Czym jest styl skandynawski?

Jak sama nazwa wskazuje wywodzi się z północy naszego kontynentu. Wielu badaczy upatruje jego początek w działalności wybitnych designerów z połowy XX wieku. Jednak oni nie tyle go zainicjowali, co spopularyzowali i rozsławili na świecie. Skandynawski styl jest bowiem nierozerwalnie związany ze sposobem życia mieszkańców Skandynawii i wyznawanymi przez nich wartościami.

Tu jest wszystko, co Skandynawowie lubią najbardziej: światło, przestrzeń, wygoda i naturalne materiały. Czuje się bliskość natury. Fot. Kristin Sundberg

Projektanci tacy jak Arne Jacobsen, Hans Wegner czy Tapio Wirkkala przyczynili się natomiast do jego upowszechnienia na arenie międzynarodowej. To za ich sprawą skandynawskie wzornictwo zrobiło zawrotną karierę i zagustowali w nim m.in. Amerykanie i Niemcy, a także Polacy.

Styl skandynawski w pigułce:

 • cechy:
  minimalizm, prostota, funkcjonalność;
 • kolory:
  biel, szarości, popielate odcienie i beże uzupełnione o błękit, pastele lub kolory ziemi;
 • materiały:
  drewno, metal, szkło, wiklina;
 • tkaniny:
  bawełna, len, wełna, gruby splot, szorstkie tkaniny;
 • dodatki:
  praktyczne, w niewielkich ilościach, jak poduszki, kosze czy własnoręcznie wykonane ozdoby; a także dekoracje o motywach zwierzęcych

Niewątpliwy wpływ na spopularyzowanie stylu skandynawskiego wywarła na społeczeństwo działalność szwedzkiego marketu IKEA. Dobra jakość, prosty design, przystępne ceny i prorodzinna polityka spółki sprawiły, że polskie sklepy nieprzerwanie od 20 lat przeżywają oblężenie.

Odmiany stylu skandynawskiego

Z punktu geograficznego do Skandynawii zaliczamy północny region Europy obejmujący Szwecję, Norwegię oraz Danię. Czy w związku z tym styl skandynawski różni się w zależności od regionu, z którego pochodzi? Poniekąd tak!

Z tej grupy na całkowite wyodrębnienie zasługuje styl duński. Cechuje go jeszcze większa prostota niż w przypadku klasycznego stylu skandynawskiego. Przedmiotów jest niewiele, ale najlepszej jakości. Tu nie ma miejsca na przypadek.

Ten minimalistyczny odłam stylu z Północy zebrał niemalże wszystkie kultowe meble światowej klasy! Duńczycy bowiem mogą pochwalić się klasykami takimi jak lampa PH, krzesło czy fotel Egg. Wybierając oświetlenie w stylu duńskim koniecznie nie zapomnijmy o marce Le Klint produkującej lekkie, plisowane abażury z papieru. Jej początki sięgają już dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to znany duński architekt i inżynier Peder Vilhelm Jensen-Klint opracował nowy klosz do…lampy naftowej!

Kolejną odmianą stylu skandynawskiego jest jego rozwinięcie uzupełnione o ciemne barwy – styl dark nordic. Czy wiecie, że styl skandynawski z dominacją jasnych barw powstał w Skandynawii dopiero za sprawą prac malarza Carla Larssona? Wcześniej w szwedzkich domach dominowały ciemne kolory takie jak granat, antracyt i butelkowa zieleń często uzupełnione o kwiatowe, rustykalne elementy. Styl dark nordic to nic innego tylko reaktywacja tych wnętrz w nowej odsłonie.

Opisując odmiany stylu skandynawskiego nie sposób zapomnieć o jego eklektycznych mieszankach. Łącząc prostotę i minimalizm z lekkimi, rattanowymi detalami stworzymy modny styl scandi boho. Z kolei miksując industrialne elementy ze skandynawskim minimalizmem i sielskim stylem rustykalnym zaprojektujemy wnętrze w stylu cottagecore.

Dla kogo styl skandynawski?

Styl skandynawski przede wszystkim ma w sobie coś luksusowego i swojskiego zarazem. Swojskiego za sprawą przywiązania do naturalnych materiałów - drewna, szkła i tkanin. Nawet mieszkanie w centrum wielkiego miasta ubrane w styl skandynawski będzie przyjazne i na swój sposób znajome. Nie będzie nas onieśmielać skomplikowanymi formami i wymyślnymi rozwiązaniami. Zaprosi nas za to jasną kolorystyką, przytulnym wystrojem i niezwykle wygodnymi meblami. Pozwoli nam poczuć się jak u siebie nawet setki kilometrów od domu.

