Aneks kuchenny w salonie to modne i praktyczne rozwiązanie. Mieszkanie wydaje się przestronniejsze, a przestrzeń otwarta. Jak zaaranżować takie wnętrze i zaprojektować aneks kuchenny, aby zachwycał reprezentacyjnym charakterem i funkcjonalnością? Podpowiadamy!
Kuchnia otwarta na salon: czy warto urządzić kuchnię w salonie? Zalety aneksu kuchennego
Największą zaletą tego typu wnętrz jest ich otwarty charakter. Oddzielne kuchnie odchodzą już do lamusa, ponieważ symbolem nowoczesnych wnętrz są właśnie aneksy kuchenne w salonach. Taki układ ułatwia komunikację, bo podczas gotowania można jednocześnie przebywać z rodziną lub gośćmi. Reprezentacyjny charakter aneksu dopełnia przestrzeń salonową, tworząc harmonijną całość. Warto wspomnieć o rozprzestrzenianiu zapachów z części kuchennej do salonu. Odpowiedzią na tę bolączkę jest wydajny okap kuchenny lub okno w aneksie.
Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Nowoczesny aneks kuchenny
Projektować należy całą przestrzeń salonowo-kuchenną jako kompleksowe wnętrze, uwzględniając także przedpokój. Po pierwsze dlatego, że całe lokum powinno być urządzone w sposób harmonijny, czyli w jednym stylu. Po drugie, należy dobrze przemyśleć lokalizację aneksu kuchennego, gdyż ograniczeniem może być kwestia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Tak naprawdę aneks umiejscawia się w domu już podczas tworzenia projektu. W mieszkaniu jesteśmy skazani na lokalizację zaplanowaną przez developera, choć zmiana jest możliwa w trakcie wykańczania lub remontu wnętrza. Trzeba się wtedy jednak liczyć z większymi kosztami.
Jak urządzić aneks kuchenny? Meble do aneksu kuchennego
Projektując aneks kuchenny, warto zacząć od pomiarów. Dopiero po poznaniu realnej ilości miejsca, można zacząć planowanie umeblowania kuchni. Już na tym etapie trzeba zastanowić się nad rozlokowaniem sprzętu AGD, o czym dokładniej piszemy w dalszej części artykułu.
Pozostaje kwestia wysokości górnych szafek w aneksie. Standardowe niższe szafki są powszechnie stosowane pod skosami, jednak chętniej wybierana jest zabudowa pod sam sufit. W takich szafkach zmieści się zdecydowanie więcej. Wysoka zabudowa jest także doskonałą bazą pod ukrytą kuchnię. Jeśli projektowanie dotyczy aneksu w mieszkaniu w bloku, dobrze jest pomyśleć o dodatkowej wysokiej od podłogi do sufitu szafie lub słupku, pełniących funkcję spiżarni.
Popularnym rozwiązaniem są meble na wymiar, jednak jeśli kuchnia ma nieskomplikowany kształt i jest to projekt raczej standardowy, świetnie sprawdzają się również meble modułowe ze znanych marketów typu Leroy Merlin, Castorama lub IKEA.
Funkcjonalność: trójkąt roboczy w aneksie kuchennym
Aneks kuchenny może być urządzony w kształcie litery L lub tylko na jednej ścianie. Może być też połączony z wyspą kuchenną. Ważna jest ergonomia. Trójkąt roboczy to umowna linia, łącząca trzy najważniejsze elementy w aneksie kuchennym: lodówkę, zlewozmywak i płytę grzewczą. Każdy ze sprzętów powinien znajdować się na jednym z wierzchołków trójkąta. To właśnie wokół tych trzech punktów toczy się przygotowywanie posiłków. Poprawne rozmieszczenie urządzeń pozwala na płynne poruszanie się między nimi, co przekłada się na większą wygodę i efektywność pracy.
Pomiędzy każdym z elementów trójkąta powinna być zachowana minimalna odległość 120 cm. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, szczególnie w przypadku małego aneksu w kawalerce czy w bloku, gdzie metraż jest mocno ograniczony. Warto zachować wtedy zasadę trójkąta, jednak zamiast trzymania się konkretnych wymiarów, zaplanujmy choćby niewielki blat roboczy pomiędzy każdym z tych elementów.
Zasada blatów pomiędzy kuchenką, zlewem i lodówką obowiązuje również w aneksie kuchennym, w którym zabudowa meblowa ma charakter liniowy. Pomimo tego, że nie ma możliwości zachowania zasady trójkąta roboczego, blaty pomiędzy głównymi elementami zapewnią maksimum funkcjonalności.
Jak rozmieścić sprzęt AGD w zabudowie meblowej?
Korzystanie ze sprzętu AGD w aneksie kuchennym powinno być wygodne i komfortowe. Mamy w zanadrzu kilka wskazówek i porad.
