Ciemne i jasne, chłodne i ciepłe, nasycone i pastelowe - różne barwy zapewniają inne wrażenia. Umiejętnie operując kolorami, możemy również optycznie zamaskować mankamenty pomieszczenia oraz maksymalnie wykorzystać jego potencjał.
Rola kolorów ścian we wnętrzach
Ściany to największe powierzchnie kolorystyczne w domu, dlatego gdy mówimy o barwach we wnętrzu, siłą rzeczy zaczynamy właśnie od farb bądź rozwiązań alternatywnych, takich jak tapety czy różnorodne okładziny ścienne. A jakie znaczenie ma paleta kolorów w mieszkaniu, domu czy wybranym pomieszczeniu?
Neutralne tło lub wyrazisty akcent: jasne kolory ścian kontra ciemne i nasycone
Kolory ścian najczęściej traktowane są jako neutralne, spokojne tło, na tle którego dobrze prezentują się wybrane meble, dodatki czy dekoracje. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się harmonijne i jasne kolory, takie jak biały, kremowy, szary, beżowy czy cała grupa barw pastelowych (zwłaszcza odcienie niebieskiego i zielonego). Istotnym ich atutem jest też to, że łatwo je łączyć właściwie ze wszystkimi innymi kolorami. Nie trzeba tu specjalistycznej wiedzy, a ryzyko niekorzystnych estetycznie rozwiązań jest bardzo niskie.
Niejako odwrotnym schematem jest wybór wyrazistych, nasyconych czy też ciemnych kolorów ścian. Wtedy tło staje się efektowne, a ściany pełnią funkcję dekoracyjną. Przy takim podejściu do kolorystyki warto jednak zachować większą ostrożność. Mocne barwy w tle nie są już neutralne i mogą bardziej wpływać na nastrój, a także ogólny odbiór wnętrza.
Wpływ kolorystyki ścian na psychikę: wyciszanie czy pobudzanie?
Każdy kolor ścian w specyficzny sposób oddziałuje na psychikę człowieka. Barwy określane jako neutralne ten wpływ mają najmniejszy. Stąd też wynika ich popularność - świat jest pełen bodźców, a w domu szukamy spokoju i wyciszenia. Białe ściany albo kremowe są tu najlepszym przykładem.
Oddziaływanie barw na psychikę ma z kolei różne formy. Najogólniej mówiąc, chodzi o właściwości wyciszające bądź pobudzające. Te pierwsze stanowią domenę chłodnych kolorów ścian, takich jak niebieski, zielony albo wspomniany już szary. Z kolei ciepłe kolory - np. żółty, pomarańczowy i czerwony - mogą nawet dodawać energii i motywować do działania. Ma to jednak też gorszą stronę, ponieważ duża ilość pobudzających barw potrafi nawet wywoływać nerwowość. Dlatego taka paleta kolorystyczna nie jest polecana np. do sypialni, gdzie szukamy przede wszystkim wypoczynku.
Oczywiście tego podziału nie należy traktować jako ostrego. Część kolorów sytuuje się gdzieś pośrodku, jak np. różowy czy fioletowy. Do tego dochodzą indywidualne percepcje barw. Niektórzy lepiej wypoczną w energetyzującej scenerii, a chociażby szary czy niebieski jednym zapewni spokój i pogodę ducha, innym zaś może nawet obniżyć nastrój.
Wrażenia przestrzenne: chłodne i ciepłe kolory ścian
Za pomocą kolorów ścian można nieco „manipulować” percepcją wnętrza, a dokładniej: stosować pewne triki wizualne. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w małych pokojach lub tych o nietypowych proporcjach. Ogólna zasada? Jasne i chłodne barwy optycznie powiększają wnętrze, a cieplejsze i ciemniejsze kolory ścian - nieco je zmniejszają. Zatem jeśli np. salon jest długi i wąski, krótszą ścianę możemy nieco „przybliżyć”. Z kolei gdy pomieszczenie wydaje się wizualnie przytłaczające, biel i pastele odrobinę je „powiększą”.
Jeden kolor ścian w pokoju czy barwny duet?
Rozwiązaniem najczęściej stosowanym jest wybór jednego koloru ścian w danym pomieszczeniu albo też od razu w kilku. Dzięki temu można stworzyć spójne tło, które da się swobodnie uzupełniać meblami i wyposażeniem o różnych funkcjach. Ma to też swoje zalety praktyczne - np. w przypadku malowania ścian wykorzystujemy tylko jedną farbę. Niezmiennie chętnie jest wybierany kolor biały, a że sufit w zdecydowanej większości i tak malujemy na biało, cały proces jest jeszcze łatwiejszy.
Stosowanie dwóch kolorów na ścianach wymaga na pewno większego namysłu (niekoniecznie wyższych kosztów!), a w praktyce jest też nieco trudniejsze. Trzeba przecież odpowiednio przeprowadzić malowanie, wyznaczając wyraźne granice między strefami kolorystycznymi.