Sypialnia z białymi ścianami i plakatem nad łóżkiem pościelonym kocem z wełny czesankowej
Zaletami stylu skandynawskiego są funkcjonalność i prostota. Dlatego chętnie po niego sięgamy w urządzaniu wnętrz. Gwarantuje on harmonię, ład i jednocześnie pobudzającą i wyciszającą atmosferę. Fot. Kristin Sundberg

Z kolei luksus, jaki jest w tym stylu wynika z wysokiej jakości stosowanych materiałów, prostych acz niezwykle starannie i precyzyjnie kształtowanych form. Skandynawowie wszak nieco inaczej niż ich południowi sąsiedzi pojmują luksus. To nie zbytek, obfitość czy bogactwo, ale nade wszystko wygoda. To dlatego krzesła projektowane przez Duńczyków czy Szwedów należą do najbardziej pożądanych na świecie, bowiem dają maksimum komfortu. Szczęśliwi posiadacze foteli Arne Jacobsena czy Hansa Wegnera, nie uświadczą bólu pleców. Za to z niecierpliwością będą myśleć o powrocie do domu, aby wypocząć w swoich ulubionych fotelach. Jeśli tak jak nasi sąsiedzi z Północy cenisz wygodę ponad wszystko to ten styl przypadnie Ci do gustu.

Biała kuchnia z białymi płytkami cegiałkami nad blatem
Stonowana stylistyka ze Skandynawii sprawdza się także w kuchni. Czarne detale i drewniane akcenty tworzą spójną całość. Fot. Mattie Tiegreen

Przywiązanie do natury i chęć obcowania z nią powoduje także, że mieszkańcy Północy nie zasłaniają okien, więc firanki i zasłonki należą do rzadkości. Nie ma tez potrzeby izolowania się od sąsiadów - dyskrecja Skandynawów powoduje, że nikt nikomu nie zagląda w okna i każdy może się czuć swobodnie. To jeden z dowodów, że styl skandynawski jest organicznie związany ze stylem życia - nowoczesnym, ale pozostającym w zgodzie z naturą. Każdy, kto ceni podobne wartości, znakomicie odnajdzie się we wnętrzach tak urządzonych.

Biała jadalnia w stylu skandynawskim
Jasna i przestronna jadalnia w stylu skandynawskim nie może się obejść bez drewnianego stołu. Drewno jest wszak niezbędnym materiałem. Dobrze się prezentuje w towarzystwie jasnych i naturalnych kolorów. Fot. Rachel Styliste

Jakie kolory w stylu skandynawskim?

W stylu skandynawskim ważne jest także oświetlenie, co wynika z niedoborów naturalnego światła na tej szerokości geograficznej. To w końcu z Danii oraz Szwecji pochodzi wielu wybitnych projektantów lamp - wystarczy wspomnieć Poula Henningsena czy Vernera Pantone'a.

Rekompensować niedobory słońca ma też jasna kolorystyka wnętrz. Stonowana i orzeźwiająca koi zmysły i pozytywnie nastraja. W mieszkaniu w stylu skandynawskim najczęściej spotkamy kolory takie jak biel i szarości, jednak wbrew obiegowej opinii pojawiają się też intensywniejsze

Narożny kominek kaflowy w stylu skandynawskim
Atmosferę skandynawskich wnętrz można określić jako luz kontrolowany. Panuje w nich naturalna swoboda. Fot. Kristofer Johnsson

Czy styl skandynawski jest drogi?

Popularne powiedzenie ma na to pytanie trafną odpowiedź: Sky is the limit! Dokładnie tak jest w przypadku stylu skandynawskiego. Mieszkanie w szwedzkim stylu urządzimy za grosze wykorzystując meble z sieciówki czy licząc na potencjał DIY. Za niewielkie pieniądze możemy wykonać meble z palet lub odnowić starą komodę dając jej drugie życie. Jeśli jednak dysponujemy większym budżetem, warto pomyśleć o przynajmniej jednym klasyku designu, który nada naszemu wnętrzu większego sznytu, elegancji i klasy.

Autor
Mieszkanie w stylu skandynawskim - jak je urządzić?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....