- Piekarnik można umieścić w wysokiej zabudowie na wyższym poziomie. Dzięki temu dostęp do niego będzie wygodniejszy, a dla dzieci utrudniony.
- Inwestycja w ciche sprzęty zwróci się z nawiązką, ponieważ w salonie tuż obok aneksu słychać będzie każdy szmer.
- Warto wybierać sprzęt AGD energooszczędny, wtedy rachunki za prąd będą niższe.
- Aby uzmysłowić sobie wygodę korzystania z mebli i sprzętu, można w fazie projektowania na podłodze zrobić obrys wyposażenia taśmą malarską i zaimprowizować przemieszczanie się pomiędzy elementami.
Aranżacje salonu z aneksem kuchennym: pomysły i inspiracje
Zabudowa meblowa w aneksie kuchennym może przyjąć kilka form. W dużym wnętrzu można pozwolić sobie na aneks w kształcie litery U, w średnim i niewielkim w kształcie L, natomiast kiedy miejsca jest naprawdę niewiele, pozostaje zabudowa meblowa w jednej linii. Podsyłamy kilka inspiracji na wystrój i stylowe wykorzystanie tej łączonej przestrzeni.
- Aneks kuchenny w stylu nowoczesnym - charakteryzuje się prostymi liniami, minimalistycznymi meblami i umiarem w kolorach.
- Aneks kuchenny w stylu skandynawski - dominuje kolor biały oraz szary i naturalne drewno. Meble są funkcjonalne i proste.
- Styl rustykalny - ciepłe kolory, naturalne materiały (drewno, kamień) i elementy dekoracyjne nawiązujące do tradycji.
- Styl industrialny i loftowy - surowe materiały (lite drewno, szkło, czarny metal, cegła na ścianie i beton), minimalizm oraz proste linie.
Czym oddzielić aneks kuchenny od salonu? Wyspa kuchenna, półwysep, stół?
Wyspa kuchenna i półwysep oprócz tego, że oddzielają kuchnię od pokoju, mogą służyć jako miejsce robocze, dodatkowy blat z kuchenką lub zlewem albo ponadprogramowa przestrzeń do przechowywania. Stosując po jednej stronie poszerzony blat, można ustawić pod nim hokery i zorganizować całkiem przyjemną przestrzeń jadalnianą. Stół natomiast pełni tylko funkcję jadalni, choć może również służyć za miejsce do pracy lub nauki. Ustawienie stołu na granicy między aneksem a salonem jest dobrym sposobem na podział stref. Ważny jest wybór mebla, im lżejszy stół, tym mniej będzie optycznie obciążał wnętrze.
Aneks kuchenny od salonu można optycznie oddzielić również fragmentem ściany lub półścianką, barkiem, zabudową z ażurowych lameli, innym kolorem płytek podłogowych albo odmienną kolorystyką ścian. Dobrym pomysłem jest montaż pomiędzy strefami podwieszanych półek na zielnik lub akcesoria. Strefy często są również wydzielane za pomocą oświetlenia z zastosowaniem innych lamp w salonie i kuchni.
Można sprawić, by aneks wyraźniej oddzielał się o salonu, a jednocześnie łączył się z nim stylistyczne. Strefę aneksu można wydzielić przez zróżnicowanie podłogi. Zastosowanie innego rodzaju posadzki niż w salonie to rozwiązanie praktyczne i efektowne. W aneksie podłoga jest mocniej eksploatowana i bardziej niż w pokoju dziennym narażona na zabrudzenia oraz wilgoć. Im bardziej wyrazista różnica w charakterze podłogi, tym mocniej oddzielimy aneks.
Kawalerka: mały aneks kuchenny w salonie może być funkcjonalny!
Najmniejsza kawalerka ma metraż około 26m2. Często wyposażona jest w odrębną kuchnię, warto wtedy wyburzyć ścianę pomiędzy pomieszczeniami i stworzyć otwartą dużą przestrzeń. Nowoczesny aneks kuchenny z pewnością doda klasy wnętrzu i sprawi, że będzie ono przestronniejsze. Być może zmieści się nawet aneks w kształcie litery L i okaże się, że pozostało jeszcze całkiem sporo miejsca na antresolę, jeśli mamy wysokie mieszkanie w kamienicy, pełniącą funkcję sypialnianą, pod którą znajdzie się miejsce na biurko. Zasłonić część prywatną można szklanymi drzwiami przesuwnymi. To już krok do loftu, który jest stylem uwielbianym przez młodych ludzi.
Salon z aneksem kuchennym: podsumowanie
Projektując aneks kuchenny z salonem, warto pamiętać o dokładnym planowaniu, wyborze odpowiednich materiałów i mebli oraz o praktycznych rozwiązaniach. Dzięki temu aneks kuchenny będzie nie tylko funkcjonalny, ale także stylowy i przytulny.