Ponadto łączenie kolorów to przedsięwzięcie wymagające dobrego wyczucia. Nie każde dwie barwy korzystnie prezentują się obok siebie. Typowe jest też stosowanie dwóch kolorów według następującego schematu: bardziej neutralny na trzech ścianach, a ten wyrazisty i wyróżniający się - tylko na jednej. W ten sposób można efektownie urozmaicić np. wystrój salonu czy sypialni.
Jak łączyć kolory ścian? Dobre praktyki
Na pytanie postawione jak wyżej dałoby się udzielić prostej odpowiedzi: tak łączyć, by… do siebie pasowały! Tyle że z tej perspektywy mówimy bardziej o efekcie końcowym, a przecież trzeba wcześniej podjąć odpowiednią decyzją odnośnie do palety kolorów farb do ścian. Można iść kilkoma tropami:
- Koło barw: obrazowe i wygodne w użyciu zestawienie, z którego korzystają chociażby architekci wnętrz czy styliści modowi. Kolory położone w bliskim sąsiedztwie stanowią gwarancję bezpiecznego wyboru!
- Udany kontrast: ciekawa metoda w dobieraniu kolorystyki ścian, która pozwala zdynamizować i urozmaicić wnętrze. Tu już jednak należy zachować więcej uwagi! Znów możemy nawiązać do koła barw. Kolory leżące naprzeciw siebie dość mocno się różnią, ale jednocześnie intrygująco się uzupełniają oraz wzajemnie równoważą. Kontrast może też bazować na sile barw (jasna kontra ciemna) i ich temperaturze (ciepła kontra chłodna).
- Sprawdzone połączenia kolorów: istnieją duety barwne, które mają długą tradycję i stanowią dobry, bezpieczny wybór. Klasyka to chociażby biały plus czarny. Kontrast z jednej strony silny, z drugiej - obie barwy są achromatyczne, więc ich połączenie trafia w szerokie gusty. Inne dobre przykłady do wykorzystania w kolorystyce ścian to m.in.: biały i niebieski, szary i niebieski, granatowy i różowy, niebieski i pomarańczowy, zielony i żółty. Bardziej ekscentrycznie? Z żółtym można np. połączyć różowy i fioletowy, a z beżowym - bordowy. Szukając inspiracji, warto przeglądać różne zdjęcia aranżacji wnętrz. To, czy zestawienie kolorystyczne jest udane, czy nie, wcale nie jest przecież zerojedynkowe!
Farba plus dekoracyjny materiał wykończeniowy
Możliwości w zakresie wykończenia ścian jest wiele i wcale nie musimy się ograniczać tylko do malowania. Ponadto jeszcze lepsze efekty aranżacyjne osiągniemy wtedy, gdy połączymy wybrany materiał dekoracyjny z farbą w innym miejscu. Warto przy tym pamiętać o jednej kluczowej zasadzie: to okładzina ścienna powinna grać pierwsze skrzypce w wystroju, zwłaszcza gdy stosujemy ją na jednej, dobrze wyeksponowanej powierzchni. W związku z tym na pozostałych ścianach lepiej ograniczyć się do neutralnej palety barwnej. Zawsze dobrym wyborem będą więc biel, beż, szarość czy pastele.
Oczywiście można też spróbować z odważniejszymi kompozycjami. Na przykład jaki kolor ścian do czerwonej cegły będzie najlepszy? Zamiast jasnych, neutralnych barw można postawić na połączenie z butelkową zielenią albo granatem. Dobre towarzystwo kolorystyczne ścian dla boazerii? Pastelowy niebieski będzie się prezentował świeżo i nowocześnie, ale możemy też poeksperymentować z miętową lub szałwiową zielenią albo pudrowym różem. Jeśli natomiast na wybranej ścianie króluje tapeta, można powtórzyć któryś z kolorów na niej obecnych (ale niekoniecznie ten główny!) w mniej nasyconej odsłonie.
Kolorystyka ścian w salonie
Paleta barwna w salonie powinna być ściśle powiązana zarówno z wybraną konwencją stylistyczną, jak i indywidualnymi potrzebami i sposobem spędzania czasu w tym pomieszczeniu. Jeśli szukamy wyciszenia i skupiamy się na relaksie, dobrze sprawdzą się jasne ściany i maksymalnie neutralne. Z kolei gdy pokój dzienny często zmienia się w miejsce spotkań z rodziną albo przyjaciółmi, nie trzeba się bać mocniejszych kolorów.
Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie wyróżniającej się barwy na ścianie za kanapą. Mocne tło może też być dobrą opcją za dużymi regałami czy półkami z książkami.
