Zagadnienia w artykule:
  • Czym są rolety weneckie? 
  • Jakie są plusy i minusy rolet weneckich? Do jakich wnętrz pasują?
  • Ile kosztują rolety weneckie?

Czym są rolety weneckie? 

Funkcja rolet weneckich polega na możliwości swobodnego dostępu światła z zewnątrz, bez narażenia na wzrok osób postronnych. Każdy z nas widział na pewno na filmach jakie możliwości stwarza lustro weneckie. Rolety weneckie oprócz regulowanego zaciemnienia pomieszczenia w mocno nasłoneczniony dzień, posiadają również cechy dekoracyjne a przede wszystkim zapewniają wysoka dyskrecję zwłaszcza tam, gdzie pomieszczenie narażone jest na wzrok sąsiadów lub też przypadkowych przechodniów.

 

Jakie są plusy i minusy rolet weneckich? Do jakich wnętrz pasują?

System funkcjonalności rolet weneckich opiera się na zastosowaniu ruchomych lameli, mogących układać się pod odpowiednim kątem. Zaletą takiego rozwiązania jest zarówno swobodny dostęp światła słonecznego, jak i uniemożliwienie osobom postronnym zaglądanie do pomieszczenia od zewnątrz. Cechy te sprawiają, że zastosowanie inteligentnych rolet weneckich sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach dziennych takich jak salon, jak również w najbardziej newralgicznych miejscach do których niewątpliwie należą łazienka, sypialnia czy też pokój dziecięcy.

 

Dodatkową funkcją rolet weneckich jest swobodne zarządzanie regulacja nasłonecznienia, dzięki ustawieniu odpowiedniego kąta odchylenia lameli. O ile w ciągu dnia rolety weneckie działają na zasadzie lustra weneckiego, o tyle po zmroku efekt ten zanika niemal całkowicie.

Ciekawym efektem podczas stosowania rolet weneckich jest również możliwość ich podniesienia, dzięki czemu tworzą one niezwykle efektowny i dekoracyjny wygląd okna. Podniesione rolety tworzą coś na kształt bufki. Rolety weneckie można wykonać z dowolnej tkaniny. Te z lekkiego i przejrzystego materiału mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjną firankę, natomiast te grubsze i cięższe z łatwością spełnią funkcje zasłon.

Roleta wenecka, fot. Caramella

Standardowa wenecka roleta najczęściej podszyta jest podszewką lub tzw. blackoutem, w dużym stopniu ograniczającym dostęp światła a także możliwością całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Rolety te w ostatnim czasie stanowią absolutny hit ostatnich lat. Wpływ na tą oceną ma niewątpliwie elegancki i szykowny wygląd, ale również ich nowoczesność i uniwersalność. O szerokiej gamie możliwości ich zastosowania świadczy także ich uniwersalność. Świetnie sprawdzą się zarówno w salonie, jak i w łazience czy sypialni.

Niestety nieco kłopotliwe staje się ich czyszczenie, zwłaszcza poprzez ich delikatność. Rolety wewnętrzne z łatwością przyciągają kurz przez co ich czyszczenie wymaga zazwyczaj odbywa się za pomocą wilgotnej szmatki lub specjalnej gumki do ścierania, gdyż rolety z tkanin nie nadają się do czyszczenia na mokro.

Roleta wenecka, fot. Caramella

Ile kosztują rolety weneckie?

Podobnie jak każdy inny rodzaj rolet wewnętrznych, także ceny rolet weneckich uzależnione są od zastosowanego materiału przeznaczonego do ich wyrobu. Duże znaczenie ma tutaj również kształt oraz wielkość okna. Koszt takiego rozwiązania nie odbiega szczególnie od kosztów zastosowania pozostałych rodzajów rolet takich jak roleta rzymska czy też roleta dzień i noc.