Skąd pochodzi styl industrialny?

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy Stany Zjednoczone dotknęła recesja, na rynku nieruchomości zawrzało od ilości pustych przestrzeni przemysłowych. Zagospodarowanie ich poskutkowało pojawieniem się nowego stylu w architekturze. Styl industrialny był zatem skutkiem zubożenia mieszkańców. Po latach jednak został doceniony przez projektantów i dziś postrzegany jest jako synonim luksusu i ekstrawagancji.

Styl industrialny - dla kogo?

Na wnętrze w stylu industrialnym decydują się młode, odważne i ekscentryczne osoby. To dla nich sposób na wyrażenie siebie, stworzenie niebanalnego wystroju wnętrza i zgromadzenie w swoim domu osobliwych przedmiotów. Styl ten najchętniej wykorzystujemy w aranżacji starych kamienic lub popularnych dziś loftów. Choć dla wielu osób wydaje się on zbyt chłodny i mało przytulny, nadal budzi ogromne zainteresowanie.

Cechy stylu industrialnego

Jak rozpoznać styl industrialny? Z pewnością cechuje się dużymi przestrzeniami. Tutaj nie rozdzielamy pomieszczeń, a jedynie wydzielamy strefy. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szklanych ścianek w metalowej ramie. Wnętrza industrialne najczęściej są wysokie, a ściany wykończone betonem, surowym tynkiem, bądź cegłą nadają pomieszczeniom wyjątkowego charakteru.

We wnętrzach industrialnych dużą rolę odgrywają także detale. Nie znajdziemy tu jednak wielu gadżetów i bibelotów. Zastąpią je jednak metalowe lampy, odsłonięte kable lub stylowe żarówki Edisona.

A co z kolorami? Postawmy na chłodnie odcienie szarości. Chcąc odrobinę zaszaleć możemy dobrać do wnętrza kolorowe meble wypoczynkowe. Dużą popularnością cieszą się stare, odnowione fotele, które z pozoru lata świetności mają już za sobą!

Styl industrialny w pigułce:

  • duże, wysokie przestrzenie bez podziału na mniejsze pomieszczenia
  • dominacja chłodnych odcieni
  • surowe wykończenie (cegła, beton, kamień, szkło, metal)
  • mała ilość dodatków
  • metalowe lampy
  • odsłonięte kable i rury
  • oryginalne meble z historią