Meble ze sklejki można kupić gotowe lub wykonać je samodzielnie. Ta druga opcja jest o tyle kusząca, że otwiera drogę do autorskich, niepowtarzalnych rozwiązań we wnętrzu. Aby maksymalnie wykorzystać atuty sklejki, warto lepiej poznać ten materiał oraz jego właściwości. 

Sklejka - co to jest?

Sklejka należy do grupy materiałów drewnopochodnych. Powstaje z kilku warstw forniru drewnianego, czyli bardzo cienkich płatów drewna, które są układane metodą naprzemienno-krzyżową (a więc prostopadle do siebie), a następnie sklejane w prasach o dużym nacisku. Może mieć grubość od kilku do kilkudziesięciu milimetrów, w związku z tym - wciąż - chodzi tu o cienki, zarazem zaś bardzo solidny materiał. Sklejkę wykonuje się z różnych gatunków drzew - zarówno tych liściastych (buk, brzoza, olcha czy topola), jak i iglastych (np. sosna i świerk). Dzięki temu dostępnych jest wiele wzorów naturalnego drewna.

A do czego służy sklejka? Używana jest zarówno w meblarstwie, jak i pracach wykończeniowych - jako okładzina ścienna, sufitowa czy element konstrukcyjny. Ma zresztą zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu aż po lotnictwo i szkutnictwo. W domowych warunkach warto docenić jej trwałość oraz elastyczność w czasie prac produkcyjnych. Dzięki temu ze sklejki mogą powstawać fantazyjne formy, i to nie tylko mebli. Warto pamiętać też np. o różnorodnych lampach ze sklejki. Materiał ten wpisał się też w historię designu - pracowało z nim np. słynne małżeństwo projektantów Ray i Charles Eamesowie.

Meble ze sklejki - inspiracje i pomysły

Tanie meble ze sklejki to kusząca propozycja do różnorodnych wnętrz. Z niższą ceną niż za meble z litego drewna idzie jednak w parze duża solidność. Warto też pamiętać, że sklejka - jako materiał drewnopochodny - wpisuje się w trend świadomego wykorzystywania surowców oraz w nurty proekologiczne. A w jakich pomieszczeniach meble ze sklejki stanowią dobry wybór? Można śmiało powiedzieć: we wszystkich. Tyle że w tych wilgotnych, czyli łazience i kuchni, należy postawić na sklejkę wodoodporną, a więc przygotowaną z wykorzystaniem odpowiedniego kleju. W pozostałych pokojach wystarczy już sklejka z klejem suchotrwałym.

Meble ze sklejki to przy tym szeroka grupa produktów, które mają wszechstronne zastosowanie. Mogą to być zarówno meble kuchenne, jak i regały, szafki, stoliki czy elementy łóżek (np. zagłówki). Sklejka świetnie prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych - ma w sobie łagodny rysunek drewna, a przy tym pewną minimalistyczną prostotę. Nie znaczy to jednak, że miłośnicy tradycji powinni zapomnieć o meblach ze sklejki. Wiele bowiem zależy od zastosowanego gatunku drewna, a także wybarwienia materiału. Sklejka ciemniejsza, z mocniej podkreślonymi wzorami drewna, doskonale prezentuje się w klasycznie eleganckich wnętrzach. Meble ze sklejki świetnie sprawdzają się też w pokojach dziecięcych i młodzieżowych.

Meble DIY ze sklejki

A czy meble ze sklejki można wykonać samodzielnie? Jak najbardziej! Warto przy tym zacząć od prostszych form, takich jak stolik ze sklejki DIY. Wystarczy wyposażyć się w płytę ze sklejki na blat, a następnie przymocować do niej nóżki. Tu zaś przydadzą się wkręty lub zaciski stolarskie (dla nóżek prostokątnych). Sklejkę można na koniec dodatkowo zabezpieczyć bądź pomalować (np. lakierem akrylowym lub bejcą), choć równie dobrze będzie się prezentować w wersji oryginalnej.

Płyty ze sklejki warto też wykorzystywać przy renowacji starszych mebli, wymieniając fronty, blaty czy tylne powierzchnie. Ciekawym, a przy tym bardzo prostym w realizacji rozwiązaniem jest dodanie sklejki do łóżka w formie zagłówka. Opcja nieco zaawansowana? Możemy pokusić się o zrobienie regału ze sklejki albo większej szafy.

Zdjęcie otwierające artykuł: Apartament w Paryżu, SABO project

Autor
Meble ze sklejki - pomysł na tanie i oryginalne meble
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...