkanoc stworzyć modną kompozycję - wstawić gałązki drzew z częściowo rozwiniętymi listkami lub wiosennymi kwiatami i zawiesić na nich pisanki jak bombki. Za pomocą jakich jeszcze drobnych przedmiotów można ciekawie wprowadzić formę jaja? Oto kilka przykładów:

• „jajeczne” solniczki i pieprzniczki;

• podstawki na jajka idealnie do nich dopasowane;

• „pączkujące” świeczniki na tealighty;

• zdobne pojemniki na drobiazgi czy nawet biżuterię (dekorowane w stylu glamour).

Autor
Design inspirowany jajem - w sam raz na Wielkanoc! Obłe meble i dodatki
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...