Co zaś z kolorami mebli, dodatków i dekoracji? Przede wszystkim starajmy się, by wizualnie nie „ginęły” na tle. Zatem np. zielona sofa niekoniecznie powinna być eksponowana na tle zielonej ściany w salonie. Im jaśniejsze i bardziej neutralne kolory bazowe, tym oczywiście można śmielej wprowadzać inne barwy. Niemniej najbezpieczniej ograniczyć się do dwóch-trzech kolorów wiodących. Jeśli wszystkie ściany są utrzymane w jednej kolorystyce, lepiej jej już nie wykorzystywać w meblach czy na innych dużych elementach, takich jak dywany albo zasłony. Oczywiście kolory ścian w salonie powinny też dobrze współgrać z dekorami na podłodze i stolarką (drzwi i okna).
Kolorystyka ścian w sypialni
W sypialni jeszcze mocniej powinniśmy się skupić na palecie barwnej, która ma właściwości wyciszające. Różne kolory mają tę cechę i nie chodzi wyłącznie o te jasne i delikatne. Dobrze sprawdza się np. niebieski, zielony, delikatny różowy, brązowy czy fioletowy. Szara sypialnia? To już zależy od gustu i… indywidualnego postrzegania tej barwy. Dla jednej osoby szary jest nowoczesny, a nawet elegancki, dla drugiej - monotonny czy wręcz depresyjny. Kolory ścian do sypialni nie powinny być za to zbyt pobudzające, dlatego lepiej unikać koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego.
Jakie kolory ścian do kuchni?
W kuchni przeważnie to nie ściany stanowią główny akcent kolorystyczny, lecz zabudowa meblowa. Wszystko zatem zależy od tego, na jaką barwę mebli kuchennych się zdecydujemy. Na przykład zawsze modna i ponadczasowa biała kuchnia to królestwo odcieni jasnych i neutralnych. Z kolei jeśli fronty są granatowe, ciemnozielone czy czerwone, również w tym przypadku ściana nie powinna odciągać od nich uwagi.
W kuchni trzeba też pamiętać o funkcjonalnym wykończeniu powierzchni ściennych. Przykładowo na jasnych ścianach od razu widać nawet drobne zabrudzenia. Jeśli więc nie chcemy rezygnować z takiej opcji, postawmy na farby ścienne lepszej jakości, które można regularnie czyścić i szorować (choćby lateksowe albo ceramiczne).
Kolorystyka ścian w innych pomieszczeniach
W przedpokoju najlepiej stosować paletę kolorystyczną spójną z aranżacją salonu. Bardzo często zresztą obydwie przestrzenie są ze sobą wyraźnie połączone. W przypadku łazienki można już bardziej „zaszaleć”, choć wyzwaniem może być niewielki metraż. Tu warto wykorzystać uniwersalną zasadę, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrza.
Jeszcze innymi prawami rządzi się pokój dziecka. Niemniej najbezpieczniej postawić na barwy łagodne, które będą sprzyjać zarówno nauce i zabawie, jak i wypoczynkowi. Do lamusa śmiało mogą odejść popularne wskazania, że chłopiec preferuje kolor niebieski, a dziewczynka - różowy. Wszystko jest kwestią indywidualną, a projekt pokoju dziecka należy dostosować do potrzeb, gustów i energii najmłodszych.
Modne kolory ścian, czyli przegląd trendów
Zastanawiając się, jak dobrać kolor ścian, możemy oczywiście skierować oczy na trendy wnętrzarskie. Jakie są obecnie najmodniejsze kolory? Oto kilka podpowiedzi:
- Oranż i róż: oddzielnie lub… zmiksowane! Przykładem drugiej opcji jest oczywiście Peach Fuzz, czyli rześki i przyjemny w odbiorze kolor roku 2024 według Instytutu Pantone.
- Kolor szałwiowy: to odcień zieleni, który stopniowo wypiera miętę na drugi plan. Delikatny, neutralny, kojący dla psychiki, bardziej chłodny niż ciepły – znakomicie sprawdzi się jak kolor ścian w salonie czy sypialni.
- Cynamon: barwa sytuująca się gdzieś pomiędzy pomarańczem a brązem. Ponieważ jest ciepła, ale nie nazbyt energetyczna, zyskuje właściwie wszechstronne zastosowanie jako kolor ścian do wnętrz.
- Żółty: Hello Yellow wybrany przez Dulux na modny kolor w 2025 roku.
W trendach możemy też namierzyć m.in. więcej odcieni zieleni (oliwkowy, pistacjowy, awokado, morski), a także pastelowe kolory zbliżone do beżów i kremów.
Kolorystyka ścian: podsumowanie
Kolory wnętrz to kwestia w dużej mierze indywidualna, jednak zawsze warto mieć w pamięci dobre praktyki i sprawdzone zasady. Nie zaszkodzi też szukać nowych pomysłów oraz bardziej nieoczywistych zestawień barwnych. Modne kolory farb zmieniają się sezonowo, a rozwiązania ponadczasowe będą najlepiej służyć przez lata!