Cegła we wnętrzu stanowi niezwykłą dekorację, która urzeka swoim surowym charakterem, bogactwem faktury i industrialnym klimatem. O takim typie wykończenia marzy zresztą wiele osób. Nie każdy jednak ma szansę na to, by cieszyć się cegłą w autentycznym wydaniu. Jaka jest alternatywa? Godne polecenia są płytki cegłopodobne, które mają wszechstronne zastosowanie. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć!

Popularność cegły jako materiału wykończeniowego wiąże się z niesłabnącą modą na styl industrialny. To właśnie adaptacja dawnych budynków przemysłowych na lokale mieszkalne zmieniła odbiór takiego rozwiązania. Cegła przestała być kojarzona wyłącznie z dość powszechnym elementem budowlanym. Zaczęliśmy ją traktować jako cenny akcent w wystroju - powiązany z życiem miejskim, duchem twórczej metropolii oraz zjawiskowymi, przestronnymi loftami.

Cegła na ścianie to także łącznik między przeszłością a teraźniejszością i m.in. dlatego tak dobrze wpisuje się w stylistykę vintage, dla której doskonałą scenerią są mieszkania w kamienicach. I tu pojawia się pewien problem - co zrobić, jeśli nie mieszkamy ani w lofcie, ani w historycznym obiekcie? Wprowadzenie do wnętrza autentycznej cegły jest wtedy niestety albo bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe. Warto więc sięgnąć po zamiennik, jakim są płytki cegłopodobne

Czym są płytki cegłopodobne?

Płytki cegłopodobne, jak wskazuje nazwa, perfekcyjnie imitują cegłę, jednak są wykonane z innego materiału. Zwykle chodzi tu o klinkier, gips lub beton. Zwłaszcza ta pierwsza wersja jest zresztą solidniejsza i bardziej wytrzymała niż prawdziwa cegła - nie trzeba też jej impregnować oraz znacznie łatwiej utrzymać ją w czystości. Dzięki temu znakomicie sprawdza się nawet w takich wymagających pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka.

Płytki cegłopodobne z klinkieru mają przy tym szerokie zastosowanie i we wnętrzach, i w budownictwie. Układa się je też na elewacjach, a także wykonuje z nich obudowy kominów czy elementów wentylacyjnych w domach. To zresztą najlepiej świadczy o ich trwałości. W związku z tym, że są lżejsze od autentycznej cegły, można je mocować w wielu niestandardowych miejscach, co znacznie zwiększa możliwości aranżacyjne.

A ile kosztują płytki cegłopodobne? Należy liczyć się z wydatkiem od 80-100 zł za mkw. Takie produkty sprzedawane są najczęściej w kartonach, a na każdy przypada większa liczba sztuk - zwykle na ok. 0,5 mkw. powierzchni. Wariantem alternatywnym jest zaś cegła cięta. W tym przypadku mówimy już właściwie nie o imitacji cegły na ścianie, lecz o swoistej drodze na skróty.

Takie produkty mają formę łatwych do montażu płytek bądź plastrów. Zapewniają maksymalnie naturalny efekt wszędzie tam, gdzie cegieł nie da się odsłonić ani wykonać ściany z całych elementów. Warto tu jednak pamiętać, że w porównaniu do klinkierowych płytek cegłopodobnych są cięższe - wymagają przez to solidniejszej zaprawy podczas ich mocowania. Zależnie od tego, na czym bazujemy, może być potrzebna dodatkowa impregnacja czy zabezpieczenie powierzchni w inny sposób, tak by dobrze ochronić ją przed zabrudzeniami.

Cegła cięta jest do kupienia w wersji gotowej, ale da się ją też oczywiście zrobić samodzielnie. Trzeba wtedy zdobyć stare cegły i przeciąć ją na cieńsze fragmenty za pomocą specjalnych maszyn.

W jakich wnętrzach się sprawdzi imitacja cegieł na ścianie?

Płytki cegłopodobne w swoim najbardziej surowym i autentycznym wydaniu, czyli w wariancie rdzawopomarańczowym, doskonale prezentują się we wnętrzach w kilku konwencjach:

• Styl industrialny - cegła i różnorodne repliki tego materiału to jeden ze znaków rozpoznawczych poprzemysłowych inspiracji. Chodzi tu o nawiązanie do wyglądu starych fabryk, magazynów, hal produkcyjnych, a zwłaszcza ich surowości. Płytki cegłopodobne świetnie komponują się też z metalem, betonem, wysłużonym drewnem.

Styl vintage - nawiązanie do przeszłości szeroko pojmowanej. Zwykle mowa tu o stylizacji na wnętrza XIX-wieczne, międzywojenne, a także te z lat 50., 60. i 70. Płytki cegłopodobne pozwalają chociażby uchwycić klimat zabytkowych kamienic. Tu jednak warto operować płytkami cegłopodobnymi z umiarem - wystarczy wyróżnienie za ich pomocą jednej ściany w pomieszczeniu lub jej fragmentu.

Styl rustykalny - to bardziej sielska sceneria dla płytek cegłopodobnych. Kierujemy swoją uwagę na inspiracje już niezwiązane z miastem. Swoisty rygor budownictwa przemysłowego zastępowany jest większą swobodą typową dla tradycyjnych domów z obszarów wiejskich. Warto też postawić na jak najwięcej elementów naturalnych z drewna, ceramika, lnu czy bawełny. Mile widziane również klasyczne rzemiosło!

Pomysły aranżacyjne z płytkami cegłopodobnymi

W jakich miejscach świetnie sprawdza się imitacja cegieł na ścianie? Oto kilka podpowiedzi:

Ściana nad blatem w kuchni - świetne towarzystwo dla zabudowy meblowej w różnych odsłonach, czyli od uniwersalnej bieli przez dekory drewniane po szarości i czerń. Płytki cegłopodobne efektownie komponują się z blatem z rysunkiem drewna.

Ceglana ściana w salonie - najlepiej za sofą, która w ten sposób zyskuje ciekawe tło. Takie wykończenie nie wymaga szczególnej dekoracyjnej oprawy, za to warto je malowniczo podświetlić, zwłaszcza gdy płytki cegłopodobne mają bogatą fakturę inspirowaną starą cegłą.

Ściana za łóżkiem - podobnie jak w przypadku salonu nie trzeba dobierać zbyt wielu dekoracji. Wystarczy kilka grafik czy plakatów.

Ściana w przedpokoju - klinkierowe płytki cegłopodobne stanowią solidne zabezpieczenie powierzchni w pomieszczeniu, które musi sobie radzić z wilgocią i różnymi zabrudzeniami trafiającymi do domu tuż przy drzwiach wejściowych.

Obudowa kominka - imitacja cegły w tej formie wprowadza rustykalny klimat do wnętrza. Ponadto np. klinkier doskonale podtrzymuje ciepło.

Zdjęcie otwierające artykuł: Wallsauce

Autor
Imitacja cegieł na ścianie - dlaczego warto sięgnąć po płytki cegłopodobne?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...