Centrum Praskie Koneser - hipsterska oaza stolicy

Zespół fabryczny znajduje się w Warszawie między ulicami Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską. Fabryka stanowiła przykład europejskiej architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku.

Industrialny salon z aneksem kuchennym
Stołek Scarpa
Nasza propozycja
Stołek Scarpa
539 zł
 Oprawka dekoracyjna z włącznikiem - Madam Stoltz
Nasza propozycja
Oprawka dekoracyjna z włącznikiem - Madam Stoltz
69 zł

Zabudowania z czerwonej cegły nawiązują do stylu gotyckiego - wąskie okna, charakterystyczne gzymsy, strzeliste wieżyczki i łukowate sklepienia stropów. Oryginalny projekt architektoniczny przypisuje się L. Iwanowskiemu oraz K. Loewegowi. Aktualnie rewitalizowana inwestycja „Koneser” ma być miejscem, które będzie prestiżowe i unikatowe.

Kto zamieszka w Koneserze?

Zaprojektowanie 78-metrowego apartamentu, (docelowo przeznaczonego na wynajem, przyp. red.) właściciele powierzyli warszawskiej pracowni Soma Architekci. Zarówno dla projektantów, jak i inwestorów oczywistym stał się fakt, że wnętrze nawiąże do industrialnego charakteru miejsca. Nie mogło być inaczej!

Kultowa lampa Vertigo nad stołem jadalnianym
Krzesło Bertoia Side z poduszką
Nasza propozycja
Krzesło Bertoia Side z poduszką
4288 zł
Lampa wisząca Vertigo
Nasza propozycja
Lampa wisząca Vertigo
3710 zł
Sofa Vario
Nasza propozycja
Sofa Vario

Mały apartament przeznaczony był dla "konesera", kogoś kto doceni jego unikatową lokalizację w nietypowym założeniu deweloperskim. Mieszkanie w ponad stuletniej kamienicy zaprojektowano z myślą o wynajmie dla 1-2 osób, żyjących w centrum miasta i w zgodzie z jego rytmem.

Industrialne wnętrze z charakterem

Punktem wyjścia do projektowania koncepcji były zastane oryginalne elementy wnętrz. W odebranym lokalu znajdowało się kilka ścian oczyszczonych z tynku z odrestaurowaną cegłą. Na swoje nowe życie czekały również oryginalne drzwi wewnętrzne, funkcjonujące kiedyś w tym budynku, zdemontowane na czas budowy przez dewelopera.

Oryginalna czerwona cegła po odrestaurowaniu
Cegły Anderlecht
Nasza propozycja
Cegły Anderlecht
3 zł

Pozostała część aranżacji jest kompozycją elementów nowoczesnych i vintage na tle oryginalnej tkanki budynku. Przestrzeń wypełniają nowoczesne oraz stylizowane meble z detalami z lakierowanej na czarno stali. Całość dopełniają typowo loftowe lampy i nagie żarówki; sporo tekstyliów (tkaniny i dywany) dla nadania wnętrzu elegancji i przytulności, dekoracje od polskich projektantów, naturalne materiały (forniry, kamień, gres).

Duża i wygodna sypialnia
Dekoracja świetlna/ kinkiet Arrow, czerwona, La Forma
Nasza propozycja
Dekoracja świetlna/ kinkiet Arrow, czerwona, La Forma
379 zł

Głównym elementem salonu stała się kultowa lampa Vertigo od Petite Friture projektu  Constance Guisset, która znalazła swoje miejsce nad stołem jadalnianym.

Zabudowa kuchni wtapia się we wnętrze niemal jako autonomiczny mebel, pozostawiając w roli głównej odrestaurowaną cegłę.

Duża i wygodna sypialnia zaprojektowana została z lekkim przymrużeniem oka.

Sypialnia w stylu industrialnym
Kosz metalowy, Ferm Living, czarny
Nasza propozycja
Kosz metalowy, Ferm Living, czarny
247 zł

Wystrój łazienki lekko nawiązuje do wieku budynku - zharmonizowany został z resztą mieszkania: ozdobne sztukaterie i wolnostojaca wanna, zestawione zostały z loftowymi dodatkami. Ściany zdobią fotografie znanego młodego fotografa Szymona Brodziaka.

W oryginalnym planie mieszkania wprowadzono tylko jedną zmianę - otwarcie przejściowej garderoby na hol wejściowy, dzięki czemu mieszkanie stało się przestronniejsze i jaśniejsze.

Projekt i realizacja dzięki świetnemu stylowi właścicielki mieszkania i jej dużemu wyczuciu oraz zaufaniu, którym obdarzyła projektantów, projekt powstał szybko. Koncepcję opracowana przez pracownię Soma Architekci została przyjęta prawie bez żadnych zmian. Końcowy efekt wspólnej pracy sprawił dużo radości obu stronom.

Autor
Industrialne mieszkanie w warszawskim Koneserze
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....